»Nisem streljal iz maščevanja ali ljubosumja«

Bojan Kajfež zavrača obtožbe o nizkotnosti svojih nagibov.

Objavljeno
18. september 2017 18.21
Simona Fajfar
Simona Fajfar

Ljubljana - Bojan Kajfež, ki je sredi aprila letos v lokalu Pržan z osmimi streli umoril Petro Kramberger, je na predobravnavnem naroku dejal, da krivde po obtožnici ne priznava. Ne zanika pa, da je v pokojnico izstrelil osem strelov iz pištole in je zato umrla, vendar to ni storil iz nizkotnih namenov.

»Krivde po obtožnici ne priznavam. Priznam pa, da sem 17. aprila v lokalu Pržan streljal na pokojno Petro Kramberger. Nisem pa to storil načrtovano, zavestno, iz maščevanja ali iz ljubosumja, kot mi očita tožilstvo,« je dejal Bojan Kajfež na predobravnavnem naroku.

Dve kaznivi dejanji

Obtožen je storitve dveh kaznivih dejanj: umora zaradi brezobzirnega maščevanja, za kar mu grozi do 30 let zapora, in povzročitev splošne nevarnosti. Obtožnica ga bremeni, da je v ponedeljek, 17. aprila letos, ob približno pol peti uri popoldne v gostinskem lokalu Klub Pržan pristopil do mize, kjer je sedela Petra Kramberger s prijateljico, in jo s pištolo znamke tanfoglio osemkrat ustrelil. Zadel jo je v trebuh in prsni koš in ji povzročil poškodbe pljuč, srca, osrčnika in jeter, tako da je kmalu zatem zaradi izkrvavitve umrla.

Po streljanju se je odpravil do točilnega pulta, kjer mu je eden izmed očividcev vzel orožje in so počakali na prihod policije. Tožilstvo je prepričano, da je dejanje storil naklepno, kar so potrdile tudi nekatere priče, obenem pa o tem govori tudi način storitve dejanja: Kajfež je prišel v lokal, ki ga je vodila oškodovanka, s seboj je imel pištolo, sedel za mizo v lokalu in počakal, da je prišla Krambergerjeva.

Dejanje, meni tožilstvo, je storil iz maščevanja, saj je Petri Kramberger lani posodil 21.000 evrov, ki bi mu jih morala vrniti v letu dni. Po izjavah nekaterih prič sta imela Kajfež in Krambergerjeva pred tem dve leti skupaj lokal Papillon, potem pa sta v začetku leta 2016 prenavljala lokal Pržan. Priče so med preiskavo tudi povedale, da je Kajfež Krambergerjevi pomagal, da ji je pazil otroke in pomagal pri različnih opravilih z lokalom. Do poletja ji je zaupal, potem pa se je začel njun odnos krhati. Krambergerjeva mu posojenega denarja ni vrnila, Kajfež pa je nekaterim omenil, da denar neracionalno zapravlja. Začela se mu je tudi posmehovati, ga ignorirati in mu govoriti, da denarja ne bo nikoli videl, češ, je med preiskavo povedala ena od prič, je celo dejala: »Hahaha, tega denarja ti ne boš videl, saj nisva nič napisala.«

Obtoženi je bil v težkem finančnem položaju, saj mu je zaradi dolga grozila izvršitev hipoteke nad njegovo stanovanjsko hišo. Tik pred streljanjem je eni od prič v lokalu omenil, da »Petre kmalu ne bo več, ker je zaradi nje izgubil hišo, sam pa bo šel v zapor«.

Tožilstvo tudi meni, da je Kajfež Krambergerjevo ustrelil iz nizkotnih nagibov oziroma je dejanje storil iz maščevanja. S tem, kar je storil, ji je povrnil to, kar je po njegovem mnenju naredila slabega.

Drugo kaznivo dejanje, ki ga Kajfežu očita tožilstvo, je storil s tem, ko je na žrtev streljal v gostinskem lokalu, kjer je bilo še najmanj sedem drugih ljudi. Poleg tega so bili v neposredni bližini gostinskega lokala tudi štirje mladoletni otroci, tako da je obstajala nevarnost, da bi izstreljene ali odbite krogle zadele koga izmed prisotnih v lokalu ali v neposredni okolici. Ena od krogel je tudi sicer zadela in preluknjala torbico ene od gostij lokala.

Zaslišali bodo več prič

Odvetnik Marko Makuc, ki Kajfeža zagovarja po uradni dolžnosti, poleg 15 prič, ki jih predlaga tožilstvo, predlaga še dodatna zaslišanja vsaj štirih ljudi, ki naj bi govorili o odnosu med pokojno in obtoženim. To bo, je opozoril Makuc, pomembno za dokazovanje, da Kajfež dejanja ni storil iz maščevalnih in nizkotnih namenov.

Obenem zagovornik predlaga tudi imenovanje izvedenca psihiatrične stroke, ki naj skupaj s psihologom odgovori na vprašanje, kaj je bil obtoženčev sprožilec streljanja in ali se je imel ob tem v oblasti. Prav tako naj sodišče na Policijski postaji Šiška preveri, ali in kolikokrat pred dogodkom je bil Kajfež na policijski postaji oziroma je poklical policijo in zakaj. S tem bo obramba dokazovala, zakaj je imel obtoženi tistega dne pri sebi orožje, s katerim je streljal. Pri tem naj bi šlo, je sklenil Makuc, za daljše dogajanje, ki se je tragično končalo.