Ruski denar pristal v posrednikovem žepu?

Direktor podjetja Kanja Brege Igor Avsec je bil posrednik pri gradnji asfaltne baze.

Objavljeno
08. maj 2012 21.16
Nada Černič Cvetanovski
Nada Černič Cvetanovski

Krško - Na zatožno klop okrožnega sodišča je včeraj znova sedel Igor Avsec, likvidacijski upravitelj svoje družbe Kanja Brege. Kot posrednik med ruskim podjetjem Sojuz Les in krškim Inopom, ki je v Rusiji gradil asfaltno bazo, zdaj pa je v stečaju, je domnevno zlorabil položaj in pral denar.

Družba Inop, ki jo je uradno vodil zdaj že pokojni Miroslav Kostanjšek, pomembno vlogo v njej pa da je imel Avsec, je pred devetimi leti začela v Rusiji graditi asfaltno bazo, kakršnih naj bi Krčani v Rusiji zgradili še več.

Po izgradnji prve tovrstne baze, ki je bila, kot se je izkazalo pozneje, zgrajena zelo nekakovostno, je šel Inop v stečaj, prav tako pa tudi glavni podizvajalec Okipp Krško. Inop naj bi bil ruskemu podjetju za gradnjo asfaltne baze izdal za 700.000 evrov računov, razliko v višini najmanj 120.000 evrov pa da je v svoj žep pospravil Avsec.

Tomaž Kos, stečajni upravitelj Inopa, je pri pregledu dokumentacije ugotovil, da Krčani posla, opravljenega v Rusiji, niso dobili v celoti poplačanega. Ko pa so še priče potrdile, da so Rusi denar za opravljene storitve namesto Inopu nakazovali na račune zaposlenih delavcev, ki so morali ta denar dvigniti in ga predati Avscu ali Kostanjšku, je vložil kazensko ovadbo.

»Rusi so ponujali, da bi bilo čim več takih izplačil,« je na sodišču povedal nekdanji komercialist Tomi Radanovič. »Banka nakazil do tri tisoč dolarjev takrat ni kontrolirala oziroma obdavčila.«

Direktor Igor Avsec trdi, da so očitki neutemeljeni in da obtožnica temelji na domnevah. Tožilstvo razpolaga s pogodbo za gradnjo asfaltne baze, vredno milijon in dvesto tisoč evrov, Avsec pa zdaj navaja, da sta obstajali dve pogodbi.

Druga, ki je nekoliko zmanjšala obseg del in naj bi bila veljavna, naj bi govorila o slabih 800.000 evrov vredni naložbi, ki jo je rusko podjetje Inopu tudi plačalo. Na vprašanje tožilca Jožeta Zevnika, od kod se je kar nenadoma znašla ta pogodba z nižjo vrednostjo, je Avsec povedal, da jo je šel iskat naravnost v Moskvo.

Včeraj so na krškem sodišču pričakovali ključno pričo iz Rusije, predstavnika Sojuz Lesa, a ga zaradi slabega zdravja ni bilo. Je pa na sodišče poslal tolmačko, da je v njegovem imenu sporočila, da je bil operiran in da so mu zdravniki odsvetovali napor.

Ob tem ji je očitno naročil še, naj kot javnost spremlja dogajanje na sodišču, a ji sodnica Maja Baškovič ni ugodila.

Upniki s tožbo nad Kanjo

Ko se je Avsec zagovarjal zaradi domnevne zlorabe položaja in pranja denarja, so dve nadstropji niže pri sodnici Pavlini Čepin upniki od Kanje terjali svoj denar.

Podjetje Reca, vijaki-orodja-standardni deli toži Kanjo za 14.500 evrov, Alcu, prevozno, trgovsko in storitveno podjetje iz Domžal za 5600 evrov, Varstroj, tovarna varilne in rezalne opreme pa za dobrih 13.000 evrov. A to še ni vse.

Pred časom se je kot upnik na sodišču pojavila tudi Direkcija za ceste RS (DRSC). Družba Kanja je z javnim razpisom za DARS in DRSC dobavljala ter montirala prometno signalizacijo in cestno opremo. Dobro obveščeni nakazujejo, da je družba zmagala na razpisu na podlagi zavajajočih podatkov in prirejenih računovodskih izkazov.

Še isti mesec, ko je bil posel sklenjen, je imela družba blokiran račun in tak je ostal vse do likvidacije podjetja konec lanskega oktobra. Takrat so delavci, ki jim Avsec ni redno poravnaval obveznosti niti odvajal prispevkov za zavarovanje, dobili odpoved.