Šolarji se vračajo na ceste

Ob prihajajočem novem šolskem letu se bodo otroci ponovno vrnili na ceste kot potniki, pešci ali vozniki koles.

Objavljeno
26. avgust 2014 14.56
imo*PRVI ŠOLSKI DAN
Mi. K., kronika, STA
Mi. K., kronika, STA

Ljubljana − V enajstih slovenskih krajih bodo z namenom osveščanja otrok in mladostnikov o prometni varnosti potekale preventivno-izobraževalne delavnice Z znanjem do cilja, ki bodo namenjene otrokom, odraslim ter tudi vrtcem in osnovnim šolam. Pobudnik akcije je Zavod varna pot, ki bo v sodelovanju z družbo Lidl Slovenija pred njihovimi trgovinami v večjih krajih po Sloveniji pripravil delavnice, ki bodo potekale od danes do 18. septembra.

Predsednik zavoda Robert Štaba je na novinarski konferenci poudaril, da večja varnost otrok temelji predvsem na starših oziroma odraslih. Zato jih bodo še posebno opozarjali, naj ne pozabijo na varnost svojih otrok in drugih udeležencev v cestnem prometu.

Dejal je, da so otroci in mladi najbolj ranljiva skupina v prometu, ki v svoji razposajenosti pogosto na pravila pozabijo. Zato je za njihovo varnost pomembno, da izvedo vse, kar morajo vedeti, da bodo v vsakdanjem prometu varni.

Štaba je še opozoril, da je v preteklih letih v cestnem prometu umrlo kar nekaj otrok. Resolucija o nacionalnem programu varnosti v cestnem prometu v obdobju do leta 2022 ima za cilj nič mrtvih in nič poškodovanih otrok v cestnem prometu. Prepričan je, da je ta cilj uresničljiv, vendar je treba graditi na kulturi obnašanja v prometu in na osveščanju o varnosti.

Programska vodja Zavoda varna pot Anja Lepičnik je o delavnicah povedala, da bodo vključevale prometni poligon za najmlajše, kjer se bodo odvijale simulacije realnih situacij v prometu. Na njem bodo otroci izvedeli, kaj lahko sami storijo, da varno prispejo na cilj. Med drugim, kako prečkati cesto, kakšna je pravilna uporaba čelade in kaj pomenijo posamezni prometni znaki.

Otroke bodo poučili tudi o ustrezni uporabi varnostnega sedeža in zakaj je pomembno, da se pripnemo. Udeležili se bodo lahko ustvarjalnega kotička, katerega namen je spodbujanje razmišljanja o prometu. Poleg tega bodo preizkusili očala, ki simulirajo opitost ter ponazarjajo, kako pijan voznik vidi in kakšne so njegove sposobnosti upravljanja telesa. Na voljo bodo tudi tehtnice za naletno težo, ob katerih bodo tako otrokom kot odraslim pojasnili, kakšne sile delujejo pri prometnih nesrečah, je še pojasnila Lepičnikova.