Kot je povedal Vidovič, vsako leto pride do praktično vseh poškodb ob uporabi pirotehničnih izdelkov prav zaradi petard. Poleg tega so po njegovih besedah tudi moteče za okolico.
Viktor Strauch z inšpektorata za notranje zadeve pa je pojasnil, da kazni zaradi morebitnih kršitev novega zakona lahko izrekajo vsi organi nadzora, tako inšpektorat za notranje zadeve kot tudi policisti, carina in tržni inšpektorat. Za pravno osebo je globa za kršitev predpisov od 3000 do 50.000 evrov, za podjetnika, samostojnega podjetnika ali osebo, ki samostojno opravlja dejavnost pa od 1000 do 20.000 evrov. Za posameznika, ki stori prekršek, pa od 400 do 1200 evrov, je povedal.
Med pirotehničnimi izdelki, katerih glavni učinek je pok, so po besedah Vidoviča dovoljeni le še tisti, ki spadajo v 1. kategorijo - t. i. pasje bombice oziroma izdelki, ki imajo največ 0,8 grama eksplozivne mase. V pirotehničnih izdelkih 2. in 3. kategorije pa je eksplozivne snovi največ šest oziroma 10 gramov.
Sicer pa novi zakon med pomembnejšimi novostmi po njegovih besedah uvaja enotno kategorizacijo pirotehničnih izdelkov. Ti se po novem delijo na ognjemetne izdelke, pirotehnični izdelke za odrske efekte in izdelke za ostale namene. Spremenjene so tudi starostne meje za prodajo in uporabo teh izdelkov, je povedal Vidovič.
Zakon uvaja tudi novosti pri pooblastilih inšpektorja za eksplozive, je povedal Strauch. Inšpektor lahko po njegovih besedah opravlja redne preglede eksplozivov in pirotehničnih izdelkov tudi na krajih skladiščenja in proizvodnje. Prav tako lahko pri nadzorih odvzame vzorce eksploziva.
Strauch je komentiral tudi spletno prodajo pirotehničnih izdelkov. Dejal je, da je tržni inšpektorat internetno prodajo začel izjemno učinkovito preganjati. "Kadar gre za lastnika spletne strani v Sloveniji, sploh ni problema," je poudaril.