Začetek kopalne sezone je za mnoge, predvsem za mlade, posebno doživetje, ki se z nespametnimi potezami lahko konča tudi z resnimi poškodbami. V ljubljanskem kliničnem centru kirurgi vsako leto obravnavajo približno 50 poškodb, ki imajo lahko trajne posledice in precej vplivajo na življenje.
Če kdo, potem zdravniki gotovo vedo, kako hude posledice in travme za seboj lahko pusti trenutek nepazljivosti pri skoku v vodo. Dr. Miloš Vesel s kliničnega oddelka za travmatologijo kirurške klinike opozarja: »Predvsem mladi bi se morali zavedati, da naj pazijo na varnost, saj pride nesreča še prehitro. Ko so v družbi ali celo pod vplivom alkohola, postanejo tudi pogumnejši. Nekatere poškodbe pri skoku v vodo nastanejo prav zaradi neprevidnosti in mladostniške objestnosti, ko mladi naravnost izzivajo nesrečo. Če se poškoduje hrbtenica, je velika verjetnost, da se poškoduje hrbtenjača, saj zlomljeno ali premaknjeno vretence pritisne na občutljivo živčno tkivo. Lahko so motene funkcije pri gibanju rok ali nog, človek lahko postane tudi trajno invaliden.«
Strokovnjaki poudarjajo, da je še kako pomembno otroke že od mladih nog učiti previdnosti pri plavanju in skokih v vodo, kajti s preventivnim ravnanjem je mogoče povsem preprečiti poškodbe vratne hrbtenice. Predvsem mladi fantje se namreč poškodujejo ravno zaradi pretiranega poguma, ko skačejo na glavo v morje, bazene ali jezera. Ne prepričajo se o globini vode ali pa je voda tako motna, da se ne vidi dna, in ne nazadnje, če ne znajo pravilno skočiti na glavo.
Niso pa ogroženi samo mladi, saj zdravniki v zadnjem času opažajo vedno več poškodb hrbtenjače z nevrološkimi izpadi brez poškodbe same hrbtenice. Te poškodbe povzročijo naplastitve oziroma degenerativne spremembe v poteku vratne hrbtenice zaradi utesnitve hrbteničnega kanala. Takšne poškodbe so značilne za poškodovance v srednjih in starejših letih.