Ljubljana - "Kako ste kaj? Žal mi je, da te nisem obvestila o mojem popotovanju v Afriko v okviru programa, imenovanega Usposabljanje mladih za boj proti rasizmu, aidsu, revščini in pomanjkljivi izobrazbi. Tu sem doživela žalostne in slabe trenutke, zaradi katerih sem se, kar mi je težko pojasniti, znašla v obupnem položaju. V Nigeriji sem dobesedno 'nasedly', saj sem v taksiju, s katerim sem se vračala v hotel, pozabila torbico z denarjem, potnim listom, dokumenti in ostalimi vrednimi stvarmi. Znašla sem v težkem položaju, saj nimam denarja, da bi poravnala hotelski račun, ki je že dosegel 2000 dolarjev. Potrebujem tvojo pomoč. Nujno potrebujem 3500 dolarjev, da poravnam račune in odpotujem domov. Res potrebujem tvojo pomoč in to pravočasno, saj sem v nemogočem položaju. Že en dan nimam denarja niti za hrano, torej stradam, zato, prosim, razumi, kako pomembna je tvoja takojšnja pomoč. To elektronsko pošto pošiljam iz mestne knjižnice in samo 30 minut imam na voljo, zato bom hvaležna za vsako tvojo pomoč, ki si jo lahko privoščiš in jo pošlješ prek Western Uniona ali MoneyGrama. Obljubljam, da bom vse vrnila takoj, ko se vrnem domov, zato mi, prosim, pravočasno odgovori, da ti bom lahko sporočila podrobnosti za prenos denarja prek MoneyGrama ali Western Uniona. Anna …"
Tak dopis je zaokrožil po medmrežju na številne naslovnike (undisclosed recipient). Pošiljatelj – novinarska kolegica iz Bolgarije. Potem je skoraj "zagorelo". Annini kolegi, pripravljeni pomagati, so se povezali med seboj, poskusili ugotoviti, kaj se je v resnici zgodilo, tiste pol ure je hitro minilo (bilo je skoraj opolnoči), a kmalu za tem se je pojavila previdnost. Zjutraj se je nekje "našla" številka Anninega mobilca in nedolgo zatem se je oglasila Anna – iz Bolgarije, živa, zdrava, sita, z vsemi dokumenti … Poklicalo jo je že nekaj prijateljev, tako da je vedela, da so spretni prevaranti vdrli v njen računalnik in zlorabili njen imenik z naslovi elektronske pošte. Kot se je izkazalo kasneje, ga niso le zlorabili, ampak enostavno izbrisali.
V nadaljevanju je finski kolega, ki je že prej sumil, da gre za pogruntavščino, podobno tisti iz Nigerije, ko bogati dediči iščejo pomoč (plačilo v odstotkih) za prenos očetovih podedovanih milijonov v varne banke na Zahodu. Na medmrežju že opozarjajo na tako imenovano Advance Fee Fraud (po domače: posojilno goljufijo). Tudi ta se je "rodila" v Nigeriji. Za konec le še to: kongres o programu, omenjenem v začetku "Anninega pisma" se je res zgodil, a ne te dni, ampak lani septembra …