Murska Sobota - Sojenje v zadevi Petek na Okrožnem sodišču v Murski Soboti bo minilo brez neposrednega zaslišanja ključne anonimne priče. Izvedenec psihiatrične stroke Slavko Ziherl je namreč v svojem zadnjem izvedenskem mnenju poudaril, da priča "tudi v sedanjem stanju ni sposobna urejenega in konstruktivnega sodelovanja na glavni obravnavi". Predsednik sodnega senata Branko Palatin je zato na današnjem nadaljevanju sojenja v soglasju s tožilstvom in obrambo zgolj prebral izjave, ki jih je priča dala med preiskavo in pred preiskovalnim sodnikom.
Izjave ključne anonimne priče tožilstva, ki jih je okrožni sodnik Palatin prebiral skoraj dve uri, močno bremenijo obtožence. V njih je priča z oznako številka ena povedala, da pozna vse obtožence in tudi osebe, ki so se z njimi družile. Kot je poudarila, ji je tretjeobtoženi Drago Hojnik na enem od njunih srečanj dejal, da sta bila dejanska izvršitelja napada na takratnega novinarja Večera Mira Petka on sam in pa drugoobtoženi Neven Koludrović. Ob tem naj bi se Hojnik pohvalil, da je kot nagrado za napad dobil avtomobil Opel Tigra, ki pa ga še ni smel voziti, ker je bil odvzet pri izterjatvi.
Hojnik naj bi priči tudi dejal, da je napad organiziral prvoobtoženi Andrej Štruc, ki je za nagrado dobil 20.000 nemških mark. Glede Štručevega odhoda v Portorož naj bi Hojnik anonimni priči pojasnil, da se je na dan napada Štruc umaknil na Primorsko in to ravno iz razloga, da bi si na ta način zagotovil trden alibi. Glede vožnje na Koroško pa naj bi ji Hojnik dejal, da so se na kraj napada odpeljali z dvema avtomobiloma, pri čemer so si rdečega golfa serije 2 izposodili pri Ralfu Kreutzmannu.
Anonimna priča je med preiskavo in pred preiskovalnim sodnikom prav tako povedala, da je Štruc naročil Hojniku, naj vse predmete, ki so jih uporabili pri napadu na Petka, vrže vstran. Ko je priča nekega dne sedela v gostinskem lokalu z imenom Vila oz. Palača, naj bi opazila Hojnika, kako je prišel iz stanovanjskega bloka z baseball palico in jo dal v prtljažnik Tomaža Robarja. Hojnik sam naj bi ji nato dejal, da se je moral znebiti palice, saj jo je z njo "dobil" novinar.
Pričo številka ena je zelo strah
Glede vožnje na Koroško naj bi ji Hojnik ali Koludrovič (priča se ni natančno spomnila) dejal, da je bil vodič do Petkove hiše petooobtoženi Branko Puc, ki je tam domačin. Glede takratnih odnosov med obtoženci pa je anonimna priča povedala, da je bil Štruc zagotovo tisti, ki je dajal navodila ostalim štirim obtožencem. Že med preiskavo je priča tudi poudarila, da se počuti ogroženo, intenzivnost strahu pa je opisala z besedo "grozno".
Zagovorniki obtoženih so v svojih pripombah na prebrane izjave poudarili, da zaslišanje anonimne priče pred preiskovalnim sodnikom ni potekalo v skladu z zakonom o kazenskem postopku in da so izjave priče neverodostojne in neuporabne. Na ocene o neverodostojnosti priče se je sodnik Palatin odzval s pripombo, naj zagovorniki analizo verodostojnosti priče raje prepustijo sodišču.
Ziherl je sicer v svojem izvedenskem mnenju med drugim zapisal, da se anonimna priča počuti "ogroženo in zaskrbljeno za svojo bodočnost". Glede nesposobnosti priče, da bi sodelovala na glavni obravnavi, pa je Ziherl poudaril, da v času trajanja kazenskega postopka ni mogoče pričakovati, da se bo duševno stanje priče izboljšalo.
Novi dokazni predlogi
Tokratno glavno obravnavo sta tožilstvo in obramba izkoristila za vložitev novih dokaznih predlogov. Večina jih je bila povezana s sledmi obuval, ki so jih našli na kraju napada na Petka. Višja državna tožilka Elizabeta Gyoerkoes je tako sodnemu senatu predlagala, naj pridobi novega izvedenca za odtise obuval. Predlog je utemeljila z oceno sodišča, da je mnenje sodnega izvedenca za odtise obuval Ervina Drašlerja nejasno in nepopolno.
Ob tem je Gyoerkoeseva tudi poskrbela za nekaj razburjenje v razpravni dvorani s tem, ko je prebrala uradni zaznamek kriminalista, ki je član skupine kriminalistov Generalne policijske uprave in Policijske uprave Slovenj Gradec, ki se še vedno ukvarja z zadevo Petek. V zaznamku kriminalist omenja svoj pogovor z Drašlerjem, med katerim mu je ta dejal, da je sodnik Palatin nanj vršil pritisk.
Palatin se je na dokazni predlog Gyoerkoeseve odzval z besedami, da obstojajo uradni zapisi vseh njegovih pogovorov z Drašlerjem in da si sodišče tako ali tako prizadeva pridobiti novega izvedenca za odtise obuval.
Obravnava preložena za nedoločen čas
Kdaj se bo nadaljevalo sojenje v zadevi Petek zaenkrat še ni znano, saj je sodnik Platin prav zaradi iskanja novega izvedenca za odtise obuval sklic naslednje, že 24. glavne obravnave, preložil za nedoločen čas. Sodni proces v primeru Petek sicer traja od 20. maja lani.