Direktor gradbenega podjetja utajil 611 milijonov tolarjev

V poslovnih letih 2000 in 2001 je 61-letni Ljubljančan, odgovorna oseba v ljubljanski gospodarski družbi poslal davčni upravi lažne podatke in pri dajatvah na plače “prihranil” velike denarje.

Objavljeno
27. julij 2006 22.32
Gradbišče za novo naselje ob Poljanski in Roški cesti v Ljubljani
Ljubljana – V četrtek so se na tiskovno konferenco na ljubljanski policijski upravi zgrnili novinarji od blizu in daleč, ker se je obetalo, da bo sedma sila prišla do natančnejših podatkov o precejšnji utaji davkov v enem od ljubljanskih gradbenih podjetij. Po navedbah kazenske ovadbe, ki so jo ljubljanski kriminalisti vložili na tožilstvo te dni, si je utajo davkov privoščil zdaj 61-letni Ljubljančan, in sicer v poslovnih letih 2000 in 2001, ko je bil “odgovorna oseba pravne osebe s sedežem v Ljubljani”. Za kaznivo dejanje te vrste je po kazenskem zakoniku zagrožena kazen do petih let zapora.

Gospodarska družba si je tako “prihranila” več kakor 611 milijonov tolarjev dajatev ali prav toliko premoženjske koristi. Seveda protizakonito in prav nič ji ni pomagalo goljufati davkarijo oziroma državo, saj je kljub temu morala v stečaj. Po nekaterih podatkih se je to zgodilo približno dve leti po veliki davčni utaji.

Kriminalisti so tako v predkazenskem postopku ugotovili, da je osumljeni direktor v tem obdobju davčnemu organu poslal napačne podatke z namenom, da se podjetje izogne plačilu predpisanih obveznosti fizičnih in pravnih oseb, pri tem gre za prispevke od plač in na plače zaposlenih, prispevke za zdravstveno, pokojninsko in invalidsko zavarovanje, prispevke za poškodbe pri delu in preostale obvezne dajatve iz plač.

Med drugim je prišlo na dan, da so delavce na terenu plačevali na črno. Plačo so namreč “delili” kar na gradbiščih. Delavec je dobil gotovino na roko in pri tovrstnem izplačilu niso bili odšteti ali obračunani nikakršni davki in prispevki.

Vodja sektorja kriminalistične policije na ljubljanski policijski upravi mag. Branko Japelj je o osumljenem direktorju še povedal, da je pred davčno utajo že imel opraviti s policisti in da so ga ovadili zaradi kršitve temeljnih delavčevih pravic. Precej podatkov so lahko zbrali tudi s pomočjo stečajnega upravitelja in vzornim sodelovanjem z davčno upravo. Ovadeni direktor se je v predkazenskem postopku na pogovorih s preiskovalci branil z – molkom.

Iz petkove tiskane izdaje Dela.