Visoki romski predstavnik obsojen

Fatmirja Bečirija je sodišče spoznalo za krivega številnih kaznivih dejanj in mu prisodilo tri leta zapora.

Objavljeno
10. marec 2013 17.46
Posodobljeno
11. marec 2013 08.00
SLOVENIJA,LJUBLJANA, 26.1.2010.ZA MNENJA ALI SP.SODISCE.FOTO: LJUBO VUKELIČ /DELO/
Bojan Rajšek, Litija
Bojan Rajšek, Litija

Maribor, Murska Sobota - Visokega predstavnika slovenskih Romov Fatmirja Bečirija je Okrožno sodišče v Mariboru spoznalo za krivega številnih kaznivih dejanj in mu prisodilo tri leta zapora. Sodba prvostopenjskega sodišča še ni pravnomočna, obtoženi je že napovedal pritožbo.

Na mariborskem sodišču so za Delo pojasnili, da so Bečirija spoznali za krivega zaradi okoriščanja z nezakonitim posredovanjem, ponarejanjem listin, uporabo lažnega zdravniškega spričevala in napeljevanjem h kaznivemu dejanju izdaje lažnega zdravniškega spričevala. Kazniva dejanja so povezana s protipravnim izdajanjem dovoljenj tujcem za bivanje v Sloveniji in EU. Poleg Bečirija so bili na zapor od šestih mesecev do dveh let obsojeni še Denis Bislimi, Dominik Toplak in Boris Paja. V zapor jim ne bo treba, razen Bečiriju, če v dveh letih ne storijo novega kaznivega dejanja.

Bečiri je član Sveta romske skupnosti (SRS), Zveze Romov Slovenije in član vladne komisije za zaščito romske skupnosti. Seje komisije so potekale na MNZ v Ljubljani in se jih je obtoženi redno udeleževal. Leta 1996 je ustanovil tudi romsko društvo Romano Pralipe z namenom, »da se ohranita romska kulturna identiteta, folklora in med drugim tudi, da se statusno uredi položaj Romov v Sloveniji«.

Bečiri med sojenjem 
na službeni poti

Bečirija nam ni uspelo priklicati, ker je menda na službeni poti v Španiji.

Predsednica krovne romske organizacije SRS Janja Rošer je za Delo povedala, da zakon o romski skupnosti določa, da njihovi člani ne smejo biti pravnomočno obsojeni. Ko bo sodba pravnomočna, bo moral Bečiri zapustiti SRS in tudi vladno komisijo, je napovedala Rošerjeva.

Predsednik ZRS Jožek Horvat Muc pravi, da z obsodbo Bečirija ni seznanjen: »Če bo sodba, ki bi lahko vplivala na ugled ZRS, postala pravnomočna, potem se bo zveza morala odločiti, kako naprej«. Statut zveze sankcij v takih primerih ne predvideva, toda v okviru ZRS deluje častno razsodišče, ki se bo moralo opredeliti, pravi Horvat Muc, ki je zavrnil naše informacije, da je bil tudi sam pred časom pravnomočno obsojen. Dejal je, da je proti njemu res nekaj potekalo, »nisem pa bil obsojen na zaporno kazen«.

Njegovo izjavo so demantirali na Okrožnem sodišču v Murski Soboti. Jožef Horvat Muc je bil namreč na tamkajšnjem sodišču pravnomočno obsojen (sodba št. II K 9398/2009) zaradi storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic. Izrečena mu je bila pogojna obsodba, v kateri mu je sodišče določilo štiri mesece zapora s preizkusno dobo enega leta. Pogojna kazen se mu je iztekla lani decembra.

S plačilno kartico zveze 
po domače

Romska narodna skupnost tolče revščino, sodišče pa je Horvata Muca bremenilo izplačila kilometrine sebi in članu SRS Stanku Baranji za službena potovanja s službenim vozilom ZRS v višini 625 evrov. S plačilno kartico ZRS je zase nakupil v trgovinah različno blago in gorivo ter plačal gostinske storitve v višini 1864,46 evra. Nekdanjemu podpredsedniku ZRS Bojanu Tudiji je na stroške zveze odobril popravilo osebnega vozila v višini 686,93 evra. O tem častno razsodišče v ZRS ni nikoli razpravljalo. Kljub prijavi računsko sodišče doslej poslovanja ZRS ni vzelo pod drobnogled.

Sodišče pa je zavrnilo obtožbo, da je Jožek Horvat Muc z uporabo službene plačilne kartice ZRS za servis svojega avtomobila protipravno pridobil korist v višini 336,19 evra, da je kupil mobilni telefon za 107 evrov in prenosni računalnik za 399,93 evra ter da je sebi, ženi Moniki Horvat Sandreli in tajniku ZRS ter članu SRS Danijelu Šarkeziju s 13.065 evri ZRS plačal malico in pijačo v Okrepčevalnici Klement v Murski Soboti, čeprav so vsi prejemali nadomestilo za prehrano.