Osebno maščevanje vodstva ljubljanske policije?

Boštjan Penko, ki zaradi člankov v Direktu zahteva odškodnino, pravi, da se je še kot direktor urada za preprečevanje korupcije zameril policijskim šefom.

Objavljeno
10. oktober 2008 22.36
Boštjan Penko
Olga Cvetek
Olga Cvetek

Ljubljana – Nekdanji višji državni tožilec, zdaj odvetnik Boštjan Penko, meni, da svoboda tiska nikakor ne odtehta tako grobega posega v ustavne pravice, kot si ga je privoščil časnik Direkt. Zaradi po njegovem neresničnih, žaljivih, škandaloznih in tendencioznih trditev, ki posegajo v njegovo čast, osebno dostojanstvo in zasebnost, je od časopisne hiše Dnevnik, ki je izdajala Direkt, ob vložitvi tožbe v začetku leta 2006 zahteval štiri milijone takratnih tolarjev. Zdaj je zahtevek zvišal na 100.000 evrov. Od vložitve tožbe se je marsikaj zgodilo, s tem pa se je, pojasnjuje Penko, povečala tudi nastala škoda.

 

Pri tem ima v mislih predvsem postopke policije v zvezi z njegovo aretacijo po srečanju s predsednikom uprave SCT Ivanom Zidarjem, ne more pa niti mimo izjave notranjega ministra Dragutina Mateja, da so policisti ob aretaciji razpolagali s podatki, da je bil Penko večkrat obravnavan zaradi nasilnega vedenja v javnosti, uživanja alkohola in nasilnega obnašanja. Podobno vsebino so imeli tudi Direktovi članki, zaradi katerih Penko toži Dnevnik – da je v lokalu Global pijan teroriziral goste in prostaško nadlegoval dekleta ter da ima policijski dosje. Po Penkovem mnenju so bili ti zapisi namenjeni njegovi diskreditaciji in blatenju.

 

Včeraj je na sodišču pojasnjeval, da je bil v začetku januarja 2006 sicer res v Globalu, da pa ni bil vinjen in da ni nikogar nadlegoval. Res se je z varnostnikoma, ki sta trdila, da je vinjen, zapletel v verbalni konflikt, čeprav še danes ne ve, zakaj je prišlo do napetosti: "Morda nisem dovolj hitro umaknil pogleda, ko sta me opazovala. Pač nisem človek, s katerim bi se dalo pometati." Zahteval je, naj pokličejo policiste, in ti po Penkovih besedah niso našli zakonskih znakov nobenega prekrška. Čez nekaj dni pa so mediji poročali, da je policija zaradi kršitve javnega reda in miru vložila obdolžilni predlog.

 

Penko je takrat od policije zahteval pojasnilo in od policijske postaje Ljubljana Center izvedel, da policista, ki sta prišla v Global, nista ugotovila nobenega prekrška. Ko sta svoje ugotovitve zapisala v poročilo in ga poslala na ljubljansko policijsko upravo, so z uprave najprej zahtevali vse gradivo. "Ko so ga prejeli, je, kot mi je bilo rečeno, sledil ukaz z vrha, da morajo zoper mene ukrepati, zato je bil vložen obdolžilni predlog," je včeraj pojasnjeval Penko.

 

Slednji je v zvezi s tem na ljubljansko tožilstvo vložil ovadbo zaradi suma zlorabe uradnega položaja ali pravic, vendar je bila zavržena. "Menim, da je šlo za osebno maščevanje takratnega vodstva ljubljanske policijske uprave, saj sem še kot direktor urada za preprečevanje korupcije kritiziral njihovo početje, ko so imeli skupne kolegije v prostorih gospodarskega subjekta, ki je bil v preiskavi zaradi gospodarske kriminalitete, sledile pa so tudi pogostitve," je dejal Penko. "Sporočeno mi je bilo, da sem se s tem nekaterim zameril, zato so se mi maščevali in me poskušali diskreditirati."

 

Okrajno sodišče je ugotovilo, da Penko ni storil prekrška, zaradi neprimernega vedenja pa mu je generalna državna tožilka Barbara Brezigar izrekla opomin. Sprožen je bil tudi postopek pred častnim razsodiščem društva državnih tožilcev, vendar je bil ustavljen, kot pravi Penko, pa ga je postopek vseeno zelo prizadel.

 

Obravnava se bo nadaljevala novembra.


Iz sobotnega Dela