Kranj – Tožilka Nadja Gasser je za domnevne organizatorje pridelave in preprodaje indijske konoplje pred četrtkovo razglasitvijo sodbe na kranjskem okrožnem sodišču predlagala zaporne kazni: za Danijela Oseta pet let, za Anesa Dukića pet let in pol, za Matjaža Smolinskega tri leta in dva meseca, za Uga Grbca pa poldrugo leto zapora.
S sklepnimi govori se je včeraj končala glavna obravnava v sojenju preostali četverici domnevne kriminalne združbe, ki so jo oktobra 2015 razkrili policisti in ki si je po ugotovitvah policije več let ukvarjala z nezakonito proizvodnjo in preprodajo prepovedane konoplje v Sloveniji, pa tudi Italiji in Avstriji. Skupaj so policisti tedaj odvzeli prostost 24 osebam in v 42 hišnih preiskavah našli 75 kilogramov posušenih rastlinskih delcev konoplje in 89 sadik, 735 mililitrov hašiševega olja ter manjše količine halucinogenih gob, heroina, amfetaminov, tablete, piškote s konopljo ter opremo za pridelovanje in gotovino. Zdaj je večina sodnih postopkov končana, precej obtožencev je dejanja priznalo, med njimi tudi Martin Bohnec, ki naj bi bil vodja domnevne kriminalne združbe in mu je sodnica oktobra lani prisodila štiri leta zapora ter plačilo še skoraj 45.000 evrov denarne kazni.
Včeraj je Martin Bohnec nastopil kot priča v sojenju preostali četverici in med drugim dejal, da bo iz zapora prišel pri 56 letih kot nezaposlena oseba. Kje bo tedaj dobil denar, da bo dolg vrnil, se je vprašal Bohnec. Dodal je, da bo lahko čez štiri leta brez partnerice, prebivališča in avta in bo denar lahko zbral le s kriminalom. Nadja Gasser se je na Bohnečeve navedbe odzvala z besedami, da je sam podpisal sporazum o priznanju krivde.
V obrazložitvi predlaganih kazni je tožilka Nadja Gasser med drugim povedala, da je pri predlogu sankcij upoštevala težo kaznivih dejanj in ocenila, da gre za težja kazniva dejanja. »Vsakršna navajanja, da gre za konopljo, ki ni nevarna, so brezpredmetna,« je o domnevnih zdravilnih učinkih še dejala tožilka in dodala, da domnevni zdravilni učinki uporabe konoplje, o katerih so v svojih zagovorih govorili obtoženci, niso dokazani.
Danijelu Osetu, ki se je s sojenja edini vrnil v pripor, tožilstvo očita pridelavo konoplje in proizvodnjo hašiševega olja. Anes Dukić naj bi sodeloval pri proizvodnji in preprodaji, saj naj bi imel vzpostavljeno mrežo za preprodajo, podobno tudi Ugo Grbec, medtem ko Matjažu Smolinskemu, ki so mu zasegli deset kilogramov konoplje, tožilstvo očita utečeno proizvodnjo in prodajo in naj bi šlo za kontinuirano dejavnost.
Predlaganih kazni niso pričakovali
Odvetniki obtoženih so predlaganim kaznim nasprotovali. Kot je dejal Osetov odvetnik Aljoša Drobnič, je bil Oset po prihodu iz zapora v stiski, pomoč (in streho nad glavo) mu je ponudil Bohnec in je bil zato odvisen od soobtoženih. Oset je ob tem dejal, da mu je žal, da je prišel v to situacijo in »bi bilo bolje, da bi ostal na ulici«.
Anes Dukić ni pričakoval takšnega predloga tožilke, saj je predlagana kazen »kot bi koga pospravil«, je dejal. Njegov zagovornik Mitja Sever je v sklepnem govoru dejal, da ni natančno opredeljena Dukićeva vloga v domnevni kriminalni združbi. Dodal je, da je Dukić v preiskavi pokazal kraje nasadov konoplje, kar bi mu lahko šteli kot olajševalno okoliščino.
Zagovornik Matjaža Smolinskega Gorazd Gabrič je poudaril, da je Smolinsky konopljo imel za lastno uporabo, hišna preiskava pa je bila po njegovi oceni nezakonita. Smolinsky je ob tem dejal, da je z uporabe farmacevtskih izdelkov prešel na uporabo domačih zdravil in zavrnil trditve tožilstva, da je konopljo tudi preprodajal. Tri leta in dva meseca zapora se mu zdi veliko.
Branko Gvozdič, odvetnik Uga Grbca, je dejal, da se obtožnica opira na sklop dokazov o telefonskih razgovorih, ki so obremenjeni »s hibo zakonitosti in v vsebinskem smislu«, in zagovor Danijela Oseta, pri čemer je po Gvozdičevi oceni vprašljiva verodostojnost pričanja. Grbec je zatrdil le, da ni preprodajal konoplje. Ob tem se je zagovornik skliceval še ne nekatere sodbe slovenskih sodišč, ki so za proizvodnjo oziroma preprodajo konoplje dosodili milejše, tudi pogojne zaporne kazni.