Sodišče odvzema nezakonito pridobljeno imetje

Francetič ostal brez avta in denarja, znane tudi podrobnosti iz tožbe proti parohu Boškoviću.

Objavljeno
02. julij 2017 19.12
Iva Ropac
Iva Ropac
Ljubljana – Država bo, kot kaže, bogatejša za premoženje, ki ga je z nedovoljenimi posli zaslužil preprodajalec mamil. Specializirano državno tožilstvo je namreč aprila vložilo tožbo po zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora zoper Jožefa Edvarda Francetiča in z njo v celoti uspelo. Ljubljansko okrožno sodišče je namreč izdalo zamudno sodbo, s katero mu je odvzelo za 61 tisočakov imetja.

Na specializiranem državnem tožilstvu pojasnjujejo, da so tožbo vložili 24. aprila skupaj s predlogom za začasno zavarovanje. Okrožno sodišče je 3. maja v celoti ugodilo predlogu tožilstva za zavarovanje, nato pa 20. junija izdalo zamudno sodbo, s katero je v celoti ugodilo tožbenemu zahtevku za odvzem premoženja nezakonitega izvora v vrednosti 61.000 evrov, pojasnjujejo na tožilstvu. »Do izdaje zamudne sodbe je prišlo, ker tožena stranka ni odgovorila na tožbo v zakonskem roku 30 dni,« dodajajo.

Mercedes in denar

Sodišče je še nepravnomočno odločilo, da je premoženje, ki ga je zahtevalo tožilstvo, nezakonitega izvora, ker je bilo pridobljeno z nezakonitimi posli z mamili, domnevno s hašišem in konopljo. Na novogoriškem okrožnem sodišču zoper Francetiča (doma je iz Volčje Drage, v javnosti pa je sicer neznano ime) teče kazenski postopek zaradi kaznivega dejanja neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, nedovoljenimi snovmi v športu in predhodnimi sestavinami za izdelavo prepovedanih drog. »V postopku je bila vložena obtožnica in je v fazi izvedb glavnih obravnav, zadnja glavna obravnava je bila preložena na 5. julija,« so nam pojasnili na sodišču.

Država bo tako, če bo sodba ljubljanskega okrožnega sodišča obveljala, postala lastnica Francetičevega premoženja v vrednosti 61 tisočakov. S tožbo je terjala osebni avtomobil mercedes benz CLK 200 ter denar, ki ga ima na bančnem oziroma transakcijskem in varčevalnem računu v KBM, predplačniški kartici Visa, in denar, zasežen med hišno preiskavo oktobra 2015 v okviru kazenskega postopka.

Specializirano tožilstvo je doslej vložilo 21 tožb po zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora (Zopni), na sodišču je doslej uspelo s petimi. Dve sodbi sta že pravnomočni, poleg sodbe v zadevi Francetič pa sta prvostopenjski epilog dobila še dva postopka, in sicer je sodišče odvzelo premoženje Mariborčanoma Alešu Bračku in Marti Kaiser ter z njima povezanima podjetjema Legitimus in Novota (za 1,68 milijona evrov) ter Borisu Janežiču (za dobrega pol milijona evrov). Sodišče je med drugim odvzelo nepremičnino oziroma poslovni prostor, avtomobila bmw X 5 in porsche 911, premoženje v investicijskih skladih in del terjatev do drugih upnikov.

Bošković lahko ostane tudi brez parcele v Umagu

Sredi junija smo razkrili, da so med toženimi, od katerih tožilstvo zahteva premoženje po Zopniju, tudi paroh Srbske pravoslavne cerkve Peran Bošković in njegova družinska člana. Premoženje Boškovićevih so pretresali v finančni preiskavi, v tožbi, ki jo je specializirano državno tožilstvo vložilo 7. junija, pa sta se poleg paroha kot povezani osebi znašla tudi njegova sin in hči.

Nepojasnjen naj bi bil izvor za okrog 800.000 evrov premoženja, ki ga tožilstvo zdaj hoče odvzeti s tožbo kot nezakonito pridobljeno. Kot izhaja iz oklica tožbe, ki ga je sodišče nedavno objavilo v skladu z zakonom, so predmet tožbe zemljišče v Umagu, osebni avtomobil chevrolet aveo 1,4, vrednostni papirji pri banki BKS, in sicer delnice družb Dunav osiguranje, Agrobanka Beograd in Politika, a. d., Beograd, denarna sredstva na transakcijskem računu (1500 evrov), drugo parohovo premoženje v vrednosti skoraj 442 tisočakov ter premoženje njegovega sina Gorana v vrednosti dobrih 138.000 evrov. Parohova hči Gordana Vasić se je v tožbi znašla prav tako kot povezana oseba, kot lastnica nepremičnine v Umagu, vredne 85.000 evrov, ki jo je Bošković pred šestimi leti nanjo prenesel z darilno pogodbo.

Tožilstvo je hkrati s tožbo predlagalo začasno zavarovanje v tem pravdnem postopku. Sodišče mu je ugodilo in odredilo zavarovanje premoženja do pravnomočne odločitve, in sicer je prepovedalo razpolaganje z delnicami navedenih družb pri BKS banki in razpolaganje z denarnimi sredstvi na računu pri SKB banki v znesku 441.789 evrov, prav tako je zamrznilo nepremičnino v Umagu. Iz zemljiške knjige občinskega sodišča v Bujah izhaja, da zaznamba prepovedi razpolaganja še ni vpisana.

»Odmrznjena« hiša v Gameljnah

Tožilstvo poskuša doseči tudi ponovno zamrznitev premoženja v kazenskem postopku, ki trenutno teče zoper Boškovića zaradi domnevne zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti ter domnevne poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja, premoženjska korist pa znaša okrog dvesto tisoč evrov. V kazenskem postopku je bilo namreč začasno zamrznjeno razpolaganje z družinsko hišo, ki jo Bošković gradi v Gameljnah, vendar je razpravljajoča sodnica potem, ko je obramba sredi maja v spis vložila dokumentacijo, ki naj bi menda pojasnila celoten tok gradnje kulturno-pastoralnega centra, sklep o zavarovanju odpravila, tožilstvo pa se je zoper tak sklep pritožilo. Kot razberemo iz odgovora sodišča, je okrožno sodišče spis odstopilo višjemu šele 27. junija.

Tožilstvo, kot je znano, Boškoviću očita, da je pri gradnji kulturno-pastoralnega centra v Ljubljani nekaterim družbam plačeval račune za storitve, ki niso bile opravljene. Za gradnjo svoje hiše v Gameljnah naj bi si prilastil tudi del keramike in parketa. Očita mu še, da je iz cerkvenega denarja pokrival stroške svojih družinskih članov. Bošković vse očitke odločno zavrača.