Ljubljana - Državno pravobranilstvo je po pobudi poslanca SLS Janeza Ribiča vložilo tožbo pri upravnem sodišču, in sicer zoper odločbo, po kateri je kmetijsko ministrstvo lastniku vrnilo bulmastifa Atlasa in Joy, dva od psov, ki so pred tremi leti sredi Ljubljane napadli in hudo poškodovali mimoidočega Stanislava Megliča. Kot smo poročali, je kmetijsko ministrstvo kljub odločitvi Veterinarske uprave RS (Vurs), da psa usmrti, znanemu ljubljanskemu zdravniku Saši Baričeviču, dediču lastnice psov, po napotkih upravnega sodišča vrnilo psa.
Na državnem pravobranilstvu so ugotovili, da je bil zaradi napačne uporabe materialnega prava kršen zakon v škodo javnega interesa, ki je v tem primeru tak, da država »zakonito in brez toleriranja ter kakršnih koli odstopanj zagotovi zaščito ljudi pred morebitnim novim napadom psov«. Sodišču so predlagali izdajo začasne odredbe, da se zaradi ogrožanja javne varnosti psa vrneta v ljubljansko zavetišče za živali v Gmajnice. Za Janeza Ribiča je odločitev, da je Saša Baričevič dobil psa nazaj, nesprejemljiva, treba je upoštevati splošno nevarnost za državljane, poleg tega sta v bližini »prebivališča« psov osnovna šola in vrtec. V SLS so se glede odločitve pravobranilstva včeraj odzvali v sporočilu za medije in izrazili »zadovoljstvo, da je pristojni organ ukrepal nemudoma in tako podprl prizadevanja SLS za učinkovito delovanje pravne države in skrb za enakost vseh pred zakonom«.
Kot smo poročali v začetku julija, je po noveli zakona o zaščiti živali, ki je bil sprejet ravno po napadu psov, usmrtitev psov dovoljena, če z napadom povzročijo hude poškodbe ali smrt, zakon pa se za že začete postopke glede nevarnih psov uporablja retrogradno. A zakona ravno v tem primeru niso uporabili za nazaj, temveč so upoštevali stari zakon, po katerem je usmrtitev dovoljena le, če nevarnosti ni mogoče preprečiti kako drugače. Komisija ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je presodila, da se zasežena psa lahko vrneta lastniku pod določenimi pogoji, ki se nanašajo na natančno določeno lokacijo bivanja in gibanja, predpisano opremo in ravnanje ob prevozu, ob obiskih, sprehodih; lastnik psov pa mora obnoviti znanje o vzgoji psov in o tem ministrstvu dostaviti ustrezno poročilo v dveh mesecih od vročitve odločbe, s katero so mu vrnili psa.
Z bulmastifoma se, kot smo poročali, ukvarja tudi protikorupcijska komisija, ki je prejela dopis, po katerem naj bi generalna direktorica veterinarske uprave Vida Čadonič Špelič ustavila izvršitev izvršljive odločbe prvostopenjskega organa o usmrtitvi psov in se s tem postavila proti lastni stroki in se postavila v vlogo drugostopenjskega organa, torej ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Ker gre v tem primeru za sum korupcije, je še pisalo v nepodpisanem dopisu, naj protikorupcijska komisija razišče dogajanje in, če presodi, da gre za kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja, zoper njo poda kazensko ovadbo na državno tožilstvo.
Iz sobotnega Dela.