Ljubljana - Boštjan Šoba, edini neobsojeni, domnevni sodelavec pri nečednih poslih obsojenega Borisa Šuštarja, je v kanadskem priporu. Naše pravosodno ministrstvo je njegovo izročitev zahtevalo že pred časom, a postopek še vedno ni končan. Koliko časa bo še trajal, na ministrstvu za pravosodje ne ugibajo, potrdili pa so nam, da je Šoba v priporu zaradi »potreb teka izročitvenega postopka Republiki Sloveniji.«
Boštjan Šoba je odšel na službeno pot v Kanado med sojenjem leta 2005, kjer je kot soobdolženec delil klop z nekdanjim državnim sekretarjem na ministrstvu za gospodarske dejavnosti Borisom Šuštarjem (ki se je tudi sam pred roko pravice dolgo skrival v Kanadi), zato so postopke zoper njega takrat izločili. Kot nam je povedala Helena Jaklitsch iz službe za odnose z javnostmi na pravosodnem ministrstvu, je Slovenija zanj posredovala vso potrebno dokumentacijo, ki omogoča Kanadi odločitev o izročitvi. »Tukajšnje ministrstvo je bilo s strani ministrstva za notranje zadeve obveščeno, da so pristojni organi Kanade zoper imenovanega v mesecu februarju 2009 odredili pripor za potrebe teka izročitvenega postopka Republiki Sloveniji,« je povedala. Samo dejstvo, da je Šoba v priporu, pa še ne pomeni nujno, da bo kmalu ugledal rodno grudo in sedel na zatožno klop. »Postopek glede izročitve Boštjana Šobe Republiki Sloveniji še ni zaključen, pri čemer pa po naših podatkih trenutno o izročitvi imenovanega odloča pristojno kanadsko ministrstvo. Trajanja konkretnega sodnega postopka pred pristojnimi organi Kanade ni mogoče opredeliti, saj se le-ta vodi skladno s pravili kanadskega nacionalnega prava, hkrati pa ni mogoče predvideti, ali bo obdolženi izkoristil pravna sredstva , ki so mu na voljo zoper odločitev o izročitvi, in v kakšnem času bodo pristojni organi odločili o njih,« je Jaklitscheva odgovorila na naše vprašanje, kako daleč je postopek izročitve.
Boris Šuštar, nekdanji državni sekretar na ministrstvu za gospodarske dejavnosti, je bil na ljubljanskem okrožnem sodišču v odsotnosti obsojen na šest let zapora, Stanislav Droljc na leto in pol zaporne kazni, Jože Praznik, Boštjan Plaznik, Milan Roškarič in Iztok Vaukan pa so si prislužili pogojne kazni. Prvostopenjsko sodišče je namreč pritrdilo ugotovitvam tožilstva, da je Šuštar pri delitvi nepovratnih sredstev ministrstva nelegalno prišel do večje premoženjske koristi. Umazano delo na terenu sta zanj opravljala Stanislav Droljc in domnevno tudi Šoba. Zoper odločitev sodišča so se pritožili vsi njihovi zagovorniki, konec julija lani pa je njihove pritožbe obravnaval senat višjega sodišča, ki je Šuštarju, ki se je med tem vrnil iz Kanade, kazen znižal za pol leta. Razen manjših popravkov so se višji sodniki strinjali tudi z obsodilno sodbo za soobtožene.
Iz četrtkovega Dela.