Ljubljana/Maribor/Koper – Za 165.646 slovenskih osnovnošolcev se jutri začenja novo šolsko leto. Prvič se jih bo odpravilo v šole 18.384, od teh samo v Ljubljani 2386 (vseh ljubljanskih osnovnošolcev je sicer 19.885). Da so otroci posebej nepredvidljivi in ranljivi v cestnem prometu, bo tudi letos opozarjala akcija Varna pot v šolo. V Ljubljani jo v sodelovanju s šolami, policijo, mestno upravo, avtošolami, društvi in prostovoljci že 11. leto zapored pripravlja mestni Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (SPVCP).
»Ne pozabite, začenja se novo šolsko leto. Bodimo pozorni na otroke,« je predsednik sveta Gregor Feist na včerajšnji tiskovni konferenci, na kateri so predstavili podrobnosti letošnje akcije, pozval vse udeležence v prometu. Najmlajši šolarji bodo brezplačno prejeli rumene rutice in odsevna telesa (nositi jih morajo tudi drugošolci) in knjižico Prvi korak v svetu prometa, iz katere se bodo lahko skupaj s starši naučili pravilnega ravnanja v prometu. Voznike bodo na navzočnost otrok opozarjali različnimi plakati, letaki in transparenti. Preventivni merilci hitrosti bodo postavljeni na 12 lokacijah, na kritičnih točkah bodo prva dva tedna zagotovili tudi fizično varovanje. Pri tem bo v Ljubljani sodelovalo do sto policistov – v vsej državi skupaj 500 – in prav toliko prostovoljcev, med njimi 17 predstavnikov mestne uprave (po tradiciji tudi županja ), 35 uniformiranih članov Zveze šoferjev in avtomehanikov ljubljanske regije, ZPM Moste, upokojenci in drugi.
Odgovorni tudi starši
»Policisti bodo storili vse, da bo varnost otrok na poti v šolo in domov čim večja, pričakujemo pa, da bodo za to poskrbeli tudi njihovi starši in drugi udeleženci v prometu,« je dejal Gabrijel Sternad , inšpektor na Policijski upravi (PU) Maribor. Po njegovih besedah bodo ob začetku pouka tudi letos izvedli vrsto utečenih aktivnosti, ki se bodo nato (na najbolj kritičnih točkah) nadaljevale skozi vse leto.
»Pred začetkom šolskega leta so policisti pregledali cestnoprometno signalizacijo v bližini šol in o pomanjkljivostih obvestili upravljavce cest, na pogovorih z vodstvi šol pa so opozorili na varovanje otrok na šolskih poteh,« je pojasnil Gabrijel Sternad in dodal, da bodo v prvih šolskih dneh policisti na roditeljskih sestankih predavali o prometni varnosti, spremljali bodo prvošolčke na šolskih poteh, v okolici šol pa izvajali poostrene nadzore cestnega prometa, pri čemer bo glavni poudarek na kontroli hitrosti in pravilnosti prevoza otrok (posebni sedeži, uporaba varnostnih pasov).
Radar bo ves čas meril hitrosti vozil
Koprčane te dni zelo zanima, koliko bo varna pot njihovih otrok do nove šole. Še pred začetkom gradnje nove šole so na Mestni občini Koper obljubljali nadhod čez štiripasovno cesto, zdaj pa tega nadhoda ne bo. Gre za neizpolnjeno obljubo? Koprski župan Boris Popovič je odgovoril, da so omenjeni problem dodobra proučili in našli rešitev, po kateri ne bo možnosti, da bi prišlo do nesreče. Najprej so ugotovili, da nadhod ne bi reševal problema, saj naj bi ga po izkušnjah uporabljal le manjši del pešcev. Meni tudi, da ga ne bi bilo racionalno graditi, ker bodo v občini najkasneje v dveh letih začeli graditi podvozno cesto Zore Perello Godina, ki je zdaj ovira. Dotlej pa so zdaj dodobra uredili prehod za pešce. Ta bo ustrezno privzdignjen (in bo upočasnil hitrost vožnje), označen z opozorilnimi in prometni znaki ter opremljen s semaforji. Ponoči bo dodatno osvetljen.
Več preberite v današnji tiskani izdaji Dela.