Novo mesto – »Nisem kriv, dajte me na detektor laži,« je med zaslišanjem na glavni obravnavi pred senatom novomeškega okrožnega sodišča včeraj izjavil Sandrijel Brezar, ki ga obtožnica bremeni uboja romskega sonarodnjaka Rudija Pirca in poskusa uboja žrtvinega sina Primoža.
Streli so odjeknili 29. julija lani, ko so v romskem naselju Šmihel, ki je do tedaj veljalo za zgledno vsem ostalim naseljem na Dolenjskem, praznovali krst otroka. Komaj 18-letni Brezar naj bi s pištolo neugotovljene znamke kalibra 7,65 milimetra zaradi dolgoletnega sosedskega spora trikrat ustrelil Rudija Pirca. Pirc je utrpel tako hude poškodbe glave, da je še istega večera umrl v urgentnem centru novomeške bolnišnice. Nato je iz neposredne bližine dvakrat ustrelil še v trebuh Primoža Pirca. Ko ga je poskušal ustreliti še v glavo, mu je zmanjkalo nabojev, zaradi česar mu dejanja ni uspelo dokončati in je ostalo zgolj pri poskusu, se glasi obtožnica novomeškega tožilstva.

Obtoženi Sandrijel Brezar. Foto: Bojan Rajšek/Delo
S tožilcem kar na »ti«
Državnega tožilca Bojana Avbarja je zanimalo, zakaj ni šel pogledat, ko je zaslišal strele, a mu je Brezar nevljudno odgovoril: »A bi ti šel pogledat, če bi slišal strele?« Brezar je med zaslišanjem govoril sila nerazumljivo; potiho in nerazločno, zato bo sodišče imelo polne roke dela z njegovimi izjavami, ki niso šle naravnost v zapisnik, ampak so to njegovo momljanje snemali.

Brezar je kriminalno dejanje prevalil na Dimitrija Zupančiča, na katerem naj bi po njegovem vedenju našli smodnik in tudi oblečen je bil drugače kakor med streljanjem. Na zabavi naj bi bil oblečen v dolge hlače, na policiji pa v kratke. Poleg tega naj bi imel Zupančič tudi motiv, saj mu je Pirc pred nekaj leti zlomil čeljust. No, tudi Brezar se je malce preoblačil. Menda se je polil s pivom in zato si je približno pol ure pred kavbojskim obračunom preoblekel majico, česar pa ne bi storil, če bi takrat vedel, česa ga bodo obtožili. Sledi smodnika na njem niso našli, so pa izvedenci naleteli na saje, »ker sem se skrival za dimnikom«.
Obtoženec je povedal še, da se z družino Pirc niso kregali, razen takrat, ko je pokojni Rudi streljal proti njemu in po nesreči zadel svojega sina Primoža naravnost v nogo, česar pa takrat, tako Brezar, nihče ni raziskal. Dodal je, da nikoli niti pomislil ni, da bi streljal proti kakemu človeku, saj pištole niti on »niti moj oče nikoli nisva imela«. Povedal je še, da se s Pirčevim bratom Bojanom Tudijo (občinski svetnik) in ostalimi njegovimi brati ni družil.
Policija še kar tava v megli
Spomnimo. Le dva dni zatem je za posledicami strelskega obračuna zgorel občinski kontejner, v katerem je prebival oče obtoženega z otroki. Mož zdaj prebiva v stanovanju v Črnomlju. Čeprav je od požiga minilo že skoraj pol leta, novomeški policisti še niso izsledili storilcev, ki jih je po naših informacijah treba iskati v romskem naselju Šmihel. Iz novomeške policijske uprave so nam sporočili, da so kriminalisti na novomeško tožilstvo podali kazensko ovadbo zoper neznanega storilca zaradi kaznivega dejanja požiga. V primeru novih ugotovitev bodo o tem obvestili tožilstvo.
Predvideno je bilo, da bi sodišče včeraj zaslišalo tudi vdovo pokojnika Jelico Pirc, njenega v julijskem obračunu hudo ranjenega sina Primoža in njeni dve hčeri, a so vsi zboleli za gripo, kar je sodišču tik pred razpravo naznanila njihova pooblaščenka. Ta je zaradi smrti Rudija Pirca in hudo ranjenega Primoža že vložila premoženjskopravni zahtevek, s katerim terja dobrih 125.000 evrov odškodnine. Sojenje se bo nadaljevalo prihodnji četrtek.













