Sodnica zavrnila obtoženčevo priznanje krivde

Zdravniku Marku Montani očitajo goljufijo. Sprememba obtožbe menda v škodo obtoženca in v nasprotju s podatki spisa.

Objavljeno
10. junij 2014 18.34
Posodobljeno
12. junij 2014 06.00
V trčenju kombija in tovornega vozila, na avtocesti pri Slovenski Bistrici, sta dve osebi izgubili življenje, 10.6.2014, Slovenska Bistrica, FOTO:IVO KACBEK/PGD SLOVENSKE KONJICE
Iva Ropac, kronika
Iva Ropac, kronika

Ljubljana – Čeprav je Marko Montana, bosanski zdravnik hrvaškega rodu, ki mu tožilstvo očita kaznivo dejanje goljufije, krivdo priznal, razpravljajoča sodnica priznanja ni sprejela. Meni namreč, da je tožilstvo obtožnico spremenilo v škodo obdolženca.

Montana, ki so ga dolga leta iskali s tiralico zaradi očitkov kaznivega dejanja goljufije iz leta 1997, se je znašel na zapahi ljubljanskega pripora po tem, ko so nam ga marca izročili iz Hrvaške, kjer so ga v Zagrebu prijeli na podlagi evropskega pripornega naloga.

Razpravljajoča sodnica ljubljanskega okrožnega sodišča Vladislava Lunder je predobravnavni narok na začetku meseca prekinila zaradi napačnih izračunov tožilstva, za koliko naj bi bil obdolženi sploh oškodoval R. K. in L. R., ki sta zanj na njegovo prepričevanje v Krekovi banki najela posojili za diagnostični center ajurvedske medicine.

Tega je obdolženi nameraval odpreti, a je pred tem finančno propadel. L. R. je obdolženemu menda posodila 64.000 evrov, R. K. pa 70.000 evrov, za kar tudi ima pravnomočno sodbo odločbo, da mu mora obtoženi denar vrniti.

Dve leti in tri mesece zapora

Tožilstvo je obtožnico od prvega predobravnavnega naroka popravilo, a tudi v nadaljevanju predobravnavnega naroka očitno ni povsem jasno, za koliko je oškodovana pravna naslednica Krekove banke Raiffeisen bank. Po mnenju sodnice Vladislave Lunder je namreč še vedno problematična tretja točka obtožbe, ki se nanaša na Raiffeisen banko, saj spremenjena obtožnica zdaj Montani očita več, kot mu je očitala prej, ko naj bi bil dolg do banke znašal okoli 40.000 evrov, po novi pa več kot 60 tisočakov.

»To pomeni, da se obdolženemu očita prejem večje koristi, kot je izhajalo iz prvotnega besedila, in na način, ki ni skladen s podatki iz spisa,« je pojasnila sodnica in dodala, da so trije uslužbenci iz banke v preiskavi povedali, da znesek kredita ni bil v celoti črpan. Tožilstvo je zato pozvala, naj še enkrat premisli, ali vztraja pri obtožnici, »ki je velika ovira v delu, ki se nanaša na odločanje o morebitnem priznanju krivde«. A tožilstvo vztraja pri spremenjeni obtožbi, češ da je vezana na premoženjskopravni zahtevek oškodovane banke.  

Tožilstvo je Montani v zameno za priznanje krivde sicer ponudilo dve leti in tri mesece zapora in 68-letni Montana je očitke priznal. A iz tega ni bilo nič, saj je sodnica, kot rečeno, zavrnila obtoženčevo priznanje, ker meni, da bi bilo sprejetje priznanja krivde v nasprotju s podatki iz spisa. 

Z zadevo se bo zdaj moral ukvarjati drugi sodnik, saj je zavrnitev sprejetja priznanja razlog za sodničino izločitev in predodelitev spisa drugemu sodniku.

Nenavadne metode

Marko Montana, kakor si je pred leti spremenil ime iz Joza Markovića, je menda v rodni BiH zdravil z metodami tradicionalne azijske medicine. Iz Bosne se je preselil v Hrvaško ter se zaposlil v zadrskem zdravstvenem domu in nato v Gračcu, od koder so ga po pisanju hrvaških časnikov suspendirali leta 2012 zaradi očitkov, da je nad pacienti opravljal poskuse oziroma milo rečeno nenavadne oblike zdravljenja. Pacientom je namreč jemal kri, dodal nekaj vanjo in jo nato iz kuhinjskega kozarca z brizgo vrnil v pacientov obtok.

Sumili so ga tudi malomarnega zdravljenja in posledične smrti devetletne deklice v kraju Srb pri Gračcu. A Montana vse očitke zanika, prav tako zoper njega menda tožilstvo ni sprožilo nobenega kazenskega postopka na Hrvaškem.