Tudi v Sloveniji cveti črni trg s cigaretami

Tihotapljenje s cigaretami se povečuje predvsem zaradi nizkih kazni v primerjavi s trgovanjem z drogo.

Objavljeno
18. december 2016 21.07
curs*cigarete
Jure Predanič
Jure Predanič

Ljubljana – V zadnjih dveh mesecih so uslužbenci mobilnih oddelkov Finančne uprave RS (Furs) spet zasegli večje količine pretihotapljenega tobaka, in sicer 677.000 kosov pretihotapljenih cigaret, katerih skupna vrednost prikrajšanih carinskih in drugih dajatev presega 100.000 evrov. Na Fursu opozarjajo, da črni trg s cigaretami cveti v Sloveniji in tudi na globalni ravni.

Letos so v Sloveniji zasegli že več kot deset milijonov kosov pretihotapljenih cigaret, kar je več kot lani, število zasegov pa nakazuje, da je črni trg s tobačnimi izdelki v Sloveniji spet v porastu.

»Tihotapljenje cigaret ne povzroča zgolj velikega izpada prihodkov za državni proračun, ampak predstavlja resno grožnjo tudi nacionalni varnosti, saj se za tihotapljenjem cigaret skrivajo organizirane kriminalne združbe, ki z izkupičkom financirajo teroristična dejanja in druge oblike kriminala,« opozarjajo na Fursu.

»Kriminalne združbe, ki tihotapijo cigarete, so dobro organizirane in razvejane kriminalne organizacije, ki pogosto menjujejo strategije tihotapljenja. To se je zgodilo tudi pri večjem zasegu čez mejni prehod Gruškovje-Macelj v začetku decembra, kjer se je kriminalna združba domislila inovativne tihotapske poti. Tobaka iz Bolgarije na Hrvaško tako niso vozili čez Srbijo, po najkrajši poti, ampak so izkoristili prosti prometni tok skozi države EU. Del tihotapske poti je bila tako tudi Slovenija, kjer je kriminalna združba začasno skladiščila pretihotapljeni tobak na več lokacijah,« so pojasnili na Fursu.

Na Fursu sicer opozarjajo tudi na vpliv balkanske poti na razmah črnega trga s tobačnimi izdelki v Sloveniji, kar po njihovo dokazuje dejstvo, da je v zadnjih petih letih v cestnem in železniškem prometu kar 60 odstotkov zaseženih cigaret v Sloveniji izviralo iz Bosne in Hercegovine, Srbije, Kosova, Makedonije in Hrvaške, 30 odstotkov iz Belorusije, Moldavije in Ukrajine, zgolj 10 odstotkov pa iz drugih držav EU, denimo Bolgarije, Romunije in Grčije.

S cigaretami trgujejo teroristi

Francosko združenje za boj proti ponaredkom (Unifab) v svojem zadnjem poročilu po pojasnilih Fursa sicer ugotavlja, da kriminalne skupine, ki se skrivajo za tihotapstvom cigaret, širijo svoje dejavnosti na mednarodni ravni in z zaslužki nedovoljene prodaje cigaret financirajo dejavnosti terorističnih skupin, kot so Al Kaida, Eta, Ira in številne druge. Prekupčevanje s cigaretami naj bi bilo tako poleg prekupčevanja z drogo eden izmed glavnih virov financiranja terorističnih aktivnosti v Podsaharski Afriki, kjer kriminalne združbe, ki se ukvarjajo z nelegalno trgovino, delajo z roko v roki z regionalnimi terorističnimi skupinami.

V Evropski uniji po podatkih Europola deluje kar 3600 skupin organiziranega kriminala, so še pojasnili na Fursu. Nelegalna trgovina s tobakom in s prekupčevanjem s cigaretami je ena izmed glavnih dejavnosti kriminalnih skupin – poleg nelegalne trgovine z drogo, belim blagom in orožjem. Po poročilu evropskega parlamenta so te skupine pogosto vpete tudi v legalne posle, ki jih uporabljajo za pranje denarja iz nelegalnih poslov.

Tihotapljenje cigaret se sicer po mnenju poznavalcev povečuje predvsem zaradi nizkih kazni v primerjavi s trgovanjem z drogo in visokih dobičkov, vključuje pa ponarejanje in tihotapljenje cigaret. Pretihotapljene cigarete sicer proizvajajo tako zunaj EU, denimo v državah nekdanje Sovjetske zveze in Rusiji, kot tudi v EU, na primer na Poljskem in v baltskih državah. Države članice Evropske unije na ta račun vsako leto izgubijo kar 10 milijard evrov prihodkov, še pojasnjujejo na Fursu.