Kranj - Sodnica kranjskega okrožnega sodišča Marjeta Dvornik je Blažu Kujundžiču, ki je septembra lani z avtom zapeljal v župana Škofje Loke Miho Ješeta, ko se je peljal s kolesom v službo, in ga zbil, župan pa se je pri tem huje poškodoval, prisodila tri leta zapora, čeprav mu je za poskus uboja grozilo do 15 let zapora.
Kot je v krajši obrazložitvi obsodilne sodbe še povedala sodnica, se je za milejšo kazen od predlagane odločila zato, ker je bil Kujundžič v času povzročitve nesreče zmanjšano prišteven, hkrati je ostalo le pri poskusu uboja, saj bi ga dokončal, če bi imel takšen namen. Zato je tri leta zapora primerna kazen, je dejala sodnica. Pripora ni podaljšala, ampak je odločila, da bo Kujundžič v hišnem priporu čakal na pravnomočnost sodbe. Ponovitvena nevarnost je bolj teoretična, se je na mnenje izvedenke naslonila sodnica in dodala, da ni pogojev, da bi odšel na prostost. Po nepravnomočni sodbi mora Kujundžič županu Mihi Ješetu plačati še 2504 evre, za kolikor je bila nižja županova plača zaradi zdravljenja po poškodbah, ki jih je dobil ob trčenju.
Za odškodnino na pot pravde
Na začetku sojenja je pooblaščenec Mihe Ješeta, odvetnik Aljoša Ravnik, predstavil še odškodninski zahtevek zaradi povzročitve hudih telesnih poškodb, duševnih bolečin, izpada dohodka in gmotne škode, ki skupaj (brez obresti) nanese 55.000 evrov. Sodnica o tem v kazenskem postopku ni odločala in je Ješeta napotila na civilni postopek. Kujundžič nima prihodkov in je zato upravičen, da sodne stroške v tem primeru pokrijejo iz državnega proračuna, je še odločila sodnica.
Kujundžič po odhodu s sodišča sodbe in kazni ni komentiral, dejal je le, da jo bo komentiral njegov zagovornik, odvetnik Dušan Csipö, ki ga je zastopal po uradni dolžnosti. Csipö je tako dejal, da prisojena »kazen niti ni tako slaba glede na predlagano«. Kljub temu je tudi odvetnik napovedal pritožbo, o kateri bo odločalo Višje sodišče v Ljubljani. Kot je še dejal zagovornik, se bo Kujundžič psihiatrično zdravil, saj sta dve izvedenki psihiatrične stroke presodili, da je zdravljenje potrebno.
Ponovitveno dejanje ni izključeno
Tožilka Helga Dobrin je po izreku kazni dejala, da je s sodbo in obrazložitvijo zadovoljna, ne pa z izrečeno višino kazni. Ta je po njeni oceni prenizka in je zato že napovedala pritožbo. V sklepnem govoru je med drugim dejala, da je Blaž Kujundžič župana Miho Ješeta zbil namerno in ni poskusil omiliti posledic trčenja, saj je z vozilom pospeševal in je ob trčenju v kolesarja vozil s hitrostjo 66 kilometrov na uro. Sodnica se je pri izreku kazni oprla na navedbe izvedenca cestnoprometne stroke, ki je ugotovil, da je Kujundžič do trka z županom pospeševal, pa tudi neposredno po trku še ni zavrl in je peljal naprej.
Tožilka Dobrinova je izpostavila še mnenje včeraj zaslišane izvedenke psihiatrične stroke Martine Žmuc Tomori, ki je ugotovila, da ima obtoženi dobre intelektualne sposobnosti in je razumel, kaj pomeni, če od zadaj trči v kolesarja. Ugotovila je še, da ima Kujundžič osebnostno paranoidno obsesivno-kompulzivno in shizoidno motnjo, ki je povzročila dalj časa trajajočo notranjo napetost. Predpisana kazen za poskus uboja je od pet do 15 let zapora, tožilka pa je predlagala sedemletno zaporno kazen s tem, da se podaljša tudi pripor za obtoženca, saj izvedenka Žmuc Tomorijeva ni izključila možnosti ponovitve dejanja.
Za zagovornika obtoženega Kujundžiča je beseda namerno, ki naj bi jo Kujundžič izrekel ob samoprijavi na škofjeloški policijski postaji takoj po nesreči, zaznamovala celotno nadaljnjo preiskavo. Kujundžič je že pred časom na sodišču zatrdil, da ni izrekel besede namerno, vendar je policist v pričanju na sodišču njegovo navedbo zavrnil in zagotovil, da je ob samoprijavi uporabil besedo namenoma, torej, da naj bi ob prijavi dejal, da je v župana zapeljal namenoma.
Kujundžič je zatrdil le, da je ob prijavi dejal: »Povozil sem župana.« Csipö je ponovil še, da naj bi Kujundžič župana zgolj želel zbiti, s čimer naj bi simbolično padel župan kot predstavnik oblasti, ki je kriva za razmere v državi. Pospeševanje vozila po trčenju v kolesarja dokazuje, da dejanja ni izvedel naklepno, je ocenil. Naklep o nameri povzročitve smrti ni dokazan, saj se je po nesreči odpeljal s kraja nesreče in ni dokončal poskusa uboja, niti ni zapeljal čez župana ali pa se vrnil na kraj nesreče, je utemeljeval zagovornik. Predlagal je, naj Kujundžiču sodišče prisodi pogojno obsodbo in obvezno psihiatrično zdravljenje, in ocenil, da ponovitvena nevarnost ni prevelika, in je zato predlagal tudi odpravo pripora in oprostitev plačila sodnih stroškov.