Maribor - Na okrožnem sodišču v Mariboru je danes že šesti četrtek zapored potekala obravnava zoper nekdanjega prvega moža poslovnega sistema Dadas Davorina Sadarja, ki mu zaradi očitane zlorabe položaja ali pravic grozi od enega do osmih let zaporne kazni. Pred sodnim senatom, ki mu predseduje Danila Dobčnik Šošterič, so se zvrstile štiri nove priče, povezane predvsem z delovanjem poslovnega sistema Dadas.
Sadar: Tožilstvo gleda krivcem skozi prste
Sadar je tudi tokratno obravnavo začel s pripombami na zapisnik ter novimi zahtevami za zaslišanje prič. Tako kot že doslej se je znova trudil z dokazovanjem neverodostojnosti prič, ki bi po njegovem mnenju morale biti obtožene namesto njega, vendar jim tožilstvo gleda skozi prste le zato, ker želi tožilec Boris Marčič njegovo obsodbo. Argumente za to, da tožilstvo plačuje priče, je znova našel v primeru Petek in od sodišča še enkrat zahteval, da zasliši samorazkrito anonimno pričo iz omenjenega primera, Alena Robarja, ki je takrat povedal, da je bil za svoje pričanje nagrajen.
Sadar se je poleg pričanja svojega nekdanjega računovodje Borisa Markača, ki ga je precej obremenil, tokrat obregnil zlasti ob pričanje nekdanje Dadasove knjigovodkinje Simone Slodnjak, ki naj bi v glavnem govorila le o tem, kaj je o dogajanju v poslovnem sistemu slišala in ne o tistem, kar je vedela. Obtoženi je še dejal, da v očitanih dejanjih iz tega primera sploh ni oškodovancev, zato je sodišču predlagal, da prekine sojenje in mu izreče oprostilno sodbo.
Zahteval je tudi, da se zasliši pet izvedencev ljubljanske ekonomske fakultete, ki so izdelali izvedensko mnenje o vrednosti družbe Priom, poleg tega pa zahteva, da se mu vrnejo dokazni materiali, ki jih sploh ni v sodnem spisu, saj naj bi bili še vedno na policiji, prav ti pa naj bi bili ključni pri izdelavi izvedenskega mnenja ekonomske fakultete.
V nadaljevanju so nastopile štiri priče. Vse so prihajale iz vrst zaposlenih v poslovnem sistemu Dadas oz. v povezanih družbah, a ne tožilstvo ne obramba nista imela veliko vprašanj za njih, tako da je predsednica senata bolj ali manj prebirala njihove izpovedi v preiskavi in na prvem sojenju pred šestimi leti.
Nekdanji direktor PID Dadas 1 Uroš Kos je svojo funkcijo nastopil potem, ko je bilo Dadasovi družbi Proficia Dadas odvzeto dovoljenje za poslovanje z investicijskimi družbami. Spomni se skupščine, na kateri je bil sprejet sklep preoblikovanju njegovega podjetja v redno delniško družbo, takrat pa je tudi odstopil. Sicer pa je sam deloval v Ljubljani, zato mu veliko o dogajanju v Dadasu niti bi bilo znanega. O podobnih zadevah je pričal tudi Dejan Vulič, nosilec ene od Dadasovih franšiz, sicer pa tudi pomočnik direktorja v Proficii Dadas, kjer pa se sam ni ukvarjal s trgovanjem. Slednji je govoril tudi o prenosu vzajemnih skladov iz Proficie na Priom in potrdil, da ga je naročil Sadar.
Slabega spomina sta bila tudi Emil Tancer in Marko Penič, nekdanja poslovna sekretarja v Dadasu. Prvi je sicer vodil že omenjeno skupščino in čeprav je pozneje deloval tudi na višjih položajih, s posli ni bil seznanjen, drugi pa je bil pozneje borzni posrednik v Dadasu in je povedal nekaj malega o izobraževanjih, ki so ga zaradi uvajanja franšizingov na račun Dadasa izvajali v ZDA. Prav tam je slišal tudi o tem, da naj bi Sadar v ZDA vlagal denar v nek golf center.
Preostalih vabljenih prič tokrat z opravičilom ni bilo, zato se je sodni senat lotil pregleda dokumentov obsežnega sodnega spisa, kar je zahteval obtoženi Davorin Sadar.