Maribor - Na mariborskem okrožnem sodišču se je danes nadaljevalo sojenju nekdanjemu prvemu možu poslovnega sistema Dadas Davorinu Sadarju, ki mu zaradi očitane zlorabe položaja ali pravic grozi od enega do osmih let zaporne kazni. Obravnave se je tokrat udeležila tudi obtoženčeva žena Danila Sadar, ki pa se je pričanju v procesu zoper zakonskega partnerja, s katerim sta sicer v ločitvenem postopku, odrekla.
Sadarjeva je, potem ko je sodni senat pod vodstvom sodnice Danile Dobčnik Šošterič že tretjič zavrnil zahtevo obtoženca po tonskem snemanju obravnav, senatu povedala, da želi izkoristiti pravico in se odpovedati pričanju v procesu proti njenemu možu. Hkrati je podala kratko izjavo, v kateri je povedala, da se sama v tem primeru ne čuti oškodovane, prav tako pa verjame, da je Davorin Sadar ravnal strokovno in v korist podjetja.
Tretja obravnava obnovljenega sodnega procesa proti Sadarju, potem ko je bil ta po večletnem begu slovenskim oblasten predan iz ZDA, je bila sicer v glavnem namenjena zaslišanju ljudi, ki so bili v času prodaje podjetja Priom družbi Fundus zaposleni v poslovnem sistemu Dadas.
Nekdanji računovodja ga je močno obremenil
Najdaljše in za obtoženca najbolj obremenjujoče je bilo zaslišanje nekdanjega vodje računovodstva v Dadasu Borisa Markača, ki ga je Sadar želel pretekli teden celo izločiti iz zaslišanja, ker naj bi bile njegove izjave pred preiskovalci in na prvem sodnem procesu pred šestimi leti med seboj različne. Markač je zato pojasnil, da se je na prvem zaslišanju pred preiskovalnim sodnikom sploh prvič znašel v stiku s sodnimi oblastmi, zato je bil tudi nekoliko nezbran, nikakor pa nanj pozneje ni nihče vplival.
Markač je povedal, da je v zvezi s prodajo Prioma Fundusu, lastnik obeh družb je bil Sadar, vedel, da je obtoženi podjetje Priom kupil za okoli 1,5 milijona tolarjev, pozneje pa ga je prodal za precej več denarja. Cenitev Prioma so strokovnjaki podjetja Galbi opravili na podlagi bilanc, ki so jih izdelali v Dadasovem računovodstvu ter na osnovi pogovorov s Sadarjem. Pri tem je dejal, da je Sadar že nekaj dni pred 30. 6. 1996 zahteval izdelavo predbilance, ki pa je kazala izgubo. Izide je želel izboljšati, zato jim je posredoval podatke o vrsti vrednostnih papirjev, ki sploh niso kotirali na borzi, in so jim umetno določili vrednost lotov, z njihovo prodajo pa je Priom že nekaj dni pozneje lahko izkazal visok dobiček.
Opozoril ga je na morebitne težave
Markač je zatrdil, da je Sadarja opozoril, da bodo zaradi tega lahko težave z revizijo, a naj bi mu ta odvrnil, da bo za to poskrbel sam. Hkrati je Markač še dodal, da je o vsem v zvezi s poslovanjem družb v okviru poslovnega sistema Dadas Sadar odločal sam, direktorja Prioma Andrej Rakovič in Marko Pogorelčnik pa sta bila le papirnati marioneti.
Rakovič je bil tudi sam priča na današnji obravnavi in je prav tako potrdil, da je bil sicer med leti 1994 in 1997 sam ves čas zaposlen v Dadasu, direktor Prioma pa je bil zgolj formalno in za to funkcijo ni prejel niti tolarja. Ker sta bila s Pogorelčnikom slabo seznanjena z dogajanjem v Priomu, sta Sadarju dvakrat celo pisala, a je slednji, ki je bil formalno sicer predsednik strokovnega sveta za naložbe, o vsem odločal sam.
Nekdanji poslovni sekretar Dadasa Marjan Vedlin je prav tako bil seznanjen s prodajo družbe Priom, a sam s to transakcijo ni imel nič in tudi pri cenitvi ni sodeloval. Tudi on je povedal, da sam ni nikoli sprejel nobene poslovne odločitve, ki bi imela posledice za poslovanje Dadasa, saj je vse vajeti v rokah držal Sadar.
Sojenje se bo z zaslišanjem novih prič nadaljevalo prihodnji četrtek.