Čista lopata: obsojeni želijo alternativno prestajanje kazni

Bivši direktorji bi namesto zapora delali v splošno korist.

Objavljeno
06. maj 2013 14.44
K. V., Delo.si; STA
K. V., Delo.si; STA
Ljubljana - Vseh sedem obsojenih v zadevi Čista lopata je na ljubljansko okrožno sodišče podalo predlog za izvršitev zaporne kazni z alternativnimi oblikami. O predlogu bo odločal predsednik senata okrožnega sodišča, ki je jih je lani spoznalo za krive podkupovanja, odločanje o predlogu pa bo mogoče, ko bo okrožno sodišče prejelo spis z višjega sodišča.

Predsednik senata bo najprej ugotavljal, ali je bil njihov predlog pravočasen in dovoljen, nato pa odredil, da se raziščejo dejstva in priskrbijo dokazi, na katere se sklicuje predlog, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Bivši direktorji bi namesto zapora delali v splošno korist

Nekdanji prvi mož SCT Ivan Zidar, ki mu je ljubljansko višje sodišče pred mesecem in pol dosojeno zaporno kazen znižalo na leto in dva meseca, je na sodišče podal predlog za nadomestitev kazni zapora z delom v splošno korist.

Nekdanja direktorica Vegrada Hilda Tovšak, ki ji je bila prav tako dosojena zaporna kazen v višini 14 mesecev, je na sodišče naslovila prošnjo za izvršitev kazni zapora na način, da se namesto tega opravi delo v splošno korist. Dela v splošno korist namesto prestajanja 14-mesečne zaporne kazni si želi tudi nekdanji prvi mož Primorja Dušan Črnigoj.

Tomaž Žibert, ki je bil na Kontroli zračnega prometa Slovenije odgovoren za prispele ponudbe na javnem razpisu in ga je sodišče obsodilo na dve leti in šest mesecev zapora, predlaga, da se mu izrečena kazenska sankcija nadomesti z nadaljevanjem »dela pri poslovnem subjektu«.

Za alternativno prestajanje zaporne kazni z delom v splošno korist sta zaprosila tudi Borut Farčnik in Srečko Gabrič, ki sta bila obsojena na deset mesecev zaporne kazni. Ivan Demšar, ki mu je sodišče prisodilo leto in dva meseca zaporne kazni, pa poleg dela v družbeno korist predlaga še, da se ta izvede podrejeno s hišnim priporom.

Kako se bo odločalo sodstvo?

Okrožno sodišče zato obsojenih še ni pozvalo na prestajanje kazni, saj bo o tem odločalo, ko bo prejelo spis z Višjega sodišča v Ljubljani. »Sodba je namreč izvršljiva, ko je vročena in ko za izvršitev kazni zapora ni zakonskih ovir,« so pojasnili na okrožnem sodišču.

Višje sodišče v Ljubljani je namreč marca nekoliko spremenilo sodbo prvostopenjskega sodišča v zadevi Čista lopata in zaradi napake tožilstva pri definiranju očitanih kaznivih dejanj za tri mesece znižalo zaporne kazni za Zidarja, Črnigoja in Demšarja. Potrdilo pa je ostale sodbe prvostopenjskega sodišča.

Sojenje zaradi dogovarjanja in podkupovanja pri pripravi ponudb na javnem razpisu za izgradnjo kontrolnega stolpa na letališču Jožeta Pučnika in podkupovanja ter sostorilstva pri tem kaznivem dejanju se je začelo oktobra 2010, afera pa je v javnost prišla februarja 2008 po odmevnih aretacijah, v katerih so pridržali vse vpletene. Vsi razen Črnigoja, ki se je zaradi funkcije državnega svetnika skliceval na imuniteto, so noč takrat prebili v zaporu.