Ljubljana - Slovenci še vedno ne posvečajo dovolj pozornosti varnosti in za svoje premoženje radi poskrbijo šele, ko že doživijo neprijetno izkušnjo. Predsednik Zbornice za razvoj slovenskega zasebnega varovanja Branko Slak je za Delo med drugim spregovoril o zaščiti pred vlomilci in izbiri varnostne službe.
Kaj je najboljša zaščita pred odhodom na dopust?
Najboljša je še vedno klasična zaščita, kar pomeni, naj ljudje poskrbijo, da nekdo pazi na njihovo premoženje in prazni njihove poštne nabiralnike ter poskrbi, da stanovanje oziroma hiša ni videti prazna. Polni nabiralniki dobesedno vabijo vlomilce. Pomembna je seveda tudi mehanska zaščita, torej ustrezna ograja, vrata, ključavnice, luči na senzorje ter alarmi in videokamere.
Kakšne so tehnične novosti na področju zasebnega varovanja?
Slovensko zasebno varovanje je v koraku s časom in je eno naprednejših v Evropi, tudi na tehničnem področju. Na področju videonadzora in prenosa alarma se uveljavlja tehnologija IP, ki izpodriva analogno tehnologijo. S tehnologijo IP je mogoče kadarkoli in kjerkoli - po računalniku, tablici ali telefonu - preveriti, kaj se dogaja v naši hiši.
Pri mehanski zaščiti pa je v zadnjem času v ospredju biometrija - prepoznava zenic ali prstnih odtisov. Naročniki, ki vedo, kaj hočejo, to že uvajajo. Za zaznavo požarov se že uporabljajo posebne kamere IP za zaznavo dima. Poudariti pa je treba, da smo v Sloveniji kot eni prvih v Evropi marca letos sprejeli obvezne standarde na področju tehničnega varovanja.
Če potencialni kupci želijo kvaliteto in zanesljivo delovanje, se je treba obrniti na licencirane družbe za zasebno varovanje, ki morajo te standarde spoštovati. Te družbe so navedene tudi na naši zbornični spletni strani. V trgovinah s tehnično opremo se sicer najde veliko teh naprav, ki pa večinoma ne ustrezajo predpisanim standardom.
Kakšen je sicer odnos do varovanja premoženja v Sloveniji?
Ljudje se še vedno premalo zavedajo nevarnosti in o varovanju začnejo razmišljati, ko se nekaj že zgodi in je prepozno. Zato se je dobro o možnostih varovanja pozanimati že vnaprej. Na zbornici za razvoj slovenskega zasebnega varovanja smo izdelali posebno zloženko, kjer naročniki dobijo celotno informacijo, kako izbrati ustreznega izvajalca storitev zasebnega varovanja, ki je objavljena tudi na naši spletni strani.
Varovanje premoženja je povezano tudi s stroški. Kaj naj bodo prioritete in kaj lahko za varovanje svojega premoženja stori povprečna družina?
Zagotovo naj bo prioriteta mehanska zaščita, na primer protivlomna vrata, ustrezne sodobne varnostne ključavnice z zaščito proti poškodovanju. Strokovnjaki, ki svetujejo na področju zasebnega varovanja in imajo licence, bodo naredili tudi načrt varovanja in lahko svetovali, kako je treba varovanje organizirati v konkretnem primeru.
Na kaj pa je treba paziti pri izbiri varnostne službe?
Vse prevečkrat pri izbiri igra največjo vlogo cena. Mi vedno svetujemo, naj naročniki pri ponudniku preverijo, ali ima licenco in ali njegovo osebje ima ustrezne službene izkaznice za opravljanje dejavnosti zasebnega varovanja.
Pomembna je tudi strokovnost, kar pomeni kompetentno opravljanje dejavnosti skladno s predpisi ter standardi, in usposobljenost varnostnega osebja. Preden se nekdo odloči za izvajalca storitev, naj preveri, ali ima ustrezno število potrebnih profilov varnostnega osebja za izvajanje naročenih storitev. Preveri naj, kakšna je pokritost območja, ki vpliva na odzivni čas varnostnikov interventov, ko se sproži alarm.
Večji je obseg območja in manj intervencijskih ekip je na terenu, daljši bo njihov odzivni čas. Pomembna je tudi izdelava načrta varovanja, ki določa način in obseg varovanja. Sestavni deli načrta so ocena stopnje tveganja, načrt fizičnega varovanja, za varnostno zahtevnejše objekte pa tudi program varovanja. Tudi kadar se nekomu na primer mudi na dopust, naj na te stvari ne pozabi. Ko vse to primerjajo, pa seveda primerjajo tudi cene.
Se na tem področju pojavljajo družbe, ki z dampinškimi cenami uničujejo konkurenco?
Na področju zasebnega varovanja je veliko ponudbe, družb je veliko in se še ustanavljajo. Nastala je velika bitka za posel in pojavile so se ponudbe z nizkimi cenami, ki po naših izračunih ne pokrijejo vseh stroškov. Nekatere družbe ta primanjkljaj pokrijejo iz drugih virov. Določene firme pa gredo zavestno v damping, da le dobijo posel.
Za osnovno pokritje stroškov je po naših izračunih cena na uro za 24-urno fizično varovanje devet evrov. Cene pa so tudi nižje in vprašanje je, kako pokrijejo ta minus - pri tem se porajajo vprašanja, kaj pravzaprav nudijo in v kakšnem obsegu, kako je z načrtovanjem varovanja in navsezadnje kako je s plačevanjem varnostnega osebja. Bistvo varovanja je v zmanjševanju varnostnih tveganj, na to pa vpliva tudi izbor ustreznega izvajalca varnostnih storitev.
Zadnje čase smo priča čedalje večjemu nasilju, imeli smo dva ropa s tragičnim koncem. Ali so varnostniki dovolj dobro usposobljeni za soočanje z najhujšimi storilci kaznivih dejanj?
Prepričan sem, da smo na področju zasebnega varovanja pri usposabljanju varnostnega osebja naredili velik korak naprej. V zadnjem letu smo na primer izdelali nove strokovne programe za usposabljanje varnostnega osebja, v tem letu pa poteka tudi obdobno uposabljanje in preverjanje znanja. Po mojem mnenju varnostnike dobro usposabljamo tudi za takšne primere.
Kako pa je z delom na črno in varnostnimi družbami dvomljivega slovesa, ki so bile v preteklosti vpletene v odmevne dogodke v Sloveniji?
Predvsem pri varovanju gostinskih lokalov in prireditev še vedno opažamo problematiko varovanja z nelicenciranimi družbami in problematiko dela na črno. Tega je sicer čedalje manj, a še vedno obstaja. Pomanjkljiv je tudi nadzor, ki je usmerjen predvsem v tiste družbe, ki imajo licenco za varovanje. Odkrivanje tistih, ki delajo na črno, pa še vedno šepa.
Pred dobrim letom je bil sprejet zakon o zasebnem varovanju. Kaj je prinesel in ali je bolj uredil to področje?
Po mojem osebnem mnenju gre za enega boljših zakonov na področju zasebnega varovanja, ki je nekatera vprašanja dobro uredil, predvsem glede podeljevanja in odvzemanja licenc. Se pa ne moremo znebiti vtisa, da gre za preveliko normiranost tega področja. Regulator je zelo podrobno uredil stvari na področju gospodarske dejavnosti in pušča le malo svobode, kar lahko ovira delo. Zakon je sicer dober, kar pa pomeni, da ga v prihodnosti ne bo treba spreminjati in prilagajati razmeram na področju zasebnega varovanja.