Ljubljana - Čeprav je mariborsko okrožno sodišče novembra lani s prvo tovrstno sodbo pri nas razsodilo o odgovornosti Cerkve za spolno zlorabo duhovnika Karla Jošta in njegovi žrtvi prisodilo odškodnino, bo moralo o zadevi odločati znova. Višje mariborsko sodišče je namreč sodbo razveljavilo.
Informacijo, da so mariborski višji sodniki, ki so sodbo tehtali na pritožbo obeh strani, odločitev okrožnega sodišča pred dnevi razveljavili in zadevo vrnili v ponovno odločanje, nam je skopo potrdil tožničin pooblaščenec odvetnik Rok Čeferin, ki pa za kakršen koli komentar in pojasnilo glede na tajnost postopka ni bil pripravljen.
Zato ostajajo razlogi za razveljavitev sodbe javnosti neznani. Je pa Čeferin optimističen tudi glede izida ponovljenega postopka.
Okrožno sodišče: RKC odgovorna za duhovnika
Mariborsko okrožno sodišče je namreč lanskega novembra s prvo tovrstno sodbo pri nas razsodilo, da je Rimskokatoliška cerkev (RKC) odgovorna za ravnanje svojega duhovnika, ki je zdaj že odraslo žensko spolno zlorabljal več let. Kljub temu da je žrtev o duhovnikovem početju v prostorih župnišča povedala že konec leta 2005 takratnemu škofu Francu Krambergerju, ta proti Joštu ni ukrepal.
Potem ko je o župnikovih dejanjih za cerkvenimi zidovi javno spregovorila prva žrtev, se je vsul plaz obtožb, ko so oktobra 2005 na otroškem parlamentu obravnavali temo spolnega nasilja in je o nečednem početju tedanjega župnika v prostorih župnišča, veroučne učilnice in spovednice spregovorilo še več otrok.
Zaradi 16 nadaljevanih kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost na škodo deklic, ki so jih starši pošiljali na ure verouka, se je Jošt znašel na zatožni klopi, a mu krivde v kazenskem postopku niso dokazali, ker je umrl pred koncem sojenja. Sodišče je ustavilo postopek zoper njega, tako da najbrž ne bo nikoli znano, koliko grehov je imel dušni pastir v resnici na vesti.
Zaradi Joštove smrti je morala oškodovanka, ki je proti trem pravnim osebam RKC, v okviru katerih je duhovnik delal v času zlorabe, vložila odškodninsko tožbo, svoje očitke dokazovati v civilnem postopku.
Ne le, da so dokazi po mnenju okrožnega sodišča potrdili spolno zlorabo, temveč je dekletovim pooblaščencem sodišče uspelo prepričati, da je za duhovnikovo početje odgovoren njegov delodajalec, to je RKC, čeprav je Cerkev trdila, da po avtonomnem cerkvenem pravu škofija oziroma župnija ne odgovarja za dejanja duhovnika, ker da med duhovnikom in škofom ne obstaja razmerje delodajalec - delojemalec, saj duhovniki nimajo pogodbe ali določenega delovnega časa, Cerkve pa da ne gre primerjati s podjetjem, ki trži blago in ustvarja dobiček.
Prvostopenjsko sodišče je pritrdilo stališču dekletovih pooblaščencev iz Odvetniške družbe Čeferin, da gre v tem primeru za podobno razmerje kot med delodajalcem in zaposlenim, kakor ga ima v mislih zakon o obligacijskih razmerjih, pri čemer delodajalec odgovarja za dejanja delavca in škodo, ki jo ta povzroči drugemu.
Zato je mariborski nadškofiji, celjski škofiji in župniji Artiče naložilo, da morajo Joštovi žrtvi plačati 50.000 evrov odškodnine zaradi hudih duševnih bolečin in zdravstvenih težav, ki so posledica spolne zlorabe in s katerimi se še vedno spopada (ženska je sicer zahtevala 140.000 evrov).
Višje sodišče je, kot so nam potrdili tudi na okrožnem sodišču, ugodilo pritožbam, sodbo razveljavilo in vrnilo v novo sojenje. Kdaj bo prvostopenjsko sodišče ponovno začelo razsojati o zadevi, še ni znano.
Višji sodniki odločajo o še eni tovrstni sodbi
Na odločitev višjega sodišča čaka še en primer oziroma sodba , ki govori o objektivni odgovornosti cerkvene institucije za ravnanje svojih duhovnikov. Mariborsko višje sodišče namreč odloča tudi o sodbi, s katero je, kot smo pred časom razkrili, decembra lani ptujsko okrožno sodišče dosodilo odškodnino žrtvi nekdanjega ormoškega župnika Albina Žnidariča.
Ta je bil pred časom zaradi spolne zlorabe treh fantov obsojen na pet let in pol zaporne kazni, sodišče pa je na prvi stopnji sklenilo, da bosta morala Žnidarič in križniški red, ki mu duhovnik pripada, Žnidaričevi žrtvi plačati 41.500 evrov odškodnine.
Sredi prejšnjega meseca so nam odgovorili z višjega sodišča, da bo zadeva na seji pritožbenega senata najkasneje v roku štirih mesecev. O tožbi druge Žnidaričeve žrtve sodišče prve stopnje še ni odločilo, saj pravda še poteka.