Obremenilni dokazi zoper Marka Jakliča ostajajo v spisu

V primeru oškodovanja Vzajemne so spis predodelili novemu sodniku.

Objavljeno
01. september 2014 17.04
SLOVENIJA LJUBLJANA 08.12.2011 MARKO JAKLIC DIREKTOR LJUBLJANSKIH LEKARN FOTO:ROMAN SIPIC/DELO
Mitja Felc, kronika
Mitja Felc, kronika
Ljubljana – Obtoženi Marko Jaklič je po naših informacijah pogorel na višjem sodišču, saj se je to strinjalo z okrožnim sodiščem, ki je zavrnilo predlog njegovega zagovornika, da se iz kazenskega spisa izločijo vsi dokazi, ki jih je v obtožnici zapisalo specializirano državno tožilstvo.

Nekdanji prvi mož Vzajemne Marko Jaklič je na predobravnavnem naroku konec marca zanikal očitke o zlorabi položaja v omenjeni zavarovalnici in pranju denarja. Odvetnik Boštjan Penko je pri obrambi stavil na izločitev dokazov, ki jih je zbralo tožilstvo. Penko trdi, da so bili vsi dokazi pridobljeni s kršitvijo človekovih pravic. Povedal je, da so Jakliča začeli preiskovati na podlagi navodila policiji, da je treba pri Jakliču na vsak način najti nekaj obremenilnega in izvesti postopek.

Že okrožna sodnica Andreja Sedej Grčar (ki v nadaljevanju ne bo sodila, saj so sodni spis predodelili okrožnemu sodniku Borisu G. Hrovatu) je zavrnila predlog obrambe. Jaklič in njegov zagovornik sta se na sklep pritožila, o čemer je odločalo višje sodišče. Na okrožnem sodišču so nam pojasnili, da je o zadevi res že odločeno, da pa še niso dobili podpisanih vročilnic sodne pošte, zato odločitve ne morejo sporočiti. Vendar so se po naših informacijah strinjali s prvostopenjsko odločitvijo in pritožbo v celoti zavrnili kot neutemeljeno.

Očitke specializiranega tožilstva so zavrnili tudi soobtoženi Klavdij Godnič (nekdanji predsednik uprave S & T Slovenija), Sašo Berger (nekdanji član uprave te družbe), Franc Heningman (nekdanji član uprave Vzajemne) ter sama družba S & T Slovenija, d. d. Sporne so pogodbe o prodaji, nakupu in vzdrževanju strojne ter programske opreme, ki so bile menda fiktivne, saj posli niso bili opravljeni. Denar (skupaj najmanj 551.213 evrov) se je iz Vzajemne prek družbe S & T Slovenija (in z njo povezanih hčerinskih družb na Balkanu) stekal v zagrebško podjetje M-Kontakt, katerega lastnik je Marko Jaklič.

Jaklič je denar, o katerem je vedel, da je pridobljen s kaznivim dejanjem, domnevno poskušal oprati. Kot ustanovitelj in edini družbenik M-Kontakta je med junijem 2004 in decembrom 2011 z računa podjetja omenjeni polmilijonski znesek namenil za nakup več nepremičnin na hrvaškem otoku Korčula, mu očita tožilstvo.

Kot rečeno, se bodo obtoženi zagovarjali pred novim sodnikom oziroma senatom, nov datum sojenja pa še ni razpisan, so nam še potrdili na sodišču.