Obtožena trgovine z ljudmi, obsojena za nasilništvo

Senat novomeškega okrožnega sodišča pod predsedstvom sodnice Mojce Hode je izrekel sodbo v primeru Jožeta Klobučarja-Čopiča, ki naj bi skoraj dve leti živel v novomeškem romskem naselju Brezje skoraj kot suženj.

Objavljeno
03. oktober 2008 13.52
Zdenka Lindič-Dragaš
Zdenka Lindič-Dragaš
Novo mesto - Senat novomeškega okrožnega sodišča pod predsedstvom sodnice Mojce Hode je izrekel sodbo v primeru Jožeta Klobučarja-Čopiča iz Črmošnjic pri Stopičah, ki naj bi skoraj dve leti živel pri 43-letnem Bojanu Brajdiču v novomeškem romskem naselju Brezje skoraj kot suženj.

Brajdič je bil obsojen na poldrugo leto zaporne kazni, njegov 24-letni sin Iztok Šajnovič pa zaradi dodatne kazni za povzročitev lahke telesne poškodbe na dve leti. Oba sta bila po razglasitvi sodbe izpuščena iz pripora. Brajdiču in Šajnoviču je obtožba očitala, da sta od aprila 2006 do 9. februarja letos Klobučarja zadrževala pri sebi, ga silila v delo, za katero mu nista nič plačevala, ampak mu dajala le najnujnejše za življenje. Za povrh je po obtožbi doživljal poniževanja, pretepanje in celo mučenje. Tik pred pobegom naj bi dobil ožganine po nogah s plinskim gorilnikom. Brajdič naj bi si prisvajal tudi Klobučarjevo socialno pomoč. Med sojenjem so se na sodišču zvrstile številne priče proti obtožencema, še več pa v njun prid. Ena novomeških natakaric je slišala, kako je Klobučar prosil Brajdiča, naj ga vzame k sebi, njegov brat Bojan pa je povedal, da je Jožeta od malega privlačilo romsko življenje, da ni nikoli nič potarnal in da je takrat, ko je živel pri Brajdiču, izgledal bolje kot prej, ko je bil doma. Več prič je tudi povedalo, da je Jože odvisen od alhokola in v pijanosti agresiven.

Po ugotovitvah izvedenke psihiatrične stroke je Klobučar negotov in nesamostojen človek, odvisen od alkohola, ena od prič pa ga je slišala groziti, da se bo maščeval Brajdiču, ker ni dobil njegove hčere Bojane, ko je 9. februarja letos prišel v romsko naselje Hudeje pri Trebnjem, kjer je prej nekaj časa že živel. Okrožni državni tožilec Srečko Hočevar je tudi po izvedbi vseh dokazov in pričanj vztrajal pri obtožbi in za oba obtoženca zahteval po sedem let zapora, za Šajnoviča pa zaradi povzročitve poškodbe s plinskim gorilnikom še dodatnih 10 mesecev zapora. Sodni senat ni sledil njegovemu predlogu, ampak je oba obtoženca obsodil za nasilništvo po členu 299 KZS, Šajnoviča pa še za povzročitev lahke telesne poškodbe. Po sodbi senata sta kriva za ustrahovanje Klobučarja in večkratno psihično in fizično izživljanje nad njim (pretepanje s kolom, brcanje, stresanje z elektriko itd.) oziroma za trpinčenje, ki je doseglo vrhunec v noči na 9. februar letos s poškodbo s plinskim gorilnikom. Ni pa dokazano, meni senat, da so Klobučarja na silo nastanili in zadrževali pri Brajdiču, kar bi bila osnova za obsodbo po členu 387 KZS za trgovino z ljudmi.

Klobučar, ki je že prej živel pri različnih Romih, je prišel k Brajdiču živet na svojo željo. Vedel je, kakšno življenje ga tam čaka, njegovega prejšnjega življenja pa se ne oceniti za zglednega. Poleg tega je odvisen od alkohola, nagnjen k agresivnosti in brezdelništvu, nesamostojen in odvisen od ljudi, ki jih občuduje, večino poškodb pa je po podatkih iz zdravstene kartoteke dobil v pretepih. »Dejanja obtožencev močno poveličuje, ni pa si jih izmislil,« je obsodbo utemeljila Hodetova. Obema obsojencema je bil danes odpravljen pripor in sta kmalu po razglasitvi sodbe prikorala na prostost, kjer jih je pričakala bučna množica sonarodnjakov. Skupaj so se odpeljali v Brezje. »Pridite še vi. Hrane in pijače je dovolj,« so bili na praznovanje povabljeni prisotni novinarji. Obsojencema je bilo sicer naloženo plačilo stroškov postopka v višini po 2715 evrov, Brajdiču pa še 2000 evrov povprečnine in Šajnoviču 1500 evrov. Z odškodninskim zahtevkom v višini 198.500 evrov pa je sodišče Klobučarja napotilo na pravdo. Pritožbo na sodbo sta napovedala zagovornika obeh obsojenih in okrožni državni tožilec.