Schollmayer zanika davčno utajo

Parcele pod Krvavcem za projekt gradnje apartmajskega naselja naj bi preprodajalo slamnato podjetje.

Objavljeno
09. september 2016 15.40
Ljubljana, 14.04.2016, otvoritev francoske trgovine s sportno opremo v BTCju. Jurij Scholmeier. Foto: Marko FeistMM
Mihael Korsika
Mihael Korsika

Ljubljana - Mab invest, za katerega tožilstvo zatrjuje, da je slamnato podjetje, je leta 2008 na Jezercih pod Krvavcem domnevno kupovalo zemljišča za projekt gradnje apartmajskega naselja in jih nato po trikratni ceni prodalo projektni družbi Center Jezerca, ki je v lasti poslovneža Jurija Schollmayerja.

Na zatožno klop ljubljanskega okrožnega sodišča sta včeraj sedla Jurij Schollmayer in Drago Komar in na predobravnavnem naroku zanikala vpletenost v goljufijo in davčno utajo pri 50-milijonskem projektu gradnje apartmajskega naselja na planoti Jezerca pod Krvavcem. Zaradi sporne preprodaje zemljišč se je v obtožnici znašel tudi Mario Bučan, ki se včerajšnjega naroka ni udeležil, ker pa je na obtožnico vložil ugovor, se šteje, da krivde ne priznava.

Podrobnosti iz obtožnice še niso znane, tožilstvo jo bo predstavilo šele na začetku glavne obravnave, po neuradnih podatkih pa naj bi bila država zaradi preprodaje zemljišč oškodovana za milijon evrov. Nekaj tančice okrog posla se je razkrilo leta 2012, ko je wikileaks objavil depeše ameriškega veleposlaništva. Schollmayer je namreč posel načrtoval skupaj z ameriškimi vlagatelji, na veleposlaništvo pa se je po pomoč obrnil njegov poslovni partner Gregory Scott Tobias, s katerim sta vodila Center Jezerca.

Znani ljubljanski poslovnež Schollmayer, ki je bil med drugim v preteklosti lastnik nogometnega kluba Olimpija, je prek podjetja Center Jezerca leta 2008 kupil približno 30.000 kvadratnih metrov zemljišč, za katera je družba odštela tri milijone in pol.

Pomembno vlogo pri poslu naj bi imel Mab invest, eden od treh solastnikov podjetja pa je bil obtoženi Bučan, je poročal časnik Dnevnik. Po njihovih informacijah so Mab invest in preostali posredniki za kvadratni meter zemljišča v povprečju plačali 40 evrov in ga v kratkem času preprodali naprej po ceni 125 evrov. Mab invest je istega leta prenehal objavljati podatke o poslovanju, kar je bil eden od razlogov, da so na davčni upravi posumili, da je imel v verigi zemljiških poslov vlogo slamnatega podjetja. »Eden od lokalnih nepremičninarjev, od katerega je Center Jezerca kupil zemljišče, je bil obtožen davčne utaje v zadevi, ki vključuje tudi slamnata podjetja,« v depeši ameriškega veleposlaništva navaja takratni odpravnik poslov Bradley Freden.

Schollmayer in njegov zagovornik po včerajšnjem predobravnavnem naroku nista bila prav zgovorna. »Obtožba je absurdna,« je bil edini stavek, ki sta ga namenila pripadnikom sedme sile, medtem ko je Schollmayer posel po razkritju diplomatskih depeš pred časom komentiral za Dnevnik. »Nismo preverjali, kdo je lastnik, denar pa smo nakazovali notarju v Kranj, ki ga je razporejal naprej. Eden od lastnikov naj bi imel neporavnane obveznosti do države, Durs pa si je razlagal, da gre za 'missing traderja', za kar pa indicev ni bilo. Namesto da bi preganjali 'missing traderja' (slamnato podjetje; op. a.), so tako ogrozili projekt,« je takrat dejal poslovnež. Več podrobnosti o spornih poslih bo znanih 18. oktobra, ko bo tožilstvo predstavilo obtožnico.

Schollmayer se sicer zaradi utaje davkov ne zagovarja prvič. Ljubljansko okrožno sodišče ga je leta 2012 obsodilo, ker naj bi se kot direktor podjetja BeBe nameraval izogniti plačilu davkov, zato je davčni upravi predložil napačne podatke. Z neplačanimi davki naj bi državo oškodoval za dobrih 135 tisočakov. Sodišče ga je spoznalo za krivega in mu izreklo leto dni pogojnega zapora s triletno preizkusno dobo, poravnati bi moral tudi neplačane davke in 10.000 evrov stranske denarne kazni. A so višji sodniki sodbo razveljavili in poslovneža oprostili krivde, pri tem pa mu je šlo na roko predvsem mnenje sodne izvedenke, ki je ugotovila, da v tem primeru ni šlo za utajo davčnih obveznosti, temveč nestrokovno vodenje poslovnih knjig, zaradi česar so bili napačno izkazani računovodski izkazi in davčni obračun.