Prvi napad na tiste, ki so le opravljali svoje delo, se je zgodil v začetku februarja v Piranu, kjer je 29-letni neuravnovešeni Koprčan 22-krat zabodel in porezal nič hudega slutečo medicinsko sestro Jelko Jerančič. Kasneje mu je senat koprskega okrožnega sodišča izrekel varnostni ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja, Jerančičeva pa toži delodajalca, ker zaposlenim ni zagotovil varnega delovnega okolja.
Črno poletje se je za slovensko policijo sicer začelo konec junija, ko je 22-letni nemški državljan, duševni bolnik in odvisnik, do smrti zabodel 30-letnega policista Damirja Golobiča. Nemca so 28. junija zavrnili na meji s Hrvaško, nato pa je taval po obmejnem območju. V kraju Žejno je 29. junija dopoldne bos in umazan v angleškem jeziku spraševal za delo, občani pa so poklicali policijo. Policist Golobič je nič hudega sluteč pristopil do fanta, ki je na cesti ležal oziroma napol sedel, Nemec pa je nenadoma zamahnil z nožem in ga usodno zabodel.
Javnost pretresena zaradi strelskega pohoda v Izoli
Strelski pohod, kakršnih smo sicer vajeni le iz poročil tujih medijev, je Slovenijo pretresel 22. avgusta, ko se je za obračun z zdravnikom in samomor odločil 70-letni Darko Gregorič, misleč, da zdravnik zavlačuje z njegovim zdravljenjem. Gregorič je pred svojim dejanjem krajanom iz Svetega Antona nad Koprom pripovedoval o tem, da ima seznam tistih, ki jih je treba spraviti na oni svet, in da se bo o njem še govorilo. Toda napovedi ni nihče jemal resno. Vendar je Gregorič mislil smrtno resno in se tistega dne odpravil v izolsko bolnišnico, kjer je iskal urologa Luisa Guillerma Martineza Bustamanteja. Ko je ta prišel na glavni hodnik v pritličju bolnišnice, sta se krajši čas normalno pogovarjala, potem pa je Gregorič izvlekel pištolo in streljal v zdravnikove prsi in glavo. V bolnišnici je zavladala panika, strele pa je slišal tudi 43-letni policist Ivo Žnidaršič, ki je prišel v bolnišnico povsem po naključju in stekel nadstropje nižje. A je strelec prišel za njegov hrbet in ustrelil. Policist je padel in se poskušal s tal braniti s svojo pištolo, toda Gregorič je v ranjenega in ležečega policista izstrelil še nekaj strelov.
Pred bolnišnico se je za minuto ali dve ustavil in posedel na klopci. Potem se je odpravil proti parkirišču, a medtem so iz Kopra so že prihiteli policisti in sklepali krog. Pacienti so kričali in govorili policistom, kam se strelec umika. Gregorič se je usedel v svoj chevrolet aveo ter se odpeljal proti izhodu s parkirišča, tam pa so ga policisti ustavili, zato je iz avta izstrelil nekaj nabojev in ranil še drugega policista. Streljanje, ki je temu sledilo, ki je bilo usodno tudi zanj. V vsej nesreči je bilo tudi kar nekaj sreče, da pri vseh izstreljenih nabojih ni bilo še več žrtev. Kot so povedale priče, je vsaj ena od krogel prebila eno od tanjših sten in letela mimo pacienta v ambulanti.
Zaradi opravljanja svoje službe pa je bil na muhi nekoga tudi škofjeloški župan Miha Ješe, ki ga je 28. septembra, ko se je zjutraj s kolesom peljal v službo, na Stari cesti v Škofji Loki zbil voznik osebnega avtomobila, župan pa je utrpel zlom ledvenega vretenca in ključnice. Kmalu se je namreč izkazalo, da je voznik to storil namenoma. Blaž Kujundžič, ki se nahaja v priporu, je sicer ravno te dni sedel na zatožno klop Okrožnega sodišča v Kranju, in čeprav je dejal, da je bilo njegovo dejanje »krivično in nesmiselno«, poskusa uboja ni priznal. Kujundžičev zagovornik, odvetnik Dušan Csipö, je poudaril, da so bili dokazi proti obtoženemu zbrani nezakonito, vse namreč temelji na Kujundžičevi samoprijavi, pri tem pa Kujundžiča nihče ni opozoril na posledice takšnega ravnanja.
Na avtobusni postaji
Prava grozljivka pa se je 4. avgusta odvijala v hiši na Pohorski cesti v Hočah, kjer je 57-letni Radovan Stošić po prepričanju tožilstva iz ljubosumja poskušal umoriti svojo deset let mlajšo nekdanjo zunajzakonsko partnerico Suzano Damiš. Obtoženi, ki je večino svojega časa delal kot varilec v Italiji, se je nenapovedano vrnil s terena. Ker ni bilo nikogar doma, je zaspal v kleti. Okoli sedme ure zjutraj se je domov vrnila tudi Suzana Damiš, ki je noč preživela pri svojem novem izbrancu in zaspala v dnevni sobi, bo tem pa ni vedela, da je v hiši tudi Stošić. Ta se je menda nato prikradel v dnevno sobo in s plastičnima vezicama nekdanji partnerki zavezal noge. Nato jo je menda z rahlim klofutanjem zbudil in dejal: »Zbudi se, konec je,« ter jo poskušal zadaviti. Damiševa se je z vsemi štirimi branila in se naposled nekako izmuznila iz primeža ter se, oblečena le v spodnje perilo, zatekla v bližnji gostinski lokal, kjer so na pomoč poklicali policijo. Stošić je menda maščevanje Damiševi, ki je menda že prej skakala čez plot, napovedal, a krivde ni priznal.
Štirinajstega septembra pa se je tragično končal izlet očeta in sina v gore, saj je 28-letni Janez Slevec iz Preserij pri Radomljah menda umoril 49-letnega Janeza Slevca starejšega. Ko sta bila skupaj v hribih, sta se sprla, mlajši pa je domnevno nato poskušal vse prikazati kot gorsko nesrečo. Pred dnevi je bila proti njemu zaradi uboja vložena obtožnica, ki še ni pravnomočna.
Le nekaj dni pred koncem 2016 pa se je v Ribnici tragično končala nekdanja ljubezenska zgodba 22-letne Ane Čatič iz Gornjih Lepovč in tri leta starejšega Petra Leskovška iz Gornjih Ložin pri Kočevju, ki je dvignil nož nad svoje bivše dekle in si nato sodil sam. Leskovšek menda ni mogel preboleti razpada zveze, tudi on je grozil, da bo naredil nekaj hudega in da brez nje ne bo več živel, zaradi nadlegovanja pa so Ano prijatelji menda rotili, naj vendarle pokliče policijo. A je bil 26. decembra Leskovšek hitrejši.
Koristoljubje in alkohol
Med tistimi, ki drugim strežejo po življenju, so tudi takšni, ki jih žene golo koristoljubje. Prav to je bil menda razlog, da je 29-letni Trboveljčan Asmir Sulejmanović z vzdevkom Janko vzel življenje 63-letnemu Branku Bajdetu. Sulejmanović je že večkrat kaj ukradel Bajdetu in bil celo obsojen zaradi tatvine njegovega traktorja, kazen pa je bila opravljanje družbenokoristnih del na Bajdetovi kmetiji. A človeka, ki naj bi mu pomagal, je menda 20. julija na Ključevici pri Trbovljah umoril iz koristoljubnosti, mu očita obtožnica, ki še ni pravnomočna.
Včasih pa razlogi za umor ostanejo neznanka in tako bo najbrž tudi v primeru 31-letnega Aleša Helbla, ki je 19. avgusta svojega 57-letnega pivskega prijatelja Darka Novaka v kuhinji njegovega stanovanja v mariborskem blokovskem naselju Tezno z nožem napadel od zadaj. Najprej ga je z 20 centimetrov dolgim rezilom porezal po vratu, nato ga je še štirikrat zabodel v hrbet. In ko je nesrečni možakar padel na tla, ga je napadalec še trinajstkrat zabodel. Kaj natanko se je dogajalo, ni jasno, Novak je menda grdo govoril o njegovi materi, posredi pa je bil tudi alkohol.
Prav tako še ni povsem jasno, kaj je bilo vzrok za brutalni umor 41-letnega mariborskega brezdomca Ludvika Pukšiča v zapuščenih prostorih nekdanjih zaporov 23. novembra. Policisti so kmalu po dogodku prijeli 38-letnega Tomija Kolarja, prav tako brezdomca, ki je tudi prebival v zapuščeni stavbi brez oken in vrat. Kolar, ki je Pukšiča menda umoril med spanjem in ga pustil v mlaki krvi, je poskušal pobegniti čez hrvaško mejo.