Celje – Zvone Laubič, ki je obtožen umora iz nizkotnih nagibov 1. aprila lani na avtobusnem postajališču pri celjskem Citycentru, je med včerajšnjim branjem obtožnice jokal, vzdihoval in se močno tresel. »To nisem jaz. Jaz nisem morilec!« je zaklical. Yolando je sredi belega dne vsaj dvajsetkrat zabodel.
Laubič je pripravil pisni zagovor. Predsednica senata sodnica Marjana Topolovec Dolinšek mu je naročila, naj ga prebere, vendar jo je Laubič zavrnil: »Ne morem ga prebrati. Preveč boli. Čustveno sem čisto ...« Tresel se je in niti stavka ni zmogel povedati do konca. Tako je njegov zagovor prebral zagovornik Matjaž Šaloven.
Kot je opisal Laubič, sta se z Yolando usodnega dne dobila v nakupovalnem središču, da bi se dogovorila za Laubičeve stike s sinom: »Želel sem, da se Yolanda vrne k meni.« Ko so prišli iz Citycentra, sta otroka posadila v avto, ki je bil parkiran na avtobusnem postajališču, sama pa sta zunaj pokadila še cigareto. »Zatrdila mi je, da nima nikogar, pa sem vedel, da je z G. L. To je zanikala, nato pa me je začela v španščini zmerjati, da sem hudič, prasec, psihopat in da bo šla nazaj delat v nočni klub. Tega nisem hotel, tam sva se tudi spoznala, ampak sem poznal tamkajšnjo situacijo, ker sem v nočnem klubu delal kot varnostnik. Verjetno je to rekla zato, da bi se me znebila. Izgubil sem razsodnost,« je zapisal Laubič.
Kot je pri prebiranju obtožnice povzela okrožna državna tožilka Marjeta Kreča, je Laubič Yolando večkrat zabodel s preklopnim nožem z 8-centimetrskim rezilom: »Zaradi obsežnih vbodnih ran leve vratne arterije, prsnega koša in trebušne votline je Yolanda izkrvavela. Umrla je v nekaj minutah.« Laubič je bil ob teh tožilkinih besedah vidno razburjen, v svojem zagovoru pa je zapisal: »Vame je prišel hudič ali demon. Nikoli ne bi želel ubiti žene in mame mojih otrok. Tega nisem storil iz ljubosumja. V hipu se mi je zmračilo, ko me je žalila in ko je rekla, da sem jo varal. Sam sem poklical reševalce, policijo in CSD. S kraja dogodka pa sem se odpeljal zaradi sina, ki je bil v avtu in je jokal, in ne, ker bi hotel pobegniti.«
»Nihče ni pomagal«
Na včerajšnji obravnavi so zaslišali tudi tri priče, ena izmed njih, Nizama Zulič, je bila v bližini na avtobusni postaji. Kot je povedala, je mimo nje prišla mama z otrokom, zapomnila si jo je, ker je bila temnejše polti, moški, torej Laubič, je šel za hiško avtobusnega postajališča. Slišala je ženski krik, se obrnila in videla, da moški tišči žensko ob betonsko škarpo.
Zuličeva se je začela odmikati, občasno je pogledala proti paru, medtem pa klicala na pomoč, je včeraj pričala: »Prosila sem, naj kdo pomaga. Tudi iz avtomobilov, ki so stali pri rdeči luči. Nihče ni prišel. Videla sem njegovo krvavo roko, ona ni dala nobenega znaka od sebe. Ko se je prižgala zelena luč, sta se ustavila dva iz vlečne službe. Je pa ženska vmes tudi vstala, me pogledala in bila že čisto nemočna. Potem je padla.«
Izključitev javnosti
Laubič je bil zaradi družinskega nasilja obsojen že leta 2011, zadeva iz leta 2014 še ni bila končana, ko je Yolanda končala pod njegovimi zamahi z nožem. Konec januarja lani je Laubič na sodišču obljubil, da ne bo več pil, da ne bo nasilen, da bo Yolanda pred njim varna. Vse je podpisal, vendar se je kljub temu odselila k novemu partnerju. »Bil sem ljubosumen tako kot vsi moški in tudi ona je bila ljubosumna. Ko me je zmerjala, je rekla, da bo otroke odpeljala v Dominikansko republiko, da pozna mojo šibko točko, to so otroci. Boli, ko ti žena reče, da ti bo vzela vse, kar imaš,« se je zagovarjal.
Yolanda je imela tri otroke, eden živi v Dominikanski republiki, 10-letna hči in 4-letni sin, ki ga je imela z Laubičem, sta v Sloveniji. Prav zaradi zaščite otrok in zaradi varstva osebnega in intimnega življenja obtoženca, pokojne in ene od prič je obramba predlagala izključitev javnosti z javne obravnave. Senat temu ni ugodil, se bodo pa sproti odločali o navzočnosti javnosti. Šaloven je v Laubičevem imenu predlagal tudi spremembo sestave senata, da bi vsaj eno žensko sodnico zamenjal moški: »Obramba meni, da bi taka sestava lahko vplivala na izrek kazenske sankcije obtoženemu.« Senat je predlog obrambe zavrnil. Sojenje se bo nadaljevalo aprila.