Izkoriščal stisko prosilcev za neprofitna stanovanja

Uslužbenec Stanovanjskega sklada MOL vzel kuverto z 800 evri, zdaj mora za pet mesecev v zapor.

Objavljeno
30. avgust 2012 21.23
jer Moski - zenske, zenske v politiki in poslu - Mnen
Jure Predanič, kronika
Jure Predanič, kronika

Ljubljana – Pet mesecev bo za rešetkami o svojem početju premišljeval Omer Osmić, nekdanji uslužbenec Stanovanjskega sklada MOL. V zameno za to, da je posredoval pri zamenjavi neprofitnega stanovanja, je sprejel kuverto z 800 evri. Sodba še ni pravnomočna, pričakovati je pritožbo obrambe.

Leta 2006 so policisti preiskovali korupcijo na Stanovanjskem skladu MOL in odkrili domnevno podkupljivega uslužbenca Omerja Osmića. Ta se je ujel v past in od tajne policijske delavke sprejel kuverto s podkupnino.

Osmić je še včeraj zatrjeval, da gre za konstrukt in da denarja ni hotel obdržati. Tožilka Karmen Erčulj je za Osmića zaradi kaznivega dejanja sprejemanja daril za nezakonito posredovanje kljub nekaznovanosti in časovni oddaljenosti od dogodka predlagala zaporno kazen šest mesecev.

Okrajna sodnica Nina Kodra Balantič mu je prisodila mesec dni manj. Poudarila je, da je zaporna kazen zaradi same narave kaznivega dejanja in ker je Osmić s svojim položajem izkoriščal stisko socialno ogroženih, edina primerna.

Zagovornik Dragan Dmitrović je sodnico zaman poskušal prepričati, da je Osmić pravzaprav žrtev, saj da je obtožni predlog temeljil na nezakonitem predkazenskem postopku, ki ga ne bi uporabili niti v totalitarnih režimih.

Poudaril je, da so bili prikriti ukrepi sprejeti na podlagi prirejenega anonimnega pisma (sodnica je zagovornika opomnila, da to ne drži, saj je o terjanju podkupnine spregovorila še ena oseba), ki je govorilo o tem, da Osmić izkorišča prosilce za neprofitna stanovanja. Povedal je še, da večmesečno prisluškovanje, nadzor elektronskih komunikacij in tajno opazovanje zaradi Osmićeve poštenosti in lojalnosti niso bili uspešni, zato so angažirali tajno policijsko delavko, ki da je bila pri svojem delu zelo agresivna.

Osmić je v zagovor povedal, da je Ivanki Vlašič, ki ga je poklicala in vprašala, ali lahko uredi zamenjavo stanovanja, pojasnil, da sam skrbi le za primopredaje in oglede. Vlašičeva, o kateri se je kasneje izkazalo, da je policijska delavka (ime je bilo izmišljeno), se je hotela dobiti z njim, a ji je dejal, naj se oglasi pri njegovi nadrejeni Vesni Butala.

Vlašičeva se je po nekaj dneh oglasila na stanovanjskem skladu. Osmić je na sodišču dejal, da ji je še enkrat svetoval, naj se oglasi pri Vesni Butala. Ko je tej nato povedal o srečanju, mu je rekla, da je zamenjava stanovanja urejena, zato naj opravi ogled. »Vlašičeva mi je res ponujala denar, a sem ji večkrat rekel, da to ni potrebno. To sem ponovil tudi na ogledu stanovanja in ob primopredaji,« je povedal.

Mežikal policistki pod krinko

Butala je povedala, da bi primer, če je Osmić ne bi spomnil nanj, lahko še več mesecev ležal v omari, preden bi prišel na vrsto. Tajna policijska delavka pa je dejala, da ji je Osmić zatrdil, da ima sam ključno vlogo pri dodeljevanju oziroma zamenjavi stanovanj. Obljubil ji je, da se bo zavzel zanjo, in dodal, da upa, da se mu bo primerno zahvalila.

»Vprašala sem ga, ali misli v obliki okrogle številke in ali je tisoč evrov dovolj, on pa me je potrepljal po rami in rekel, da očitno vem, koliko je vreden,« je povedala. Ob zadnjem srečanju je Osmić dobil kuverto z denarjem, tajna delavka policije pa mu je pojasnila, da je v njej le 800 evrov. A Osmić je bil zadovoljen tudi s tem, je povedala: »Bil je nasmejan in mi vseskozi mežikal.«