Ljubljana – Prvič po ugrabitvi Zorice Škrgić, ki se je končala z njeno smrtjo, se je na sodišču nadaljevalo sojenje Dejanu Vidmarju in Sašu Nosetu za rop SKB banke leta 2005. Sojenje se bliža koncu, saj je predsednica senata stranke pozvala, naj za ponedeljek pripravijo sklepne govore.
Predsednica senata je stranke danes seznanila z vsebino dokumentov, ki so jih na prošnjo ljubljanskega okrožnega sodišča priskrbeli srbski pravosodni organi. Obtoženi Dejan Vidmar se je v dosedanjem poteku postopka skliceval na to, da je bil v času ropa SKB banke v Ljubljani, v noči na 1. november 2005, na operaciji nosu v Srbiji.
Prvo temeljno sodišče iz Beograda sporoča, da je bil ustanovitelj kirurške bolnišnice Arheus, kjer je bil domnevno Vidmar na operaciji, pravnomočno obsojen na pogojno kazen zaradi utaje davkov, ker je med letoma 2005 in 2007 prikrival podatke o finančnem poslovanju klinike z namenom, da bi se izognil plačilu davkov.
Izginila dokumentacija
Iz dokumentacije prvega temeljnega sodišča v Beogradu in pristojnega srbskega državnega tožilstva je po besedah predsednice senata še razvidno, da je bila zaradi potreb davčnega inšpekcijskega in kasneje tudi kazenskega postopka v prostorih klinike Arheus opravljena hišna preiskava, med katero je bilo zasežene precej dokumentacije.
Preiskovalci so med drugim takrat ugotovili, da so računalnik v recepciji klinike praviloma uporabljali le za oblikovanje in tiskanje računov, podatki o protokolih bolnikov, torej o prihodih, posegih, času njihovega trajanja in odpustih s klinike, pa so bili v ročno napisanih mapah. Srbski pravosodni organi navajajo še, da je bil del te dokumentacije zasežen v v hišni preiskavi, vendar je kasneje izginila in je ni ne v spisu tožilstva ne v dokumentih sodišča.
Zagovornik Dejana Vidmarja, odvetnik Dejan Markovič, je ob tem pripomnil, da se zasežena dokumentacija o sprejemu in kasnejšem odpustu bolnikov, ki je domnevno izginila, nanaša na obdobje po času, ko se je menda na kliniki zdravila njegova stranka. Obtoženi Vidmar pa je predsednici senata izročil dve fotografiji, ki po njegovih besedah dokazujejo, da je bil spornega dne res na kliniki v Beogradu.
Na vprašanje sodnice, zakaj jih je priskrbel šele zdaj, je odgovoril, da so se našle pri njem doma, in pojasnil, da leta 2005 pač ni namenjal posebne pozornosti operaciji oziroma datumu, ko je bila izvedena, zato, kot je dejal, ni čutil potrebe, da bi natančen datum ohranil v spominu oziroma da bi dolga leta hranil dokumentacijo, račun in odpustnico s klinike.
Predsednica senata je navzoče seznanila še s podatkom, da je sodba okrajnega sodišča, s katero je bil Dejan Vidmar obsojen zaradi prikrivanja, po odločitvi višjega sodišča 17. junija letos postala pravnomočna.
Sedemnajstega marca 2012 so policisti med hišno preiskavo, ki so jo opravili pri Vidmarju, naleteli še na eno pomembno odkritje. Našli so šest umetniških slik, in sicer dela slikarja Ivana Groharja, ki so bila ukradena 27. septembra 2007 iz Groharjeve rojstne hiše v Spodnji Sorici.
Senat in stranke so danes opravili še ogled kraja dejanja, torej prizorišče ropa, za prihodnji ponedeljek pa so napovedane končne besede strank.
Rop banke SKB se je zgodil v noči na 1. november 2005. Roparji so vlomili v 428 sefov, po oceni policije so povzročili za okoli 32 milijonov evrov škode. Nose in Vidmar sta v priporu že od aretacije 16. marca 2012. Sojenje se je začelo januarja lani. Sodelovali so menda še trije storilci, enega policija išče, dva pa sta neznana.