Ljubljana - Na Okrožnem sodišču v Ljubljani se je danes začelo sojenje nekdanjemu župniku župnije Kašelj-Zalog Franciju Frantarju.
Frantarjev zagovornik Boris Grobelnik je na začetku obravnave zahteval izločitev senata zaradi okužbe z nekaterimi dokazi v sodnih spisih. Poleg tega je zahteval tudi odpravo pripora, ker se je Frantar sam vrnil v domovino in zato naj ne bi bil begosumen. Predsednik sodišča mora zdaj odločiti o izločitvi sodnika oziroma sodnega senata, zato je obravnava je preložena za nedoločen čas.
Tožilstvo je proti Frantarju že pred več kot petimi leti vložilo obtožbo zaradi kaznivega dejanja spolnega napada na osebo, mlajšo od 15 let, in proti njemu sprožilo tudi sodni postopek, ki pa se zaradi Frantarjevega pobega v Afriko ni nikoli končal. Ljubljanski policisti so na podlagi operativnih podatkov Frantarja prijeli 19. oktobra in je od takrat v priporu na Povšetovi.
Frantarja je leta 2000 ovadila domačinka, ki naj bi jo obtoženi leta 1990 in 1991 spolno zlorabljal, ko je bila stara šele deset let. Ljubljansko tožilstvo je nato sredi leta 2001 na ljubljansko okrožno sodišče vložilo obtožbo, v kateri mu je očitalo nadaljevano kaznivo dejanje spolnega napada na osebo, mlajšo od 15 let. Obtožili so ga po tretjem odstavku 183. člena kazenskega zakonika, ki se med drugim nanaša tudi na duhovnike, ki svoj položaj zlorabijo za spolno občevanje z osebo, ki še ni stara 15 let in jim je bila zaupana v učenje, vzgojo, varstvo ali oskrbo.
Pobegnil v Afriko
Obtožnica proti Frantarju je postala pravnomočna leta 2002, vendar se duhovnik na sodišču ni nikoli pojavil, saj se je izkazalo, da je pobegnil iz Slovenije. Frantar naj bi zadnja leta živel v Malaviju na jugu Afrike, kjer je pomagal v tamkajšnjem misijonu slovenskega jezuita Stanka Rozmana.
Kot je znano, so predstavniki slovenske katoliške cerkve ves čas Frantarjevega izginotja trdili, da s tem niso imeli nič in da je duhovnik ljubljanske nadškofije v Afriko odšel samovoljno. Za njegovo prijetje nista pomagala niti mednarodna tiralica in evropski priporni nalog.
O izključitvi javnosti z glavne obravnave se sme na podlagi 295. člena zakona o kazenskem postopku sodni senat, ki ga v primeru Frantarja vodi kazenski okrožni sodnik Zvjezdan Radonjič, odločiti sam ali na predlog strank, vselej pa po njihovem zaslišanju, če je to potrebno za varovanje tajnosti, varstva javnega reda, morale, varstva osebnega ali družinskega življenja obtoženca ali oškodovanca ali koristi mladoletnika, ali če bi po mnenju senata javnost škodovala interesom pravičnosti.
Poleg sodnega postopka proti Frantarju poteka vSloveniji tudi sojenje nekdanjemu župniku iz Artič Karlu Joštu.