John Karr ni umoril deklice Ramsey

Ameriško tožilstvo je odstopilo od obtožnice proti Johnu Marku Karru zaradi umora šestletne deklice JonBenet Ramsey decembra leta 1996, potem ko je analiza DNK pokazala, da ni bil na kraju zločina.

Objavljeno
29. avgust 2006 12.04
John Mark Karr
Denver - Tožilstvo v Boulderju v ameriški zvezni državi Kolorado je v ponedeljek odstopilo od obtožnice proti Johnu Marku Karru zaradi umora šestletne deklice JonBenet Ramsey decembra leta 1996, potem ko je analiza DNK pokazala, da ni bil na kraju zločina. Primer tožilstva se je tako po tednu dni in pol sesul, skupaj z njim pa verodostojnost ameriških kabelskih informativnih programov, ki so ustvarili ogromen medijski cirkus le na podlagi priznanja osumljenca.

Eden najbolj odmevnih primerov nerazrešenega umora v ZDA je tako še naprej odprt, ameriški televizijski gledalci, ki si želijo tudi resnih novic, pa si bodo lahko v prihodnje za nekaj časa oddahnili. John Mark Karr si je zagotovil brezplačno letalsko vozovnico iz Bangkoka, kjer je bil aretiran, v ZDA in to v poslovnem razredu, poleg tega pa se je verjetno izognil še kakšni resnejši obtožnici v zvezi z otroško pornografijo na Tajskem, kjer naj bi se pred aretacijo zapletal z najmanj eno mladoletno deklico.

Njegov odvetnik Seth Temin je v ponedeljek izražal ogorčenje, da so njegovo stranko zaprli brez kakršnihkoli resnih dokazov. Gre za modro potezo, da se komu morda ne bi porodila zamisel o plačilu stroškov prevoza iz Tajske. Karr je bil nemudoma izpuščen in se je podal v neznano.

Tožilstvo iz Boulderja sicer ni imelo druge izbire, kot da Karra aretira, potem ko je prišlo na sled njegovim elektronskim pismom in telefonskim pogovorom s profesorjem iz Kolorada, ki mu je vztrajno opisoval, kako je posilil in umoril šestletno lepotno princesko. Tožilka Mary Lacey je v obrazložitvi odločitve sodišču napisala, da so hoteli priti do vzorca njegove DNK, česar pa niso mogli storiti drugače kot z aretacijo, ker so se bali, da bi jim lahko brez tega pobegnil.

Tožilka je v tednu in pol ukrepala povsem ustrezno in ni dajala izjav v zvezi s primerom, dokler ni bila končana analiza DNK. Na perilu umorjene JonBenet Ramsey so namreč odkrili kri, pomešano s slino neznanca, za katero se je sedaj izkazalo, da ni bila Karrova.

Nemudoma po aretaciji je postalo jasno, da gre za sumljiv primer priznanja, saj je Karrova nekdanja žena trdila, da je bil za božič 1996 skupaj z njo, enako pa so trdili tudi njegovi starši. Poleg tega pa si nista bili pisavi pisma z zahtevo po odkupnini, ki so ga našli na kraju zločina, in Karrova pisava prav nič podobni. Tožilstvo poleg vsega ni našlo dokaza, da bi bil Karr kdajkoli v življenju v Boulderju.