Kranj – V manj kot eni uri so se včeraj na nadaljevanju pravdne zadeve na sodišču Bojan Križaj in njegov zastopnik Andrej Kozelj ter tržiški župan Borut Sajovic in pooblaščenec občine Tržič Zorko Benedičič dogovorili za poravnavo. Križaj bo umaknil tožbo, občina Tržič pa bo plačala sanacijo območja nad Maršalatom.
Nekdanji vrhunski smučar Bojan Križaj, ki je občino tožil za 219.985 evrov zaradi škode v skalnem podoru 13. maja 2010 in tudi za odpravo škodne nevarnosti oziroma sanacijo območja nad njegovim posestvom ob stari cesti na Ljubelj, ni hotel dajati izjav.
Njegov odvetnik Andrej Kozelj pa je poudaril, da je z doseženo poravnavo zadovoljen in da upa, da bo sanacija območja med Tržičem in Podljubeljem, nad tako imenovanim Maršalatom, ki je nevarno ne le za Križaja, ampak tudi za druge občane, ki živijo tam, čim prej končana. Tožbo smo skrčili in se dogovorili, da vsaka stran poravna svoje stroške. Križaj se bo odrekel odškodnini (30.000 evrov, s katero bi poravnal razliko med nastalo škodo in izplačano zavarovalnino, op. a.), sanacijo bo izvedla občina, pri čemer bo Križaj prispeval denar za helikopterske prevoze, s katerimi bodo pretovorili vse potrebno za sanacijo območja, je dejal odvetnik Kozelj.
»Sklenili smo poravnavo, saj želimo zagotoviti varnost občanov in njihovega premoženja,« pa je razložil župan Borut Sajovic. Pojasnil je, da so se svetniki na zadnji seji občinskega sveta strinjali s finančnimi posledicami poravnave. Občina Tržič bo tako v 30 dneh objavila javno naročilo za gradbena dela do vrednosti 80.000 evrov – največji strošek bo 50 metrov dolga in 60 metrov visoka zaščitna mreža, ki jo bo treba ojačati s stebri, in ti stebri bodo morali prenesti udarec skal do 3000 kilodžulov (kJ).
Po podoru z območja Kamneka, s katerega se je pred dobrimi štirimi leti utrgala 50 kubičnih metrov velika in 125 ton težka gmota ter zgrmela po hribu in se razdrobila na več velikih skal, je bil že narejen elaborat in opravljenih za 25.000 evrov prvih nujnih del, je včeraj vnovič opozoril župan Sajovic. Dodal je še, da zakonodaja sanacijo nalaga občini in državi, vendar da država za take nesreče ne namenja sredstev. »Po opravljenih delih bomo zato uveljavili regresni zahtevek, vmes pa bomo tudi razjasnili, kdo je zakonski lastnik te 46 hektarov velike parcele: sklad kmetijskih zemljišč in gozdov ali občina,« je dejal župan.