Slovenija bo zaprosila za izročitev Omana

Potem ko je slovenski podjetnik Nicholas Oman pred avstralskim sodiščem priznal spolno zlorabo mladoletnih oseb, naj bi Slovenija Avstralijo zaprosila za njegovo izročitev.

Objavljeno
23. november 2006 19.09
Nicolas Oman
Ljubljana - Potem ko so mediji v sredo poročali, da je Nicholas Oman - nekdanji častni konzul Liberije v Sloveniji, bolj znan po spornih orožarskih poslih v času po osamosvojitvi - pred avstralskim sodiščem priznal spolno zlorabo mladoletnih oseb, je Radio Slovenija danes poročal, da bo Slovenija Avstralijo zaprosila za njegovo izročitev. Zoper Omana namreč zaradi izdaje nekritega čeka v vrednosti 7,7 milijona tolarjev poteka sodni postopek tudi v Sloveniji, za njim pa je razpisana tudi mednarodna tiralica.

Izročitev možna po končanem postopku v Avstraliji

Med Slovenijo in Avstralijo obstaja sporazum o medsebojnem izročanju državljanov, na podlagi katerega lahko Slovenija zaprosi za Omanovo izročitev, je pojasnila Ana Bučar Brglez s pravosodnega ministrstva. Kot je povedala, za izročitev osebe zaradi izvedbe kazenskega postopka zaprosi minister za pravosodje.

Ker pa Oman v Avstraliji ni bil priprt na podlagi mednarodne tiralice, ampak zaradi kazenskega postopka, ki proti njemu teče po avstralski zakonodaji, bo izročen šele takrat, ko se bo sodni postopek proti njemu v Avstraliji končal. "Ponavadi države najprej izvedejo kazenski postopek zaradi dejanja, ki je storjeno na njihovem ozemlju, in nato v večini primerov tudi zahtevajo, da oseba v primeru obsodbe prestane vsaj del kazni na njihovem ozemlju," je povedala Bučar Brglezova.

Za pedofilski dejanji do 17 let zapora

Omanu za očitana kazniva dejanja v Avstraliji sicer grozi do 17 let zapora, če bo oproščen, pa bi si Slovenija izročitev lahko zagotovila že s prošnjo za izročitev. Kdaj bi se lahko Oman vrnil v državo, da bi se lahko kazenski postopek proti njemu na kranjskem sodišču nadaljeval, ni mogoče napovedati. Z Avstralijo namreč Slovenija doslej nima izkušenj z izročanjem.

Oman je pred avstralskim sodiščem priznal, da je kriv spolne zlorabe v Liberiji in na Tajskem. Žrtvi sta bili mlajši od 16 let, ena od njiju pa naj bi bila po trditvah tožilstva stara med pet in sedem let. Zdaj 63-letni Oman, ki je še vedno lastnik diplomatskega potnega lista Liberije, naj bi se pri enem izmed dejanj, ki naj bi se zgodila med oktobrom 1999 in decembrom 2000, posnel tudi s kamero.