V PS so »pričakovali« preiskavo, pesek v oči

Vodja poslanske skupine PS Möderndorfer: »Preiskava se je zgodila v času, ko DZ odloča o holdingu.«

Objavljeno
27. september 2012 11.13
Posodobljeno
27. september 2012 11.13
J. P., Ljubljana, Pi. K., An. B., notranja politika
J. P., Ljubljana, Pi. K., An. B., notranja politika

Ljubljana – Poslanska skupina Pozitivna Slovenija je v izjavi za javnost zapisala:

»V tem tednu se v Sloveniji dogajajo štirje prelomni dogodki. Prvič, državni zbor po nujnem postopku odloča o upravljanju premoženja države v Slovenskem državnem holdingu v višini več kot 10 milijard evrov. Drugič, državni zbor po nujnem postopku odloča o sanaciji bančnega sistema v višini preko 4 milijarde evrov. Tretjič, državni zbor je včeraj nezakonito razrešil nadzorni svet nacionalne RTV. In četrtič, danes so kriminalisti zjutraj obiskali in pridržali Zorana Jankovića, vodjo opozicije.«

V stranki se sprašujejo, zakaj se je ravno danes zgodila zadeva z vodjo opozicije, ko pa se trenutno dogajajo prelomne odločitve o ravnanju z državnim premoženjem, sanaciji bank in o javnem nacionalnem mediju.

Pravijo, da so preiskavo pričakovali, saj je v ponedeljek notranji minister Vinko Gorenak izjavil: »Bliža se čas resnice, vsaj za tiste, ki bodo prvi na vrsti. Vrsta pa bo dolga.«

So pa v PS na nek način zadovoljni, »ker zadeve iz neosnovanih medijskih obtožb prehajajo v fazo uradne preiskave, kjer bodo štela le dejstva in ne zamegljevanja. Zoran Janković je javno očitke že večkrat prepričljivo zavrnil, prav tako pa smo v stranki in poslanski skupini prepričani, da so bile medijske obtožbe neutemeljene«.

Zapisali so tudi, da ne želijo »špekulirati s tem, da je bila izbira datuma preiskav povsem naključna in ni povezana s tem, da ravno v tem času Državni zbor po nujnem postopku sprejema zakone, ki bodo usodno opredelili naš nadaljnji razvoj v tem in naslednjem desetletju in da je predsednik vlade ravno na ta dan na obisku v tujini. Žal pa številni namigi o skorajšnji »aretaciji« Zorana Jankovića, ki so v zadnjem času prihajali tudi iz tabora naših političnih nasprotnikov, vzbujajo številne dvome.«

Poslanec PS Roman Jakič ‏je na Twitterju postopek proti svojemu strankarskemu šefu komentiral: »Bolj nas "tepejo", močnejši smo.«

Vodja poslanske skupine Pozitivna Slovenija Jani Möderndorfer postopka proti svojemu strankarskemu šefu zjutraj ni komentiral, ker da ne pozna vsebine obtožb. Takrat je tudi zatrdil, da ne glede na policijsko preiskavo zaupa Jankoviću. Popoldan, ko je obiskal mestno hišo, je pojasnil: »Preiskavo smo pričakovali, zgodila pa se je v zelo nenavadnem trenutku, ko državni zbor odloča o državnem holdingu.«

Še nekaj drugih izjav:

SDS: Poslanka SDS Alenka Jeraj, ki je v preteklem mandatu vodila državnozborsko preiskovalno komisijo, katera je med drugim preiskovala tudi domnevno sumljive nepremičninske posle ljubljanskega župana Zorana Jankoviča, njegovih družinskih članov ter prijateljev, policijske preiskave župana, njegovega sina Jureta in drugih osumljencev kaznivih dejanj prav tako ni hotela komentirati. Dejala je le, da naj kriminalisti opravijo svoje delo.

NSi: Mojca Kucler Dolinar, vodja svetniškega kluba NSi MOL, je dejala: »Hišna preiskava se ne zgodi kar tako, ampak zahteva, da so podani utemeljeni razlogi za sum. Torej to kaže na resnost dogajanja. V primerih, ki smo jim bili priča do zdaj, na primer, v zadevah Kordež, Zidar, Tovšak, so se uvedbe hišnih preiskav in utemeljeni razlogi za sum, ki so jih upravičevali, izkazali za pravilno odločitev.

Če pristojni organi ne bi verjeli v uspeh akcij, se tega verjetno ne bi šli. Zato pričakujemo, da se ustrezni postopki čimprej in transparentno izvedejo ter privedejo do sodnega epiloga. Le tako se bo lahko sčasoma povrnilo zaupanje državljanov v pravno državo.«

Zeleni: Preiskavo je komentiral tudi Miha Jazbinšek, mestni svetnik Zelenih. Dejal je, da sta preiskavi župana in drugih preiskovancev ključni dve zadevi. »To so zemljišča za projekt Vrtnega mesta Sibirija in projekt javno-zasebnega partnerstva Stožice. Nanju sem poskušal opozoriti že na julijski izredni seji mestnega sveta z dvema točkama dnevnega reda, v imenu Zelenih s predlogom sklepa o zaščiti javnega interesa na območju urejanja Vrtnega mesta Sibirija (protipravnost stanovanjske namembnosti zemljišč v lasti Electe, s čimer bo šla po napovedi Ministrstva za infrastrukturo in prostor na Ustavno sodišče Vlada RS) in skupaj s svetniškim klubom SDS s predlogom sklepa o zaščiti javnega interesa za projekt Stožice. Pri obeh točkah Lista Zorana Jankovića ni dopustila obravnave. Za utemeljitev nedopustnosti obravnave je bila zlorabljena statutarno-pravna komisija MOL, ki jo vodi Maša Kociper (LZJ), s tekstom, ki si ga niso upali uporabiti v obravnavi, kjer bi v vsakem primeru lahko izglasovali, kar bi hoteli, temveč so ga uporabili za opravičilo, da so obravnavo preprečili«.

Jazbinšek je obenem prepričan, da bi morali v preiskavo obeh primerov vključiti tudi banke, ki so dale posojila za projekt Stožice brez ustreznih garancij za njihova vračila (NLB nosilec konzorcija), v primeru Sibirije pa za gradnjo na lokaciji, na kateri ta objektivno ni mogoča, stanovanjska pa protipravna (Hypo banka). »V Sloveniji imamo lastno nepremičninsko krizo, katere glavni nosilec so bančni krediti za nakup nepremičnin, ki niso vračljivi. Bančna znanja so kolikor tolikor ustrezna na bonitetnem področju, nikakor pa ne na projektnem. Projekt v Stožicah je zasnovan tako in tvegana posojila dana s tako dinamiko, da ni dokončan niti javni del (manjkajoča skoraj cela ploščad in zunanja ureditev, ogrevalni stadion, parkirišča), kaj šele trgovski del. Projekta Vrtno mesto Sibirija še niso niti začeli, a je že obremenjen z nekaj milijoni evrov. Grep, Electa in banke so (samo)izropani, ali je ob tem zaokrožil tudi kakšen denar iz Stožic preko baze Dante na območje Vrtnega mesta Sibirije ali za življenjske stroške zadolženih udeležencev policijske preiskave, bo povedala preiskava sama«.