Ljubljana – Specializirano tožilstvo je od Dragana Tošića in sotoženih s tožbo terjalo za sedem milijonov evrov imetja, o katerem je prepričano, da izvira iz nezakonitih poslov, uspelo pa je s približno tretjino zahtevka. Okrožno sodišče je odvzelo sedem nepremičnin in denar na računih, ni pa ugodilo zahtevku tožilstva za plačilo dobrih štirih milijonov evrov, s kolikor je toženi menda razpolagal, a jih je porabil.
Glavno obravnavo proti Draganu Tošiću in sotoženim je sodnik Djordje Grbović končal sredi julija, sodbo pa so stranke dobile danes.
Poleg Tošića, o katerem je tožilstvo prepričano, da je vodja slovenskega dela mednarodne združbe, ki se ukvarja s trgovino z mamili, so se v tožbi, ki jo je tožilstvo vložilo po zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora (Zopni), kot povezane osebe znašli še njegova žena Meri Tošić in družba Fundator ter Tošićev znanec Mišo Vlaisavljević (s Tošićem sta pooblaščena na bančnem računu v Sberbank). Za prvotno toženo družbo Bela hiša je tožilstvo tožbo pozneje umaknilo. Ker je dokazno breme na strani toženih, so ti dokazovali, da je vtoževano premoženje popolnoma čisto in ne izhaja iz nezakonitih poslov, kot vztraja tožilstvo. To je poleg več nepremičnin (družinska hiša Tošićevih v ljubljanskem Bizoviku, Tošićev vikend v Luciji, Kavarna Rog, kavarna 13 družbe Fundator) s tožbo, ki jo je vložilo maja 2014, zahtevalo odvzem oziroma plačilo še 4.649.187 evrov, s kolikor je toženi v preteklosti menda razpolagal, a jih je porabil.
Ob hišo, vikend in kavarni
Sodišče je Tošiću in povezanim osebam odvzelo sedem nepremičnin, in sicer 61 odstotkov družinske hiše v Bizoviku (torej delež od celotne nepremičnine, vredne 350.000 evrov), vikend in njivo v Luciji (v vrednosti dobrih 226.000 evrov), kavarno 13 v Ljubljani (v vrednosti 360.000 evrov), Kavarno Rog v Ljubljani (v vrednosti malo več kot 84.000 evrov) ter zavarovanih 1,3 milijona evrov na dveh bančnih računih pri Sberbank. Tožilstvo je že pred časom umaknilo del zahtevka, ki je zajemal lokal na Rimski cesti v Ljubljani, travnik v Bizoviku in kavarno Le Petit v središču Ljubljane, glede na obdobje, na katero se lahko nanaša postopek odvzema premoženja nezakonitega izvora.
Glede na marčno odločbo ustavnega sodišča o tako imenovanem pomešanem premoženju je sodišče zavrnilo zahtevek tožilstva za odvzem preostalih 39 odstotkov vrednosti družinske hiše v Bizoviku. Ustavno sodišče je ravno na zahtevo sodnika Grbovića, ki je junija 2015 prekinil postopek odločanja o tožbi in na ustavno sodišče vložil zahtevo za oceno ustavnosti, saj meni, da so nekateri členi Zopnija neskladni z ustavo, neskladje ugotovilo le v prvi točki četrtega člena, če je kot premoženje nezakonitega izvora opredeljevala tudi tisto premoženje, ki je pomešano s premoženjem nezakonitega izvora, in je s tem omogočala odvzem celotnega pomešanega premoženja.
V celoti pa je sodišče zavrnilo zahtevek za plačilo 4,64 milijona evrov, ki jih je Tošić po prepričanju tožilstva imel, a jih je porabil. Finančna preiskava, na podlagi katere je tožilstvo vložilo tožbo, je pokazala za 6.956.053 evrov nepojasnjenega premoženja. »Delež odvzetih nepremičnin in denarnih sredstev skupaj predstavlja vrednost 2.278.427 evrov, preostalo nezakonito pridobljeno premoženje v višini 4,64 milijona evrov pa je premoženje, s katerim je Dragan Tošić razpolagal, pa ga nima več, ker ga je, denimo, porabil ali prenesel na koga drugega. Ker pa je s tem premoženjem razpolagal, je tožilstvo zahtevalo ta znesek v obliki naložitve v poplačilo,« pojasnjujejo na tožilstvu. Dodajajo, da so s sodbo zadovoljni v delu, kjer je sodišče Tošiću in povezanim osebam odvzelo nepremičnine in denar, v delu, kjer je zavrnilo zahtevek za plačilo 4,64 milijona evrov, pa se bodo pritožili.
Po presoji sodišča v določbah Zopnija »ni praktično nikakršne in zanesljivo ne zadostne podlage, da bi tožnica dosegla, da bi se tožencu (kateremukoli, ne le zadevnemu prvemu tožencu) odvzelo premoženje, ki ga ta ob vložitvi tožbe ali ob izdaji sodbe nima«. Tokrat je okrožno sodišče sprejelo drugačno odločitev kot v treh prejšnjih sodbah v postopkih po Zopniju, s katerimi je poleg nepremičnin oziroma poslovnih prostorov, avtomobilov, premoženja v investicijskih skladih in terjatev do drugih upnikov odvzelo tudi denar, s katerimi so toženi v preteklosti razpolagali, a so ga porabili. Ta denar (v enem primeru 247.000, v drugem 119.000, v tretjem 85.000 evrov) jim je sodišče naložilo v plačilo, dve od teh sodb pa sta pravnomočni. Tošićev pooblaščenec Gašper Dernovšek iz Odvetniške družbe Čeferin sodbe danes ni hotel komentirati, saj je obrazložitev spisana na več kot 150 straneh, ki jih mora šele preučiti. »Lahko pa že zdaj povem, da je skladna z našimi pričakovanji odločitev o zavrnitvi tožbenega zahtevka v delu, ki se nanaša na plačilo denarnega zneska.« Glede dela, kjer je bilo tožilstvo uspešno, pa se bo pritožil na višje sodišče. Dodaja, da po pobotu stroškov mora država toženim skupaj vrniti 35.000 evrov pravdnih stroškov.
Kmalu bi lahko bila znana tudi usoda ponovljenega postopka, ki proti Tošiću in soobtožencem poteka na kazenskem oddelku ljubljanskega okrožnega sodišča zaradi očitkov vpletenosti v mednarodno trgovino s kokainom v tako imenovani zadevi Balkanski bojevnik. Sodišče je razpisalo naroke do konca novembra. Na prvem sojenju novembra 2012 je bil Tošić oproščen.