Roparji draguljarne s področja nekdanje Jugoslavije?

Priče so povedale, da so akterji enega največjih ropov draguljev v zgodovini, med seboj govorili srbohrvaško ali morda rusko. Roparji s področja nekdanje Jugoslavije so sicer stari znanci francoske policije.

Objavljeno
06. december 2008 18.39
Do.P.
Do.P.
Pariz - Francoska policija je sporočila, da naj bi tatovi, ki so v petek izvedli enega največjih ropov draguljev v zgodovini, med seboj govorili v srbohrvaščini ali ruščini.


Nepridipravi so iz prestižne draguljarne Harry Winston v centru Pariza včeraj v drznem ropu odnesli za okoli 85 milijonov nakita. Šlo naj bi za štiri moške, dva pa sta v draguljarno vstopila preoblečena v ženski, tako da so prodajalci sprva mislili, da gre za dva para. V času ropa se je draguljarni nahajalo še 15 obiskovalcev, ki so jih oboroženi roparji skupaj z zaposlenimi postavili v enega od kotov v prostoru. Priče so opisale, da naj bi roparji med seboj govorili v slovanskem jeziku, ki naj bi spominjal na srbščino ali hrvaščino, morda tudi ruščino.

Preiskava francoske policije je zato tudi takoj krenila v tej smeri, saj je zgodovina ropov, ki so jih v Franciji izvedli kriminalci iz jugovzhodne Evrope precej dolga. Samo dva dneva pred »ropom stoletja«, kakor so včerajšnji podvig poimenovali mediji, je francosko sodišče trojico srbskih državljanov obsodilo na zaporne kazni od šest do petnajst let. Ti naj bi med letoma 2001 in 2003 izvedli vrsto ropov na francoski rivieri. Trojico tudi sumijo, da so člani zloglasne skupine »Pink Panther«, ta pa nje bi stala za vrsto drznih ropov v zadnjih mesecih katerih skupni izkupiček naj bi bil okoli 150 milijonov evrov.

 

»Največji problem draguljev je, da jih je izredno lahko pretihotapiti preko vzhodne Evrope. Zato verjamemo, da četverica, ki je oropala draguljarno, prihaja iz ene od držav bivše Jugoslavije. To področje je pravi 'Eldorado' za tihotapce diamantov, roparji pa so bili vrhunski profesionalci saj so natančno vedeli kaj in kako ti počnejo,« je za francoske medije povedal tiskovni predstavnik posebnih enot policije.


Nekatere uslužbence so poznali poimensko


Štirje moški, izmed katerih sta bila dva preoblečena v ženski, so v prodajalno vdrli ob 17.30 po lokalnem času, ob čemer se jim je uspelo izmuzniti nadzornemu sistemu.


Roparji so v draguljarno vstopili v petek ob 17.30. Z orožjem so grozili uslužbencem in strankam, izmed katerih jih je bilo nekaj deležnih udarcev. Potem ko so torbe natrpali z broškami, prstani, ogrlicami in drugimi dragocenostmi, so hitro odšli, sedli na motorje in izginili, ne da bi pri tem izstrelili en sam strel.

 

Roparji so bili po besedah policije nedvomno profesionalci, saj je bil rop skrbno načrtovan, roparji pa so tudi poznali imena nekaterih uslužbencev, ureditev prodajalne in celo lokacijo skritega nakita. Natančno so vedeli tudi, kdaj v draguljarni ni varnostnika. Prav zaradi tega obstaja sum, da so bili v rop vpleteni zaposleni.