Vlada in sindikati javnega sektorja brez dogovora

Predlogi vlade in javnega sektorja se razlikujejo za približno 20 milijonov evrov.

Objavljeno
14. november 2016 18.29
Posodobljeno
14. november 2016 18.50
Branimir Štrukelj,sindikalist,Ljubljana Slovenija 22.09.2016 [Portret]
Sandra Hanžič
Sandra Hanžič
Ljubljana - Tudi današnji poskus dogovora med predstavniki sindikatov javnega sektorja o postopnem sproščanju varčevalnih ukrepov se je končal brez uspeha. Zdaj je na potezi vlada, ki se bo jutri opredelila do zadnjega sindikalnega približevalnega predloga.

Če bo vlada predlog sprejela, bodo zakon popravili z amandmaji in sklenili dogovor. Če ne, bodo v vladi in s koalicijskimi partnerji morali ugotoviti, kako zagotoviti stabilnost javnih financ, je po polnih petih urah pogajanj napovedal minister za javno upravo Boris Koprivnikar. Ne glede na razplet dodatnih pogajanj v ne bo. Sindikati so vztrajali, da se mora do njihovega predloga opredeliti še vlada. Na podlagi njenih stališč bodo pripravili zakon o ukrepih na področju plač v javnem sektorju za prihodnje leto in ga sprejeli na današnji seji odbora za notranjo politiko. Predvideno je bilo, da bi ga sprejeli prejšnji teden, a je bil takrat še neusklajen.

Jakob Počivavšek, predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam, pričakuje, da bo vlada obvestila poslance, da niso izpolnjeni pogoji za nadaljnjo obravnavo. Če bo vlada sprejela enostranske ukrepe, bodo sindikati začeli sindikalne aktivnosti. Pojasnil je, da vlada včeraj ni imela dodatnega mandata za pogajanja, zato je bil njen predlog le »miniaturen, še manjši, kot so bili prešnji koraki«. V mislih je imel zlasti regres za letni dopust in postopno odpravo ukrepov iz zakona o uravnoteženju javnih financ do leta 2020. Vlado so pozvali, naj predloži konkreten predlog odprave plačnih anomalij. Vse to je bilo v celoti zavrnjeno, je dejal Počivavšek.

Nezadovoljni s Fidesovo zahtevo po izstopu

Med sindikalisti je završalo tudi zaradi Fidesove zahteve po izstopu iz enotnega plačnega sistema: »Javni uslužbenci se pogajamo o nekaj milijonih, na drugi strani pa se zdi, da sploh ni omejitve. Pri nas vlada govori, da bo konec sveta, če ne že države, po drugi strani pa je pripravljena premisliti o vsaki zahtevi zdravnikov. To je dvojnost,« je dejal Branimir Štrukelj, vodja druge pogajalske skupine in predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja. Ta zahteva po njegovem mnenju pomeni napad na konec enotnega plačnega sistema. Predlogi vlade in javnega sektorja se še vedno razlikujejo za okoli 20 milijonov evrov - osem milijonov manj kot prejšnji teden.