Spet vroče na spornem ozemlju

Prebivalce obmejnega  ozemlja ob Muri pri Hotizi je vznemiril sobotni incident ob postavljaljanju obeležja velikopolanskemu župniku Danielu Halasu v bližini mejnega prehoda, pri t. i. Halasovem križu.

Objavljeno
24. november 2008 08.52
Ivan Gerenčer
Ivan Gerenčer
Hotiza - Sobotni dogodek na spornem obmejnem ozemlju ob Muri pri Hotizi, ko je naš policist, ki je opravljal mejno kontrolo na prehodu Hotiza-Sveti Martin na Muri, na meji med Slovenijo in Hrvaško, povabil na pogovor hotiškega župnika Viljema Kovača, je vznemiril domačine. Trije Hotižani so v bližini mejnega prehoda, pri t. i. Halasovem križu, postavljali obeležje velikopolanskemu župniku Danielu Halasu, ki so ga v letih po drugi svetovni vojni na ozemlju ob Muri ubili neznanci, domnevno po naročilu takratne oblasti.

Delo domačinov je nadziral župnik Kovač. Tega je naš policist povabil v prostore mejnega prehoda na informativni pogovor v zvezi s postavljanjem spominskega obeležja. Potem, ko je naš policist opravil pogovor z župnikom, je enako storil še hrvaški policist, ki je opravljal mejno kontrolo na hrvaški strani mejnega prehoda. Direktor soboške policijske uprave Drago Ribaš bo, po že zbranih podatkih o dogodku, generalnemu direktorju policije Jožetu Romšku predlagal, da policista zaradi prekoračitve službenih pooblastil suspendira.

Predstavnik soboške policijske uprave za stike z javnostjo Jože Prša o podrobnostih sobotnega dohodka včeraj ni želel govoriti. Domnevni greh policista je v tem, da je hotiškega župnika povabil na informativni pogovor v zvezi s postavljanjem obeležja župniku Halasu, čeprav zanj ni bil pooblaščen. Župnik se je nahajal tudi izven mejnega prehoda, policistova naloga pa je bila opravljanje mejne kontrole na samem prehodu. Policist naj bi storil tudi napako, ker je hrvaškemu policistu dovolil, da tudi on opravi pogovor z župnikom, ki je slovenski državljan.

Domačine je sobotni dogodek razburil tudi zato, ker ga je povzročil slovenski policist na kraju, ki je uradno še vedno slovensko ozemlje, saj meja med državama ob Muri pri Hotizi še ni določena. Kljub temu se je naša policija že dve leti po osamosvojitvi Slovenije potihoma umaknila v notranjost na mejo hrvaške katastrske občine in s tem varovanje in nadzor ozemlja na levem bregu Mure prepustila hrvaški policiji. Mejni prehod Hotiza-Sveti Martin na Muri stoji sicer na hrvaškem katastrskem ozemlju, vendar uradno še vedno na ozemlju slovenske države na levem bregu Mure.

Iz ponedeljkovega tiskanega Dela