Za Janšo živa veriga okoli sodišča

Predsednik SDS danes na sodišču zaradi dveh primerov. Njegovi podporniki mirno in s transparenti pričakali njegov prihod.

Objavljeno
07. julij 2014 07.47
Posodobljeno
07. julij 2014 07.47
Ti. K., Delo.si, Ju. P., Mi.F.
Ti. K., Delo.si, Ju. P., Mi.F.

Ljubljana − Predsednika SDS Janeza Janšo, ki na Dobu prestaja dveletno zaporno kazen, danes na sodišču čakata kar dve obravnavi. Najprej je za zjutraj razpisan predobravnavni narok zaradi domnevne krive ovadbe in žaljive obdolžitve nekdanje tožilke Branke Zobec Hrastar, zatem pa se mu začenja sojenje zaradi domnevne žaljive obdolžitve Francija Perčiča.

Ljubljanska okrožna sodnica Helena Vidic Bizjak je danes preložila predobravnavni narok proti predsedniku SDS Janezu Janši, saj je ta vztrajal, da ga zagovarja Franci Matoz, čeprav je z njim soobtožen. Sodnica je pojasnila, da gre v tem primeru za kolizijo interesov, Janši pa dejala, naj si do naslednjega naroka izbere drugega odvetnika.

Predobravnavni narok zaradi domnevne krive ovadbe in žaljive obdolžitve tožilke

Ob pol devetih zjutraj se je začel predobravnavni narok v zadevi Zobec Hrastar za Janšo in Francija Matoza. Zgodba se je začela 20. junija pred tremi leti, ko sta predsednik SDS in odvetnik Matoz na novinarski konferenci pompozno predstavila kazensko ovadbo, ki sta jo vložila proti Branki Zobec Hrastar, avtorici obtožnega predloga v zadevi Patria.­ Tožilki sta očitala zlorabo uradnega položaja, češ da je »ključni dokaz« v obtožnem predlogu izmišljen in prirejen za sodni postopek. A namesto nekdanje tožilke in zdaj odvetnice sta se v kazenskem postopku znašla sama.

Potem ko je njuno ovadbo zavrglo ljubljansko tožilstvo, je Janša prevzel pregon in kot subsidiarni tožilec vložil obtožni predlog proti Zobec Hrastarjevi. A tudi s tem mu ni uspelo, saj je okrajno sodišče oktobra 2011 obtožni predlog zavrglo kot neutemeljen, ker »ni dokazov, da bi bila utemeljeno osumljena dejanja«, ki sta ji ga očitala Janša in njegov pooblaščenec. Januarja 2012 so tak sklep potrdili še višji sodniki, ko so zavrnili Matozovo­ pritožbo.

Zato pa je bila uspešnejša Zobec Hrastarjeva s predlogom­ za njun pregon zaradi navedb na novinarski konferenci. Po njenem sta Janša in Matoz na njen račun storila kaznivo dejanje; tožilstvo je njene pripombe upoštevalo ter februarja 2012 proti obema vložilo neposredno obtožnico zaradi domnevne krive ovadbe in žaljive obdolžitve.

Matoz se bo zagovarjal sam, Janša si lahko izbere novega zagovornika

Matoz se je odločil, da se bo branil sam, poroča Slovenska tiskovna agencija. Krivde ni priznal, danes je na sodišču povedal, da kot nesporni dejstvi sicer priznava, da je sestavil kazensko ovadbo, v kateri je navedel, da je Zobec Hrastarjeva v obtožnem predlogu neresnično opisala, da je Marija Badovinac Črnkovič, žena Ivana Črnkoviča, elektronsko sporočilo poslala Reidlu, in da je na novinarski konferenci predstavil dejstva iz te kazenske ovadbe.

Matoz tudi predlaga, da se med sojenjem, ki bo zdaj steklo, zasliši tako Črnkovič kot njegova žena, tožilstvo pa temu predlogu nasprotuje, saj da vsa dejstva, o katerih naj bi izpovedovale priče, izhajajo iz listinskih dokazov, predvideva pa, da tudi iz obeh sodb. Tožilstvo namreč kot dokaz predlaga tudi branje obeh sodb v zadevi Patria, s katerima je bil Janša obsojen na dve leti zapora.

Janša je sicer danes protestiral, da so mu vzeli zagovornika, sodnica pa mu je odvrnila, da mu zagovornika ni nihče vzel in si lahko izbere drugega. Ker sta namreč z Matozom v tem kazenskem postopku soobtožena, je sodnica zaradi kolizije interesov sklenila, da Matozu v tem primeru odreče zastopanje Janše. Proti Janši bo tako razpisan nov narok, po tem naroku pa bo razpisana še glavna obravnava proti Matozu. Če Janša krivde ne bo priznal, bo sojenje steklo proti obema.

Janša je danes sodnici še dejal, da ni razumel obtožbe, in prosil, naj se mu jo še enkrat predstavi. Tožilka jo je tako ponovno prebrala, a Janša je vztrajal, da je ne razume, ker mu ni jasno, kako je možno v obtožbi trditi, da je v ovadbi nekaj, česar ni.

Podporniki niso razočarali

Še pred prvo obravnavo je Odbor 2014, ki je bil ustanovljen za zaščito Janševih človekovih pravic, pred vrhovnim sodiščem napovedal množično prižiganje sveč.

Podpornikov se je sicer zbralo manj, kot je bilo pričakovati, okoli 150. Okoli ljubljanskega okrožnega sodišča so sklenili živo verigo, potem pa so se na ukaz Aleša Primca zvrstili pred vhodom na sodišče in zapeli slovensko himno. Opremljeni so z zdaj že dobro poznanimi transparenti: »Free Janez Janša«, »Branko Masleša je udbaš« in podobnimi. Privrženci protestirajo mirno, dogajanje nadzoruje tudi nekaj uniformiranih policistov. 

Primc je v govoru poudaril, da so se zbrali zato, da izrazijo nasprotovanje krivični sodbi in solidarnost z Janezom Janšo, njegovo ženo in njunima otrokoma, ki jima je sodišče vzelo očeta. Vsi govorniki so prepričani, da je sodba krivična in da so njihovemu voditelju kršene človekove pravice. Menijo, da so s sodbo hoteli uničiti političnega nasprotnika.

Zbranim se je pridružil tudi Janšev odvetnik Matoz, ki je množico pohvalil za udeležbo in jih pozval, naj podobna dejanja nadaljujejo, saj lahko edino na tak način sodstvu pokažejo, da je v zmoti.

Janševi podporniki so se nato preselili pred poslopje vrhovnega sodišča in pričakovati je, da bodo tam vztrajali vse do konca obravnav, nekaj jih je dogajanje spremljalo tudi v sodni dvorani, sredi obravnave pa je v dvorano prišla tudi njegova žena Urška Bačovnik Janša.

Tožba zaradi očitkov

Ob pol desetih je bila razpisana tudi glavna obravnava za Janeza Janšo, v kateri ga kot zasebni tožilec preganja Franci Perčič, nekdanji svetovalec predsednika republike Danila Türka za gospodarska vprašanja, zaradi očitkov, da je sodeloval z Udbo. V tej zadevi je bil predobravnavni narok že dvakrat preložen, saj je imelo sodišče težave z vročanjem vabila predsedniku SDS. Ko je vmes posegel odvetnik Matoz in se zavezal, da bo sodno pošto vročil svoji stranki, Janše kljub temu ni bilo na sodišče. Sodišče je njegovo nenavzočnost na predobravnavnem naroku štelo, kot da krivde ne priznava, saj je podal ugovor proti obtožnici. Na naslednjo obravnavo pa nato spet ni prišel in je po svojem zagovorniku sporočil, da se mu je pokvaril avto.

Zobec Hrastarjeva je sicer kmalu po ovadbi zapustila tožilske vrste in šla med odvetnike, spis v zadevi Patria pa je izročila svojemu kolegu Andreju Ferlincu. Ta je junija lani dosegel obsodilno sodbo, s katero je bil Janša obsojen na dve leti zapora.