Celje - Na celjskem okrožnem sodišču se je z razglasitvijo sodbe končalo sojenje 23-letnemu Žanu Brezniku iz Celja, ki ga je obtožnica bremenila kaznivega dejanja predrzne vožnje v cestnem prometu in opustitve pomoči poškodovancu v prometni nesreči.
Ta se je zgodila 27. novembra 2008 ob 14. uri v križišču Mariborske ceste in Podjavorškove ulice v Celju. Žan Breznik je tedaj v pijanem stanju (v krvi je imel več kot dva grama alkohola na kilogram krvi) na prehodu za pešce zbil peško Damjano Hauko, ki je vozišče prečkala pri zeleni luči.
Peško je po trčenju vrglo na vetrobransko steklo, nato pa še na streho vozila. Voznik jo je nato še nekaj časa peljal na strehi, nato pa je na Podjavorškovi ulici stopil iz vozila in odšel s kraja nesreče, ne da bi ponesrečenki, ki je bila sicer ves čas dogajanja kljub hujšim poškodbam pri zavesti, pomagal.
Sodnik Marko Brišnik je obtožencu v izreku sodbe prekvalificiral kaznivo dejanje v povzročitev prometne nesreče iz malomarnosti, to pa je, kot je v svojem izvedenskem mnenju zapisala psihiatrična izvedenka dr. Martina Tomori, zaradi alkoholiziranosti storil v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti.
Za povzročitev nevarnosti ga je senat obsodil na deset mesecev zapora, za opustitev pomoči poškodovanemu v prometni nesreči mu je določil tri mesece zapora in mu izrekel enotno kazen leto dni zapora. Izrekli pa so mu še stransko kazen - leto dni prepovedi vožnje z motornim vozilom po izteku zaporne kazni.
Sicer pa je tožilka Ksenja Cizl v zaključni besedi najprej modificirala obtožnico, v kateri je dodala mnenje psihiatrične izvedenke, da je obtoženi vozil bistveno zmanjšano prišteven zaradi popitega alkohola.
Predlagala je leto dni zapora za predrzno vožnjo v cestnem prometu in štiri mesece zapora za opustitev pomoči poškodovancu v nesreči. Zagovornik Rafael Mohorko pa je predlagal, da se njegovemu klientu odobri ukrep zdravljenja odvisnosti od alkohola, o drugih kazenskih sankcijah pa se ni izrekal.
Žan Breznik, ki ima za sabo tudi pravnomočne sodbe zaradi prekrškov, povezanih z alkoholom, se je v zaključni besedi še enkrat opravičil oškodovanki za to, kar je prestala.
Sodba še ni pravnomočna.