Konec preteklega leta so gorenjski policisti v sodelovanju z avstrijskimi kolegi zaznali in tudi potrdili prve sume, da na Gorenjskem in v Avstriji v enakih okoliščinah delujeta dobro organizirani združbi, ki se ukvarjata z dobavo in prometom s prepovedano drogo. Pozneje so kriminalisti te sume povezali še z nezakonito trgovino z orožjem, ki je po besedah vodje kranjskih kriminalistov Primoža Donoša trajala že dlje časa.
Tako so policisti v četrtek na Hrušici v sklepnem delu preiskave pregledali prostore motorističnega kluba Hells Angels, o čemer smo že poročali, pri tem pa so skozi vrata v ogradi pred klubom ob pomoči policijskih specialcev vdrli z oklepnim policijskim vozilom.
Kot je pojasnil Donoša, so se za ta ukrep odločili na podlagi ocene o visoki stopnji tveganja policijske akcije. Hišne preiskave prostorov in vozil so opravili še na 18 lokacijah na Gorenjskem, v Ljubljani in Celju, pri čemer so odvzeli prostost devetim osumljencem. Sedem so jih pridržali, dva so privedli k preiskovalnemu sodniku, ta je za enega od njiju odredil pripor. Nekaj osumljencev so kazensko ovadili tudi avstrijski policisti.
Na Hrušici so policisti v četrtek preiskali prostore motorističnega kluba Hells angels. Foto: Blaž Račič
Umazani denar za delovanje motoristične skupine
Izvor prepovedane droge, predvsem kokaina in konoplje, je bil na Gorenjskem, pretežno v Avstriji pa je bila organizirana širša ulična mreža preprodajalcev, je razkril Donoša. Obe vrsti mamil so osumljenci preprodajalcem ponujali v večjih količinah, poleg tega je analiza pol kilograma zaseženega kokaina v več preprodajah pokazala, da so trgovali z izredno kvalitetno drogo. Kot je dejal sogovornik, se kokain takšne kakovosti le redko pojavi v Sloveniji in Avstriji, kilogram pa na črnem trgu doseže vrednost 60.000 evrov. Kriminalisti so zasegli še približno 300 gramov konoplje, manjšo količino amfetamina in večjo količino nedovoljenih snovi v športu v obliki ampul in tablet.
Poleg mamil so imeli osumljenci v naboru prepovedanih stvari tudi orožje. Policisti so zasegli imitacije pištol, samostrel, prikrite nože v obliki bančne kartice in teleskopski palici. V preiskavi so odkrili tudi posebej urejene in zavarovane prostore za hrambo prepovedanih stvari, kjer so našli celo delujoč minomet in strelivo s sledmi eksploziva TNT.
Med osumljenci, starimi od 25 do 45 let, je več starih znancev policije, ki so jih obravnavali zaradi različnih kaznivih dejanj, večinoma povezanih s prepovedanimi drogami. Ker mnogi osumljenci v zadnjih letih niso bili zaposleni, so si z zaslužkom v nezakoniti dejavnosti plačevali nadstandarden življenjski slog, so ugotovili policisti in tudi, da so nekateri denar porabili za delovanje motoristične skupine.
Donoša je še povedal, da so motoristične skupine pri nas razmeroma majhne, zelo zaprte in hierarhično organizirane okoli majhnega kroga vodilnih članov. Njihovo delovanje se v posameznih primerih povezuje s prostitucijo, izsiljevanjem, tihotapljenjem in preprodajo prepovedanih drog in orožja. Prihodke iz nezakonitih poslov uporabljajo za delovanje motorističnih skupin, pa tudi za vodenje slamnatih podjetij, prek katerih perejo denar.
Za obravnavana kazniva dejanja neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami je predpisana kazen do 15 let zapora, za nedovoljeno proizvodnjo in promet z orožjem ali eksplozivom pa od šest mesecev do pet let.