Koper – Danes se je na koprskem okrožnem sodišču začela glavna obravnava proti Robertu Časarju, ki ga obtožnica bremeni zlorabe položaja in večkratnega nedovoljenega prejemanja daril, Srečku Prijatelju, ki je obtožen napeljevanja in dajanja ter sprejemanja daril, in Marjanu Mikužu, ki je obtožen pomoči pri zlorabi položaja in nedovoljenega dajanja daril.
Potem ko na predobravnavnih narokih obtožencem ni uspelo s predlogi za izločitev predsednice senata (Orjane Trunkl) in zahtevo za spremembo kraja sojenja, se je po krajšem zapletu, ali bodo v to obravnavo vključili tudi primer poslovne goljufije, za katero sta obtožena Marjan Mikuž in Loredana Bratož, le začela glavna obravnava v primeru preprodaje nepremičnin pri Orleku (t. i. Orleška gmajna) v sežanski občini za Luko Koper.
Tričlanski senat je odločil, da bodo obravnavo sojenja poslovne goljufije proti Bratoževi in Mikužu morda združili s sedanjo obravnavo prekupčevanj z zemljišči na Krasu.
Državna tožilka Barbara Milič Rožman je ob branju obtožnice povedala, da so se očitana kazniva dejanja menda zgodila v postopkih nakupovanja nepremičnin, ki jih je za Luko Koper kupovala nepremičninska družba Premik net v lasti Marjana Mikuža. Za tožilko sta sporni dve pogodbi, ko je Premik net odkupil eno zemljišče po ceni 31 evrov za kvadratni meter, Luki Koper pa ga je nato prodal po več kot dvojni ceni in pridobil 1,72 milijona evrov.
Pri nakupu Lune pa je od Damjana Jankovića in občine Sežana nepremičnino kupil za približno 1,4 milijona evrov, Luki pa jo je prodal 522.000 evrov dražje. Za nakup teh nepremičnin je od Luke prejel predplačilo, hkrati pa ji je za prodajo zemljišč zaračunal še štiriodstotno provizijo. Tako naj bi Premik net po mnenju koprskega tožilstva neupravičeno iztržil 2,24 milijona evrov in za vsa zemljišča še 839.000 evrov provizij.
Robert Časar je menda zagrešil napako, ker naj bi odločitev o nakupu večjega zemljišča (za 3,38 milijona evrov) sprejel brez predhodnega soglasja nadzornega sveta. Poleg tega je Srečko Prijatelj Mikuža in Časarja domnevno napeljal, da je prvi dal, druga dva pa sta menda prejela del visoke provizije.
Marjan Mikuž je tudi včeraj ponovil, da so Časarju dvakrat dali denar (enkrat 36.000, drugič 50.000 evrov), Srečku Prijatelju pa v več zneskih 245.000 evrov. Tožilka trdi, da ima poleg Mikuževega pričanja še druge dokaze: bančne račune, prisluhe, telefonska sporočila in izjave prič.
Časar: Denar sem hotel skriti pred bivšo ženo
Robert Časar, nekdanji predsednik uprave Luke Koper, je odločno zanikal obtožbe. Včeraj je navedel nekatere netočne podrobnosti iz Mikuževega pričanja, ki naj bi dokazovale nekonsistentnost njegovih izjav. Pologe na bančne račune je utemeljeval kot posledice svojih visokih prihodkov in finančnih operacij, delno tudi zato, ker je denar hotel skriti pred svojo bivšo ženo.
»Zakaj bi ob tako visokih prihodkih zahteval provizijo,« je dejal Časar in dodal, da očitani znesek 86.000 evrov ni tretjina od 839.000 in še manj od približno tri milijone evrov, ki jih je s posli z Luko Koper v dveh letih pridobil Marjan Mikuž.
Prijatelj: Mikuž je neverodostojna priča
Tudi Srečko Prijatelj je zavrnil očitek, da je menda usklajeval vse posle, da je zahteval in celo prenesel darila Časarju. Velike transakcije na bančnih računih je upravičeval z visokimi izdatki, ki jih ima družina. Sicer pa je Mikuža označil za neverodostojno pričo, ker je bil tajni policijski sodelavec in ker je ogoljufal njegovo taščo za 404.000 evrov.
Dejal je, da mu je bil Mikuž dolžan 323.000 evrov iz skupnega posla, ki sta ga imela pri gradnji stanovanjsko-poslovnega bloka. Mikuž pa je pojasnil, kako je bila določena precej višja cena zemljišč. Sam je odkupil cenejše deleže lastništva nepremičnin, ki sami zase niso bili toliko vredni kot po tem, ko mu je po dolgem času uspelo sestaviti celoto nepremičnine.
Kljub zvišani ceni je zemljišča prodal Luki celo po nižjih cenah, kot so veljala na trgu. Sojenje se bo nadaljevalo čez teden dni.