Ljubljana – Specializirano tožilstvo je spisalo obtožbo zoper 18 ljudi, ki so se lanskega marca in aprila ujeli v policijsko in tožilsko mrežo pri preiskavi korupcije v povezavi s tehničnimi pregledi, ljubljansko okrožno sodišče pa je danes izreklo dve obsodilni sodbi. Preostali obdolženci bodo pred sodišče stopili v prihodnjih tednih.
Tehnični preglednik Martin Hočevar je danes na predobravnavnem naroku pred sodnico Dejano Fekonja priznal krivdo, sodnica pa mu je na predlog tožilstva izrekla tri leta vikend zapora, 5950 evrov denarne kazni ter vračilo 150 evrov protipravno pridobljene koristi, kolikor mu lahko dokažejo.
Zavarovalni zastopnik Goran Reljić, obtožen dveh kaznivih dejanj dajanja podkupnine, od česar enega v sostorilstvu, je že pred tem s tožilcem Boštjanom Jegličem podpisal sporazum o priznanju krivde. Sodnica mu je v skladu z njim izrekla dva meseca in 29 dni zapora, ki jih bo odslužil z delom v splošno korist, ter plačilo denarne kazni 1200 evrov, za povrh pa je moral še pred tem plačati 400 evrov v humanitarne namene.
Tožilstvo je po naših podatkih podpisalo sporazume s 14 obdolženci, naknadno je očitke danes priznal Hočevar. Pojasnil je, da je na tehničnih pregledih v ljubljanskih Mostah začel delati 2015. Ko je prišel v podjetje, je bil po njegovih navedbah sistem podkupnin za opravljanje tehničnih pregledov že dobro vpeljan in je bil prisiljen popustiti zaradi groženj in pritiskov direktorja, da mora biti bolj popustljiv pri pregledih vozil, če želi obdržati službo. Zatrdil je, da se je spremenil in čeprav tudi zdaj dela kot tehnični preglednik drugje, ga v kaj takega nihče več ne bo prepričal.
Tehnično pomanjkljiva vozila
Preiskava se je začela po tem, ko je policija dobila informacijo, da je v Ljubljani mogoče opraviti tehnični pregled vozila, kljub temu da vozilo ni tehnično brezhibno. Kriminalisti, ki so uporabili tudi prikrite preiskovalne ukrepe, so ugotovili, da nekateri pregledniki na tehničnih pregledih prejemajo podkupnino v zameno za potrdilo o tehnični ustreznosti vozila, v zgolj treh tednih izvajanja prikritih ukrepov pa so našteli več takšnih primerov na dan, kar pomeni, da je lahko tehnični preglednik na mesec prejel podkupnino v višini svoje plače, čeprav naj bi bili zneski podkupnin razmeroma nizki – posrednik je menda dobil 80 evrov, tehnični preglednik pa okoli 20 evrov za lažni vpis tehnične brezhibnosti. A skrb zbuja predvsem dejstvo, da so bila na cestah tudi vozila, ki ne bi smela biti, saj so obdolženi potrjevali tehnično brezhibnost tudi za vozila s hudimi tehničnimi pomanjkljivostmi, zaradi česar je bila ogrožena tudi varnost drugih udeležencev v prometu. Tako so se, kot je danes v končni besedi opozoril tožilec Jeglič, na cesti med drugim znašla vozila z neustreznimi pnevmatikami, nedelujočimi zračnimi blazinami ali zavorami in Hočevarju ni bilo mar za posledice, ki bi lahko nastale v prometu.
Maja lani so kriminalisti namreč opravili 16 hišnih preiskav, obiskali so tudi izpostave za tehnične preglede v družbi Produkt v Toplarniški ulici v Mostah in družbi Viator & Vektor –Tehnika v Cvetkovi ulici na Rudniku. Odkrili so, da so v delavnici v Mostah potrjevali brezhibnost vozila zgolj na podlagi dokumentov, vozila pa pravzaprav nikoli niso videli. Namesto pravega so na stezo zapeljali drugo, tehnično ustrezno in na njem opravili meritve, v nekaterih primerih pa so lažne podatke vpisovali ročno. Pri goljufijah so sodelovali v glavnem zaposleni pri tehničnih pregledih, pa tudi dvojica, ki je v zameno za podkupnino prek zvez uredila nezakonito potrditev tehnične brezhibnosti vozila. Poleg posrednikov oziroma tehničnih preglednikov so se pod lupo preiskovalcev znašli tudi lastniki oziroma uporabniki vozil, ki so dajali podkupnino.
Prvoobtožena Florjan Gašperin, nekdanji vodja poslovalnice AMZS v Lescah, ki je bil 2015. že pravnomočno obsojen na tri leta zapora zaradi prejemanja podkupnin pri tehničnih pregledih (kazen je prestajal v obliki vikend zapora) in Ilija Grabovičkić, ki ga je izpostavil tudi Hočevar, krivde (še) nista priznala. Priložnost bosta dobila 30. januarja.