Tudi osumljenec za umor je brezdomec

Enainštiridesetletni Ludvik Pukšič je izkrvavel, potem ko ga je storilec večkrat zabodel, najverjetneje z nožem.

Objavljeno
24. november 2016 19.26
Aleš Andlovič
Aleš Andlovič
Maribor – Dan po najdbi moškega trupla v zapuščenih nekdanjih mariborskih zaporih, se skrivnostni klobčič počasi, a vztrajno razpleta. Vse kaže, da je v ozadju tragedije spor dveh brezdomcev, ki sta skupaj s tretjim prebivala v razpadajoči zgradbi nedaleč od največjega mariborskega nakupovalnega središča Europark. Policisti naj bi osumljenca že pridržali.

Pokojnega 41-letnika (po naših podatkih gre za brezdomca Ludvika Pukšiča) je močno okrvavljenega v sredo opoldne na ležišču sredi ene izmed nekdanjih zaporniških celic našel njegov prijatelj. Takoj je na pomoč poklical reševalce, ki pa se v dotrajan objekt brez vrat in oken niso upali. Na pomoč so priskočili šele v spremstvu policistov, a pokojnemu žal niso več mogli pomagati. Kot smo izvedeli, je Ludvik Pukšič izkrvavel, potem ko ga je storilec večkrat zabodel z ostrim predmetom, najverjetneje nožem. Morilskega orožja policisti niso našli, zato pa so že v sredo zvečer prijeli in pridržali 38-letnika (ta naj bi prihajal z ljubljanskega konca), ki ga sumijo, da je tako ali drugače povezan s tragedijo.

Našel ga je sostanovalec

Da naj bi bil osumljeni brezdomec povezan s smrtjo Ludvika Pukšiča je policiste opozoril sostanovalec. Ta se je usodnega dopoldneva kakšno uro mudil na sodišču, a ko se je vrnil v razpadajoči zapor, je Ludvika Pukšiča našel ležati v mlaki krvi. »Vse je bilo okrvavljeno. Sprva sem mislil, da je bil pretepen, a je bilo še huje. Ležal je na hrbtu, njegova glava je bila zagozdena med ležiščem in steno. Na moje klice se ni odzival, tudi dihal ni več,« je prizore opisoval očividec Denis O. Ta se je v prostore nekdanjega zapora preselil februarja letos. Takrat je v ruševini, za katero pa je slišati, da je v lasti mesarskega giganta Žeraka iz Podlehnika, že prebival brezdomec, ki je zdaj osumljen grozovitega dejanja.

Vsega nekaj tednov po Denisovem prihodu v zgradbo zaporov mu je sledil še Ludvik. Ludvik Pukšič je bil na mariborski sceni brezdomcev dodobra poznan, saj je že dobrih enajst let brez strehe nad glavo in je dolgo časa prebival tudi v mariborskem zavetišču za brezdomce. »Z menoj si je delil sobo v zavetišču za brezdomce. Delal je v kuhinji, a je bil večkrat zelo neobziren do sostanovalcev. Spominjam se, da je enkrat prišel pijan in se zaklenil v sobo. Nikogar ni spustil k sebi. Ko je zavetišče zapustil nekdanji šef zavetišča, je odšel tudi Luka, kot smo ga klicali,« se dogodkov iz zavetišča za brezdomce spominja Dušan Grahovac. Ta je že tri leta doma v zavetišču za brezdomce, saj je invalid in si ne najde strehe nad glavo.

Osumljeni pokojnemu grozil

Pukšiča je pot iz zavetišča vodila neposredno v nekdanje zapore. Medtem ko se je z Denisom O. dobro razumel, pa je predvsem v zadnjih tednih med pokojnim in osumljencem prihajalo do verbalnih sporov. Priče so policiste opozorile, da naj bi se pred dvema dnevoma spet sprla, takrat pa je osumljeni pokojnemu Pukšiču zagrozil, da ga bo pretepel. Če bodo preiskovalci zoper osumljenega našli zadostne dokaze, ga bodo najkasneje danes zvečer, ko poteče zakonsko predpisan rok za 48-urno policijsko pridržanje, odpeljali pred preiskovalnega sodnika in ga ovadili zaradi umora ali pa ga bodo morali izpustiti na prostost.

Izvedeli smo, da je pokojni nekoč živel veliko uglednejše življenje kot zdaj, ko je bil brezdomec. Bil je poročen, ima 16-letnega sina, s katerim pa je imel v zadnjem času bore malo stikov. Sorodnike, predvsem starša, pa skrbi, kakšna bo usoda posmrtnih ostankov pokojnega Ludvika Pukšiča. Vsi si namreč prizadevajo, da ne bi pristali v tako imenovani socialni grobnici na mariborskem pokopališču, ampak bi jih položili v grob družine Pukšič.