Ljubljana − Igralca Domen Valič in Metka Pavšič sta se v sodelovanju z Javno agencijo za knjigo RS lotila posebnega projekta, s katerim posegata na doslej precej prezrto področje: nastopila bosta pred zaporniki.
Domen Valič bo z monokomedijo Zapornik št. 3.2.3., ki jo je napisal Matej Mijatović, prihodnji četrtek, 3. julija, gostoval v mladoletniškem zaporu v Celju, Metka Pavšič pa bo z monodramo Vinka Möderndorferja Ničesar ne obžalujem nastopila v soboto, 5. julija, v ženskem zaporu na Igu.
Po besedah Jožeta Podržaja so v projekt poskušali vključiti več zaporov, vendar so se za zdaj tudi zaradi finančnih razlogov odločili, da projekt preizkusijo na dveh lokacijah. Za Metko Pavšič bo nastop pred zapornicami posebna izkušnja, čeprav je prav vsak njen nastop − za seboj jih ima že več sto − izziv.
»Z nastopom si ne želim drugega kot zapornicam polepšati eno popoldne,« pravi Metka Pavšič, ki dodaja, da kot socialna delavka in oseba s hudo okvaro vida razume tudi osebne stiske žensk.
Nastop v zaporu pred mladoletnimi prestopniki pa bo izziv tudi za Domna Valiča. Ob povabilu k sodelovanju so ga prevevali različni občutki in postavljala so se mu številna vprašanja. S predstavo se bo verjetno dotaknil tudi katerega od gledalcev, saj je glavni junak monokomedije Zapornik št. 3.2.3. mladostnik Alojzij Šušteršič, ki se zaradi svojih napačnih odločitev znajde v zaporu. Valič upa, da bo tako nagovoril in k razmišljanju spodbudil tudi katerega izmed gledalcev.
Projekt, ki ga bosta Valič in Pavšičeva izpeljala v začetku prihodnjega tedna, je po besedah Jožeta Podržaja zelo dobrodošel, saj z njimi razbijejo poletno rutino. Ta letni čas je v zaporih poseben, ker so dnevi daljši in morajo zaposleni zapornikom pripraviti še dodatne dejavnosti. V zaporih v tem času sicer pripravljajo več športnih dogodkov in kulturnih prireditev. V mariborskem zaporu so na primer v torek imeli proslavo ob dnevu državnosti, ki je potekala pod mentorstvom Toneta Partljiča.
Da pa zapori niso samo prostori za prestajanje kazni, ampak so lahko tudi prostor ustvarjanja, dokazujejo dela nekaterih znanih literatov, kot sta Vitomil Zupan in Drago Jančar. Zupan je v zaporu napisal roman Levitan, ki je izšel leta 1982, in več popevk, ki jih danes interpretirata Vita Mavrič in Jani Kovačič. Jančar pa je za zapahi ustvaril s Kresnikom nagrajeni roman Zvenenje v glavi, ki je bil objavljen leta 1998 in tematizira upor v zaporu na Dobu.