Neuradno, a zanesljivo so se pri današnjih hišnih preiskavah Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) osredotočili na Igorja Laha, ki je do bajnega premoženja prišel s preprodajo delnic v času lastninjena.
Lastnik več podjetij obvladuje tudi družbo Liko Vrhnika, ki je po več preprodajah in ob pomoči sumljivih poslov hčerinskih (slamnatih) podjetij klonila pod težo finančnih bremen, saj je zdaj v prisilni poravnavi. Že takrat so nekateri namigovali, da v izvedenih finančnih transakcijah močno smrdi po gospodarskemu kriminalu.
»Nacionalni preiskovalni urad izvaja aktivnosti preiskovanja kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete. Preiskovalci na območju ljubljanske, murskosoboške in kranjske policijske uprave na podlagi sodnih odredb opravljajo osem hišnih preiskav na naslovih fizičnih in pravnih oseb, kjer iščejo poslovno dokumentacijo in druge predmete, ki bodo služili kot dokaz v nadaljnjem kazenskem postopku,« je danes sporočil Drago Menegalija, predstavnik policije s področja kriminalitete.
»Storitve kaznivih dejanj je osumljenih sedem oseb v vlogi lastnika, direktorjev, prokurista in likvidacijskega upravitelja. Matična družba iz Vrhnike je januarja 2008 ustanovila štiri hčerinske družbe, kmalu po njihovi ustanovitvi pa je glavni osumljenec začel z izčrpavanjem teh družb in izogibanjem plačilu zakonsko določenih terjatev in poplačila upnikov.
Inšpektorji Davčne uprave Republike Slovenije (Durs) so leta 2012 izvedli davčni pregled, saj so bile vse omenjene družbe v tem času prezadolžene, vse hčerinske družbe pa so imele blokirane račune,« pa je nekaj več podrobnosti v izjavi za javnost razkril direktor NPU Darko Majhenič.
Navidezna odprodaja osnovnih sredstev
Preiskovalci so se po naših informacijah osredotočili na poslovanje družbe Liko Vrhnika, ki jo obvladuje Igor Lah. Družba je veljala za eno večjih lesnopredelovalnih podjetij pri nas, s kar 150-letno tradicijo. Leta 2008 so ustanovili štiri hčerinske družbe (Liko Pohištvo, Liko Vrata, Liko Trade in Liko NB), ki so jih pozneje prodali po smešno nizki ceni.
Prek verige transakcij je del družb končal v lasti Laha in srbskega državljana Daliborja Hemija, izkazalo pa se je, da gre za slamnatega lastnika. Ta je za tri hčerinske družbe odštel vsega tri evre. Med osumljenci se je zato menda znašel tudi Hemija.
Majhenič je še pojasnil, da so osumljenci začeli z navidezno odprodajo osnovnih sredstev in zalog drugim, na videz nepovezanim gospodarskim družbam in tako preprečili, da bi se upniki gospodarskih družb ustrezno poplačali.
S preiskavo kaznivih dejanj oškodovanja upnikov Liko Vrhnika in hčerinskih družb so začeli maja 2013 na podlagi prijave Davčne uprave RS. Poleg dacarjev je med oškodovanci tudi ena od bank in približno 60 zaposlenih. Po ugotovitvah kriminalistov je škode za 5,9 milijona evrov. Za oškodovanje upnikov kazenski zakonik predvideva zaporno kazen do petih let.