Majdo Marijo Kolenik je 27. oktobra 1999 v dopoldanskih urah na Tavčarjevi ulici v središču Ljubljane s kolesa zbil voznik avtomobila z neprevidnim odpiranjem avtomobilskih vrat. S hudimi poškodbami glave so jo odpeljali v bolnišnico, potem ko je padla v komo, se iz nje ni več prebudila. Umrla je pet mesecev po nesreči, kot povzročitelj nesreče pa je na zatožno klop sedel Miran Rudan. Čeprav je vpletenost v nesrečo ves čas zanikal, pa tudi trenutka, ko je voznik z vrati zadel mimo njega vozečo kolesarko, ni videl nihče, so priče Rudana videle na kraju, njegovo rdečo alfo z goriškimi registrskimi tablicami z velikim napisom z njegovim imenom in priimkom na boku pa parkirano napol na pločniku napol na kolesarski stezi. Okrožno sodišče je popevkarjevo krivdo ugotovilo na podlagi niza indicev in dokazov skupaj s strokovnim mnenjem kemijskega izvedenca, ki je po analizi laka z obtoženčevega avtomobila potrdil stik med Rudanovo alfo in kolesom Kolenikove. Prisodilo mu je osem mesecev zapora pogojno na dve leti, sodbo pa je konec lanskega leta potrdilo višje sodišče.
S pravnomočnostjo sodbe je izginila tudi zadnja ovira za nadaljevanje pravdnega postopka zoper Rudana. Otroka Kolenikove, ki sta po svojih pooblaščencih odvetnikih Branetu in Davidu Slugi že julija 2002 vložila odškodninsko tožbo, sta od Rudana in zavarovalnice Adriatic Slovenica, pri kateri je imel pevec obvezno zavarovan avto, zahtevala po 20 tisoč evrov odškodnine za prestane duševne bolečine z obrestmi od dneva materine smrti. Sojenje se je pred leti sicer začelo, a ga je razpravljajoča sodnica prekinila, ker je čakala na konec kazenskega postopka, imela je tudi veliko težav pri pridobivanju kazenskega spisa, da bi v njem vpogledala izvedenska mnenja, pomembna (tudi) za njeno razsojo.
Čeprav je zavarovalnica doslej ugovarjala temelju tožbenega zahtevka, sklicujoč se na Rudanovo zanikanje vpletenosti v nesrečo, je bila včeraj pripravljena na poravnavo, saj je temelj odškodninske odgovornosti razčiščen glede na to, da je Rudanova krivda ugotovljena v kazenskem postopku s pravnomočno sodbo. Ker je poravnava tajna, višina zneska ni znana, je pa po besedah odvetnika Sluge taka, da so njegove stranke s poravnavo zadovoljne, seveda pa jima nobena odškodnina ne more nadomestiti izgube matere in bolečine, ki jo zaradi tega doživljata. Zavarovalnica Adriatic Slovenica bo tako morala plačati odškodnino v Rudanovem imenu, potem pa lahko proti njemu vloži tako imenovani regresni zahtevek (s katerim lahko uveljavlja povračilo izplačanih zneskov skupaj z obrestmi in stroški). Rudana, ki je bil v civilnem postopku neaktiven, na včerajšnjem naroku ni bilo, tako kot se tudi ni udeležil nobenega od štirih narokov, ki so bili razpisani v civilnem postopku.
Iz današnje tiskane izdaje Dela