Krško – »Očitno je, da Vinšek 17. julija pred enajstimi leti ni mogel storiti tega kaznivega dejanja, če ga v Sloveniji ni bilo, zato predlagam, da sodišče izda oprostilno ali zavrnilno sodbo,« je bila odločna Vinškova zagovornica Maksimiljana Kincl-Mlakar.
Franc Vinšek, stari znanec policije, ki se je po desetih odsedenih letih v zaporu vrnil v Posavje, se je tokrat znašel na zatožni klopi zaradi preprečitve uradnega dejanja uradni osebi. Za to kaznivo dejanje je bil na prvostopenjskem sodišču že obsojen na osem mesecev zapora, a se je pritožil vse do vrhovnega sodišča, ki je zahtevalo obnovo postopka. Vinšek skuša dokazati, da ga 17. julija pred enajstimi leti, takrat, ko naj bi se zgodil ta incident s policisti, ni bilo v Sloveniji.
Na Senovem je skoraj povozil policiste, nato pa pobegnil
Daljnega julija pred enajstimi leti so policisti na parkirišču na Senovem zaradi zahteve po privedbi ustavljali domačina Franca Vinška. Ta je res ustavil svoje vozilo in izključil motor, nato pa ga je ponovno vžgal, z avtom zapeljal vzvratno proti policijskemu vozilu in nato sunkovito naprej proti štirim policistom, ki so hoteli opraviti postopek. Če ne bi odskočili, bi jih Vinšek povozil. Nato je s prizorišča pobegnil in za njim naj bi se izgubila vsaka sled.
Obtožnica pravi, da se je to dogajalo 17. julija, Vinšek trdi, da je bil tistega dne na Hrvaškem. Kot dokaz naj bi zdaj prinesel papirje s hrvaške policijske postaje Klanjec, kjer naj bi ga imeli kritičnega dne v obravnavi, ker naj bi bila za njim razpisana mednarodna tiralica, za dve uri naj bi bil tudi pridržan.
Priznal je, da je ilegalno prečkal zeleno mejo, saj je vedel, da ga slovenska policija išče zaradi tatvine. Vinšek pravi, da naj bi njegov ilegalni prehod meje opazil in zabeležil tudi eden od policistov, ki naj bi zdaj potrdil njegovo navedbo. V policijskem zapisniku naj bi bilo zapisano, da je Vinšek preprečil uradno dejanje policistom nekaj pred četrto uro popoldne, sam trdi, da je Slovenijo zapustil tega dne ob pol enih popoldne.
»Iz listin, ki nosijo datum 15. julij, izhaja, da naj bi bilo kaznivo dejanje storjeno tistega dne, ne pa dva dni kasneje, kot piše v obtožbi,« je vztrajna Vinškova zagovornica, z njo pa se strinja tudi obtoženi, ki krivde ne priznava. Zdaj naj bi zaslišali policista, ki je spornega dne napisal zapisnik z datumom 15. julij.
Vinšek, ki se oprijema zgolj datuma, ki naj bi bil napačen, pa na naše vprašanje, ali je kaznivo dejanje nemara storil dva dni prej, ni želel odgovoriti, ampak se je le pomenljivo nasmehnil. Meni, da se mu je zgodila krivica, ko so ga zaradi tega dejanja, ki ga ni storil, obsodili na osem mesecev zapora.
»Ni šlo za krajo traktorja, ampak za prikrivanje«
Po njegovem je bilo krivičnih tudi 42 mesecev zapora, ki so mu ga dosodili zaradi kraje traktorja. Po Vinškovem poznavanju prava je šlo le za prikrivanje, ne pa krajo. Obtoženi je namreč od kmeta, ki je plačeval lizing za 60.000 evrov vreden traktor, tega odkupil za pet tisočakov. Skušal ga je prepeljati na Hrvaško in ga prodati po pravi ceni, pa ga je policija dobila in mu to preprečila.
Sicer pa je bil za kazniva dejanja obsojen na šestnajst let in pol zapora. »Deset let, tri mesece in dvajset dni sem bil na Dobu,« je svoje prestajanje kazni pridno beležil Vinšek, ki si je zdaj našel zaposlitev in se ukvarja s sečnjo in izvleko lesa. Povedal je, da zasluži okoli šesto evrov na mesec, premoženja pa nima. Gozdarsko mehanizacijo za taka opravila so mu očitno posodili oziroma priskrbeli prijatelji, saj je sam priznal, da poštenemu človeku vsakdo rad priskoči na pomoč.